Alle er helt vilde med Anis Slimane

Anis Ben Slimanes nye holdkammerater i Sheffield United er meget begejstrede for deres danske holdkammerat.



Anis Ben Slimane er fortid i Brøndby IF, da han har sikret sig et stort skridt op ad rangstigen med skiftet til Premier League-klubben Sheffield United.

Han ankom til oprykkerne i sidste uge, og i denne uge er man rejst på træningslejr i Portugal, hvor man skal have finjusteret de sidste detaljer, inden sæsonen starter i begyndelsen af august.

Selvom Anis Slimane mod slutningen af sin tid i Brøndby primært blev brugt fra bænken, så har han ikke haft nogen problemer med at imponere i løbet af den første uge i Sheffield United.

– Han ser rigtig god ud på bolden særligt i små rum. Han har gode relationer, og så ser han ud til at være teknisk dygtig. Han virker også til at være en god fyr, og jeg ser frem til at arbejde sammen med ham, siger midtbanespiller Ben Osborn til YorkshireLive.

Højre back George Baldock, der netop er vendt retur fra landsholdsopgaver, hvor han stod overfor Kylian Mbappé, har også fået et rigtig godt indtryk af Anis Slimane.

– Han har givet et rigtig godt førstehåndsindtryk. Han er en fed karakter, og hans evner på bolden taler for sig selv. Han har været her i få dage, men han har allerede vist masser af kvalitet. Det lyder måske ikke af så meget, men det kan nogen gange være svært at vise sig frem, når man kommer ind i et nyt miljø.

Generelt virker det til, at alle er meget positive over tilgangen af den tunesiske landsholdsspiller.

– Han er en kanon fyr, og han er gået godt ind i gruppen, hvilket han skal have kredit for. Han er teknisk meget dygtig og god i små rum, som han navigerer godt i. Han kommer til at bringe noget andet til holdet. Han kommer til at passe godt ind, siger venstre back Max Love til YorkshireLive.

22-årige Anis Slimane har underskrevet en kontrakt frem til 2026, og nu bliver det meget spændende at se, hvordan han klarer overgangen fra Superligaen til Premier League.

Sheffield United begynder deres sæson på hjemmebane, når Crystal Palace kommer på besøg den 12. august. Forinden venter en håndfuld træningskampe, hvor man skal finpudse formen.





LIVE

TransferLIVE: Chokskifte?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Osula får stor rolle i Newcastle

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her kan du se de danske hold i Europa

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dag er det sidste chance for FC København

Sønderjyske – FC Midtjylland

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-stjerne klar til Europa-brag