Forløsningen blev skreget ud af lungernes fulde kraft, da Rasmus Højlund endelig fik åbnet Premier League-målkontoen for Manchester United.
På Boxing Day blev Rasmus Højlund matchvinder, da han gjorde det til 3-2 mod Aston Villa på Old Trafford, og dermed fik danskeren bugt med en mere end 1.000 minutter lang måltørke.
Rasmus Højlunds sejrsmål er den helt store historie i England dagen derpå, og danskerens skuldre må føles adskillige kilo lettere efter den forløsende scoring, som blev sat ind bag den argentinske VM-vinder Emiliano Martinez.
Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede mere end 100 kampe for "De Røde Djævle" i 90'erne, forstår godt, hvis Rasmus Højlund i dag er en glad og lettet mand.
– Alle hader Manchester United og Rasmus Højlund. Eksperter og kritikere håber, at han fejler, fordi han spiller for verdens største klub, som ingen kan lide. Det gode er, at fansene hele tiden har støttet ham, og det vil de blive ved med, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Den tidligere Manchester United-spiller og engelske landsholdsspiller har aldrig lagt skjul på, at han er en stor beundrer af Rasmus Højlund, og han er langt hen ad vejen klar til at frikende danskeren for den lange måltørke, der har plaget ham i dette efterår.
– Jeg tror, han har været frustreret over sine holdkammerater, fordi de ikke giver ham de bedste betingelser for at score mål. Det gode ved Højlund er, at han ikke viser det på banen, og han opfører sig aldrig som en diva, hvilket vi tidligere har set især Cristiano Ronaldo gøre.
– Jeg synes faktisk, at han kunne have godt af at være mere egoistisk. Han må godt sige til Rashford og Garnacho, at de skal give ham bolden, hver gang de har muligheden for det. Han er den bedste spiller på holdet, så de skal give ham bolden hele tiden, ligesom vi gav Eric Cantona bolden hele tiden, da jeg spillede, lyder det fra Paul Parker.
Der er ingen tvivl om, at Rasmus Højlund kan spille mere frit, næste gang han går på banen, men tingene kommer næppe meget nemmere til danskeren, bare fordi han nu har scoret sit første Premier League-mål.
– Jeg tror, at han godt kan gå en svær tid i møde nu. Hvis man tror, at kritikerne holder kæft, så tager man fejl. Nu er forventningerne større til ham, og alle vil forvente, at han scorer kontinuerligt nu. Så jeg tror, at det næste mål, om muligt, bliver endnu vigtigere, men også endnu sværere for ham, fordi han skal bevise, at det ikke var et lucky punch, fastslår Paul Parker.
Rasmus Højlund og holdkammeraterne i Manchester United møder Nottingham Forest på udebane 30. december.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
EKSKLUSIVT