Forløsningen blev skreget ud af lungernes fulde kraft, da Rasmus Højlund endelig fik åbnet Premier League-målkontoen for Manchester United.
På Boxing Day blev Rasmus Højlund matchvinder, da han gjorde det til 3-2 mod Aston Villa på Old Trafford, og dermed fik danskeren bugt med en mere end 1.000 minutter lang måltørke.
Rasmus Højlunds sejrsmål er den helt store historie i England dagen derpå, og danskerens skuldre må føles adskillige kilo lettere efter den forløsende scoring, som blev sat ind bag den argentinske VM-vinder Emiliano Martinez.
Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede mere end 100 kampe for "De Røde Djævle" i 90'erne, forstår godt, hvis Rasmus Højlund i dag er en glad og lettet mand.
– Alle hader Manchester United og Rasmus Højlund. Eksperter og kritikere håber, at han fejler, fordi han spiller for verdens største klub, som ingen kan lide. Det gode er, at fansene hele tiden har støttet ham, og det vil de blive ved med, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Den tidligere Manchester United-spiller og engelske landsholdsspiller har aldrig lagt skjul på, at han er en stor beundrer af Rasmus Højlund, og han er langt hen ad vejen klar til at frikende danskeren for den lange måltørke, der har plaget ham i dette efterår.
– Jeg tror, han har været frustreret over sine holdkammerater, fordi de ikke giver ham de bedste betingelser for at score mål. Det gode ved Højlund er, at han ikke viser det på banen, og han opfører sig aldrig som en diva, hvilket vi tidligere har set især Cristiano Ronaldo gøre.
– Jeg synes faktisk, at han kunne have godt af at være mere egoistisk. Han må godt sige til Rashford og Garnacho, at de skal give ham bolden, hver gang de har muligheden for det. Han er den bedste spiller på holdet, så de skal give ham bolden hele tiden, ligesom vi gav Eric Cantona bolden hele tiden, da jeg spillede, lyder det fra Paul Parker.
Der er ingen tvivl om, at Rasmus Højlund kan spille mere frit, næste gang han går på banen, men tingene kommer næppe meget nemmere til danskeren, bare fordi han nu har scoret sit første Premier League-mål.
– Jeg tror, at han godt kan gå en svær tid i møde nu. Hvis man tror, at kritikerne holder kæft, så tager man fejl. Nu er forventningerne større til ham, og alle vil forvente, at han scorer kontinuerligt nu. Så jeg tror, at det næste mål, om muligt, bliver endnu vigtigere, men også endnu sværere for ham, fordi han skal bevise, at det ikke var et lucky punch, fastslår Paul Parker.
Rasmus Højlund og holdkammeraterne i Manchester United møder Nottingham Forest på udebane 30. december.
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER