Bekymret for Man Utd: De er ikke i nærheden

Manchester United skal ikke gøre sig forhåbninger om et engelsk mesterskab, mener den tidligere fodboldspiller.



Manchester United fik reddet lidt af æren, da man onsdag aften på hjemmebane kom tilbage og fik 2-2 mod Leeds efter at have været bagud 0-2. 

Dermed er Manchester United syv point efter Arsenal, som har spillet to kampe færre end De Røde Djævle, og foran dem ligger Manchester City også.

Mesterskabssnakken var ellers begyndt at rumstere fra dybet i den røde del af Manchester, men står det til den tidligere fodboldspiller Jason Cundy, så kan den straks parkeres igen. Ifølge ham er Manchester United nemlig ikke i nærheden af de to konkurrenter.

– Det er ikke noget godt resultat for United – det er dårligt. Vi havde alle forventet, at de ville være klar foran eget publikum og lukke hullet. Er de i mesterskabskampen? Ud fra hvad jeg så i dag, så er de ikke i nærheden af Arsenal og Manchester City.

– Selv om de kom tilbage efter at have været bagud 2-0. så vil det føles som et nederlag. Det er to store point, som de smider, mod et hold, der ikke har nogen træner, siger Cundy til talkSPORT.

Manchester Uniteds pointtab skyldtes særligt en dårlig start på begge halvlege. Wilfried Gnonto bragte Leeds i front inden for det første minut. Tre minutter inde i anden halvleg scorede Raphael Varane selvmål. Marcus Rashford og Jadon Sancho stod for Manchester Uniteds scoringer i anden halvleg.





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Lyon forhandler med dansk profil

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neestrup jagtes af storklub

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!