Andy Carrolls karriere som fodboldspiller på højeste niveau er nok et afsluttet kapitel. Det lader meget til, efter den høje angriber endnu ikke har fundet sig en klub, efter hans kontrakt med Newcastle løb ud tilbage i starten af juli.
Spørger man hans fem børn, er sagen dog en helt anden. De har stadig høje tanker om farmand, hvilket han fortæller i et interview til det engelske medie The Athletic.
– Børnene tror stadig, at jeg skriver under med Manchester City eller FC Barcelona, hvilket vi alle ved aldrig kommer til at ske. Men de presser mig stadig til at finde en klub, og det er også det, jeg har i sinde.
– Jeg vil spille foran min familie og vinde kampe. Min passion og mit drive er ikke blevet mindre på nogen måde, og jeg er meget heldig at blive betalt for at dyrke en hobby. Hvis ikke jeg gjorde det for at leve af det, ville jeg bare spille med mine venner, fortæller han.
Selv fortæller Carroll, at han havde regnet med at slutte karrieren i Newcastle, hvilket blandt andet også er årsagen til, at han er meget skuffet over, at han ikke fik forlænget sin kontrakt med klubben.
Det er dog ikke kun børnene, som er nysgerrige på, hvad resten af karrieren skal byde på.
– Mine forældre har også spurgt mig ind til, hvad min plan er. Om jeg har lyst til at stoppe. Men det har jeg ikke. Især ikke efter de seneste to år hvor jeg har været tilgængelig, men hvor jeg ikke har spillet. Jeg har stadig så meget, som jeg skal, og jeg har brug for at spille fodbold. Jeg har brug for at score mål og vinde kampe.
– Jeg er også sikker på, at jeg kan hjælpe andre spillere, særligt unge, og hjælpe hele holdet, forklarer han.
Andy Carroll er 32 år gammel og spillede i sidste sæson 18 Premier League-kampe for Newcastle med et enkelt mål til følge.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
