– Alle hader Rasmus Højlund og Manchester United

Tidligere Manchester United-spiller forudser svær periode for Rasmus Højlund fremadrettet.



Forløsningen blev skreget ud af lungernes fulde kraft, da Rasmus Højlund endelig fik åbnet Premier League-målkontoen for Manchester United.

På Boxing Day blev Rasmus Højlund matchvinder, da han gjorde det til 3-2 mod Aston Villa på Old Trafford, og dermed fik danskeren bugt med en mere end 1.000 minutter lang måltørke.

Rasmus Højlunds sejrsmål er den helt store historie i England dagen derpå, og danskerens skuldre må føles adskillige kilo lettere efter den forløsende scoring, som blev sat ind bag den argentinske VM-vinder Emiliano Martinez.

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede mere end 100 kampe for "De Røde Djævle" i 90'erne, forstår godt, hvis Rasmus Højlund i dag er en glad og lettet mand.

– Alle hader Manchester United og Rasmus Højlund. Eksperter og kritikere håber, at han fejler, fordi han spiller for verdens største klub, som ingen kan lide. Det gode er, at fansene hele tiden har støttet ham, og det vil de blive ved med, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Den tidligere Manchester United-spiller og engelske landsholdsspiller har aldrig lagt skjul på, at han er en stor beundrer af Rasmus Højlund, og han er langt hen ad vejen klar til at frikende danskeren for den lange måltørke, der har plaget ham i dette efterår.

– Jeg tror, han har været frustreret over sine holdkammerater, fordi de ikke giver ham de bedste betingelser for at score mål. Det gode ved Højlund er, at han ikke viser det på banen, og han opfører sig aldrig som en diva, hvilket vi tidligere har set især Cristiano Ronaldo gøre.

– Jeg synes faktisk, at han kunne have godt af at være mere egoistisk. Han må godt sige til Rashford og Garnacho, at de skal give ham bolden, hver gang de har muligheden for det. Han er den bedste spiller på holdet, så de skal give ham bolden hele tiden, ligesom vi gav Eric Cantona bolden hele tiden, da jeg spillede, lyder det fra Paul Parker.

Der er ingen tvivl om, at Rasmus Højlund kan spille mere frit, næste gang han går på banen, men tingene kommer næppe meget nemmere til danskeren, bare fordi han nu har scoret sit første Premier League-mål.

– Jeg tror, at han godt kan gå en svær tid i møde nu. Hvis man tror, at kritikerne holder kæft, så tager man fejl. Nu er forventningerne større til ham, og alle vil forvente, at han scorer kontinuerligt nu. Så jeg tror, at det næste mål, om muligt, bliver endnu vigtigere, men også endnu sværere for ham, fordi han skal bevise, at det ikke var et lucky punch, fastslår Paul Parker.

Rasmus Højlund og holdkammeraterne i Manchester United møder Nottingham Forest på udebane 30. december. 





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Vil undgå Bendtner-stunt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Bliver det Chido Obis store chance?

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Topscorer færdig

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

– De lignede lort!

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul