Patrick Dorgu fik fredag aften debut for Manchester United, da han startede opgøret mod Leicester.
Men det var ikke på hans vante position i venstre side. Nej, Ruben Amorim startede Patrick Dorgu til højre, og det har siden været et stort samtaleemne i den engelske presse.
“Bizart at han spillede ude af position,” lyder dele af overskriften hos The Sun, mens mediet United in Focus i sin overskrift fokuserer på, at “alle fans siger det samme” med reference til danskerens placering på banen.
Caughtoffside, Metro, The Pinnacle Gazette, Sportbible og The Star har blandt mange andre medier også fokus på Patrick Dorgus position i debuten.
Efter kampen, som Manchester United i øvrigt vandt 2-1, skulle Ruben Amorim også forsvare sin beslutning om at spille Patrick Dorgu til højre.
– Han har både spillet til højre og venstre i Lecce. Det er en af de egenskaber hos ham, som vi er opmærksomme på. Han var en smule nervøs ved sin første boldberøring, men det er også en ny liga, et andet tempo, men overordnet gjorde han det godt, siger portugiseren ifølge Metro.
20-årige Patrick Dorgu fik 45 minutter på banen i sin debut, hvor han altså havde mulighed for at trække ind i banen til sit gode venstreben. Det samme kunne Diogo Dalot gøre i venstre side til sit højre ben.
Samme udtryk med indadgående wing backs kan meget vel ske i fremtiden, afslører Ruben Amorim.
– Vi skal have kantspillere, der kan gøre sig på begge sider som Dalot. Det er meget vigtigt, da du i nogle kampe har brug for en venstrebenet spiller til højre, som kan trække ind i banen og kombinere og deltage på den måde. I andre kampe er der brug for en højrebenet spiller, så der er bedre muligheder i indlægsspillet.
Foruden Patrick Dorgu var også Rasmus Højlund i startopstillingen. Christian Eriksen så hele kampen fra bænken, hvorfra han kunne glæde sig over, at Manchester United spillede sig videre i FA Cuppen.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM