Andy Carroll: Børnene tror jeg skal til Barcelona

Andy Carroll er i øjeblikket klubløs og finder nok ikke en klub på de største adresser mere. Hans børn har dog en anden tro på det.



Andy Carrolls karriere som fodboldspiller på højeste niveau er nok et afsluttet kapitel. Det lader meget til, efter den høje angriber endnu ikke har fundet sig en klub, efter hans kontrakt med Newcastle løb ud tilbage i starten af juli. 

Spørger man hans fem børn, er sagen dog en helt anden. De har stadig høje tanker om farmand, hvilket han fortæller i et interview til det engelske medie The Athletic

– Børnene tror stadig, at jeg skriver under med Manchester City eller FC Barcelona, hvilket vi alle ved aldrig kommer til at ske. Men de presser mig stadig til at finde en klub, og det er også det, jeg har i sinde. 

– Jeg vil spille foran min familie og vinde kampe. Min passion og mit drive er ikke blevet mindre på nogen måde, og jeg er meget heldig at blive betalt for at dyrke en hobby. Hvis ikke jeg gjorde det for at leve af det, ville jeg bare spille med mine venner, fortæller han. 

Selv fortæller Carroll, at han havde regnet med at slutte karrieren i Newcastle, hvilket blandt andet også er årsagen til, at han er meget skuffet over, at han ikke fik forlænget sin kontrakt med klubben.

Det er dog ikke kun børnene, som er nysgerrige på, hvad resten af karrieren skal byde på.

– Mine forældre har også spurgt mig ind til, hvad min plan er. Om jeg har lyst til at stoppe. Men det har jeg ikke. Især ikke efter de seneste to år hvor jeg har været tilgængelig, men hvor jeg ikke har spillet. Jeg har stadig så meget, som jeg skal, og jeg har brug for at spille fodbold. Jeg har brug for at score mål og vinde kampe. 

– Jeg er også sikker på, at jeg kan hjælpe andre spillere, særligt unge, og hjælpe hele holdet, forklarer han. 

Andy Carroll er 32 år gammel og spillede i sidste sæson 18 Premier League-kampe for Newcastle med et enkelt mål til følge.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

De vil have Victor Nelsson

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Tyskland – Curacao

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland