Forløsningen blev skreget ud af lungernes fulde kraft, da Rasmus Højlund endelig fik åbnet Premier League-målkontoen for Manchester United.
På Boxing Day blev Rasmus Højlund matchvinder, da han gjorde det til 3-2 mod Aston Villa på Old Trafford, og dermed fik danskeren bugt med en mere end 1.000 minutter lang måltørke.
Rasmus Højlunds sejrsmål er den helt store historie i England dagen derpå, og danskerens skuldre må føles adskillige kilo lettere efter den forløsende scoring, som blev sat ind bag den argentinske VM-vinder Emiliano Martinez.
Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede mere end 100 kampe for "De Røde Djævle" i 90'erne, forstår godt, hvis Rasmus Højlund i dag er en glad og lettet mand.
– Alle hader Manchester United og Rasmus Højlund. Eksperter og kritikere håber, at han fejler, fordi han spiller for verdens største klub, som ingen kan lide. Det gode er, at fansene hele tiden har støttet ham, og det vil de blive ved med, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Den tidligere Manchester United-spiller og engelske landsholdsspiller har aldrig lagt skjul på, at han er en stor beundrer af Rasmus Højlund, og han er langt hen ad vejen klar til at frikende danskeren for den lange måltørke, der har plaget ham i dette efterår.
– Jeg tror, han har været frustreret over sine holdkammerater, fordi de ikke giver ham de bedste betingelser for at score mål. Det gode ved Højlund er, at han ikke viser det på banen, og han opfører sig aldrig som en diva, hvilket vi tidligere har set især Cristiano Ronaldo gøre.
– Jeg synes faktisk, at han kunne have godt af at være mere egoistisk. Han må godt sige til Rashford og Garnacho, at de skal give ham bolden, hver gang de har muligheden for det. Han er den bedste spiller på holdet, så de skal give ham bolden hele tiden, ligesom vi gav Eric Cantona bolden hele tiden, da jeg spillede, lyder det fra Paul Parker.
Der er ingen tvivl om, at Rasmus Højlund kan spille mere frit, næste gang han går på banen, men tingene kommer næppe meget nemmere til danskeren, bare fordi han nu har scoret sit første Premier League-mål.
– Jeg tror, at han godt kan gå en svær tid i møde nu. Hvis man tror, at kritikerne holder kæft, så tager man fejl. Nu er forventningerne større til ham, og alle vil forvente, at han scorer kontinuerligt nu. Så jeg tror, at det næste mål, om muligt, bliver endnu vigtigere, men også endnu sværere for ham, fordi han skal bevise, at det ikke var et lucky punch, fastslår Paul Parker.
Rasmus Højlund og holdkammeraterne i Manchester United møder Nottingham Forest på udebane 30. december.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER