– Alle hader Rasmus Højlund og Manchester United

Tidligere Manchester United-spiller forudser svær periode for Rasmus Højlund fremadrettet.



Forløsningen blev skreget ud af lungernes fulde kraft, da Rasmus Højlund endelig fik åbnet Premier League-målkontoen for Manchester United.

På Boxing Day blev Rasmus Højlund matchvinder, da han gjorde det til 3-2 mod Aston Villa på Old Trafford, og dermed fik danskeren bugt med en mere end 1.000 minutter lang måltørke.

Rasmus Højlunds sejrsmål er den helt store historie i England dagen derpå, og danskerens skuldre må føles adskillige kilo lettere efter den forløsende scoring, som blev sat ind bag den argentinske VM-vinder Emiliano Martinez.

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede mere end 100 kampe for "De Røde Djævle" i 90'erne, forstår godt, hvis Rasmus Højlund i dag er en glad og lettet mand.

– Alle hader Manchester United og Rasmus Højlund. Eksperter og kritikere håber, at han fejler, fordi han spiller for verdens største klub, som ingen kan lide. Det gode er, at fansene hele tiden har støttet ham, og det vil de blive ved med, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Den tidligere Manchester United-spiller og engelske landsholdsspiller har aldrig lagt skjul på, at han er en stor beundrer af Rasmus Højlund, og han er langt hen ad vejen klar til at frikende danskeren for den lange måltørke, der har plaget ham i dette efterår.

– Jeg tror, han har været frustreret over sine holdkammerater, fordi de ikke giver ham de bedste betingelser for at score mål. Det gode ved Højlund er, at han ikke viser det på banen, og han opfører sig aldrig som en diva, hvilket vi tidligere har set især Cristiano Ronaldo gøre.

– Jeg synes faktisk, at han kunne have godt af at være mere egoistisk. Han må godt sige til Rashford og Garnacho, at de skal give ham bolden, hver gang de har muligheden for det. Han er den bedste spiller på holdet, så de skal give ham bolden hele tiden, ligesom vi gav Eric Cantona bolden hele tiden, da jeg spillede, lyder det fra Paul Parker.

Der er ingen tvivl om, at Rasmus Højlund kan spille mere frit, næste gang han går på banen, men tingene kommer næppe meget nemmere til danskeren, bare fordi han nu har scoret sit første Premier League-mål.

– Jeg tror, at han godt kan gå en svær tid i møde nu. Hvis man tror, at kritikerne holder kæft, så tager man fejl. Nu er forventningerne større til ham, og alle vil forvente, at han scorer kontinuerligt nu. Så jeg tror, at det næste mål, om muligt, bliver endnu vigtigere, men også endnu sværere for ham, fordi han skal bevise, at det ikke var et lucky punch, fastslår Paul Parker.

Rasmus Højlund og holdkammeraterne i Manchester United møder Nottingham Forest på udebane 30. december. 







LIVE

LIVE: Brøndby bekræfter transfer

Skal han på landsholdet, Riemer?

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Dansk træner storroses

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Medie afslører møde med Deco

Hjulmand vinder i Hamborg

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

David Nielsen tæt på fyring



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansk milliardær smider 75.000

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

I chok over Manchester United

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Victor Nelsson topper international impact-liste

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton