Alle er helt vilde med Anis Slimane

Anis Ben Slimanes nye holdkammerater i Sheffield United er meget begejstrede for deres danske holdkammerat.



Anis Ben Slimane er fortid i Brøndby IF, da han har sikret sig et stort skridt op ad rangstigen med skiftet til Premier League-klubben Sheffield United.

Han ankom til oprykkerne i sidste uge, og i denne uge er man rejst på træningslejr i Portugal, hvor man skal have finjusteret de sidste detaljer, inden sæsonen starter i begyndelsen af august.

Selvom Anis Slimane mod slutningen af sin tid i Brøndby primært blev brugt fra bænken, så har han ikke haft nogen problemer med at imponere i løbet af den første uge i Sheffield United.

– Han ser rigtig god ud på bolden særligt i små rum. Han har gode relationer, og så ser han ud til at være teknisk dygtig. Han virker også til at være en god fyr, og jeg ser frem til at arbejde sammen med ham, siger midtbanespiller Ben Osborn til YorkshireLive.

Højre back George Baldock, der netop er vendt retur fra landsholdsopgaver, hvor han stod overfor Kylian Mbappé, har også fået et rigtig godt indtryk af Anis Slimane.

– Han har givet et rigtig godt førstehåndsindtryk. Han er en fed karakter, og hans evner på bolden taler for sig selv. Han har været her i få dage, men han har allerede vist masser af kvalitet. Det lyder måske ikke af så meget, men det kan nogen gange være svært at vise sig frem, når man kommer ind i et nyt miljø.

Generelt virker det til, at alle er meget positive over tilgangen af den tunesiske landsholdsspiller.

– Han er en kanon fyr, og han er gået godt ind i gruppen, hvilket han skal have kredit for. Han er teknisk meget dygtig og god i små rum, som han navigerer godt i. Han kommer til at bringe noget andet til holdet. Han kommer til at passe godt ind, siger venstre back Max Love til YorkshireLive.

22-årige Anis Slimane har underskrevet en kontrakt frem til 2026, og nu bliver det meget spændende at se, hvordan han klarer overgangen fra Superligaen til Premier League.

Sheffield United begynder deres sæson på hjemmebane, når Crystal Palace kommer på besøg den 12. august. Forinden venter en håndfuld træningskampe, hvor man skal finpudse formen.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Griner af AaB-rygte

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

Frank reddet i døende sekunder

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Stor derby-bøde til FC København

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

På rov i FC København

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Dybt skuffet og trist

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Har ikke ubegrænset kredit

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr