– Alle hader Rasmus Højlund og Manchester United

Tidligere Manchester United-spiller forudser svær periode for Rasmus Højlund fremadrettet.



Forløsningen blev skreget ud af lungernes fulde kraft, da Rasmus Højlund endelig fik åbnet Premier League-målkontoen for Manchester United.

På Boxing Day blev Rasmus Højlund matchvinder, da han gjorde det til 3-2 mod Aston Villa på Old Trafford, og dermed fik danskeren bugt med en mere end 1.000 minutter lang måltørke.

Rasmus Højlunds sejrsmål er den helt store historie i England dagen derpå, og danskerens skuldre må føles adskillige kilo lettere efter den forløsende scoring, som blev sat ind bag den argentinske VM-vinder Emiliano Martinez.

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede mere end 100 kampe for "De Røde Djævle" i 90'erne, forstår godt, hvis Rasmus Højlund i dag er en glad og lettet mand.

– Alle hader Manchester United og Rasmus Højlund. Eksperter og kritikere håber, at han fejler, fordi han spiller for verdens største klub, som ingen kan lide. Det gode er, at fansene hele tiden har støttet ham, og det vil de blive ved med, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Den tidligere Manchester United-spiller og engelske landsholdsspiller har aldrig lagt skjul på, at han er en stor beundrer af Rasmus Højlund, og han er langt hen ad vejen klar til at frikende danskeren for den lange måltørke, der har plaget ham i dette efterår.

– Jeg tror, han har været frustreret over sine holdkammerater, fordi de ikke giver ham de bedste betingelser for at score mål. Det gode ved Højlund er, at han ikke viser det på banen, og han opfører sig aldrig som en diva, hvilket vi tidligere har set især Cristiano Ronaldo gøre.

– Jeg synes faktisk, at han kunne have godt af at være mere egoistisk. Han må godt sige til Rashford og Garnacho, at de skal give ham bolden, hver gang de har muligheden for det. Han er den bedste spiller på holdet, så de skal give ham bolden hele tiden, ligesom vi gav Eric Cantona bolden hele tiden, da jeg spillede, lyder det fra Paul Parker.

Der er ingen tvivl om, at Rasmus Højlund kan spille mere frit, næste gang han går på banen, men tingene kommer næppe meget nemmere til danskeren, bare fordi han nu har scoret sit første Premier League-mål.

– Jeg tror, at han godt kan gå en svær tid i møde nu. Hvis man tror, at kritikerne holder kæft, så tager man fejl. Nu er forventningerne større til ham, og alle vil forvente, at han scorer kontinuerligt nu. Så jeg tror, at det næste mål, om muligt, bliver endnu vigtigere, men også endnu sværere for ham, fordi han skal bevise, at det ikke var et lucky punch, fastslår Paul Parker.

Rasmus Højlund og holdkammeraterne i Manchester United møder Nottingham Forest på udebane 30. december. 



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Lothar Matthaüs storroser dansker

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Brøndbys store karantænemareridt

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Thomas Frank afviser at tale om det

– Vi tror på et godt resultat

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– De skal skille sig af med ham!

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’