Bekymret for Man Utd: De er ikke i nærheden

Manchester United skal ikke gøre sig forhåbninger om et engelsk mesterskab, mener den tidligere fodboldspiller.



Manchester United fik reddet lidt af æren, da man onsdag aften på hjemmebane kom tilbage og fik 2-2 mod Leeds efter at have været bagud 0-2. 

Dermed er Manchester United syv point efter Arsenal, som har spillet to kampe færre end De Røde Djævle, og foran dem ligger Manchester City også.

Mesterskabssnakken var ellers begyndt at rumstere fra dybet i den røde del af Manchester, men står det til den tidligere fodboldspiller Jason Cundy, så kan den straks parkeres igen. Ifølge ham er Manchester United nemlig ikke i nærheden af de to konkurrenter.

– Det er ikke noget godt resultat for United – det er dårligt. Vi havde alle forventet, at de ville være klar foran eget publikum og lukke hullet. Er de i mesterskabskampen? Ud fra hvad jeg så i dag, så er de ikke i nærheden af Arsenal og Manchester City.

– Selv om de kom tilbage efter at have været bagud 2-0. så vil det føles som et nederlag. Det er to store point, som de smider, mod et hold, der ikke har nogen træner, siger Cundy til talkSPORT.

Manchester Uniteds pointtab skyldtes særligt en dårlig start på begge halvlege. Wilfried Gnonto bragte Leeds i front inden for det første minut. Tre minutter inde i anden halvleg scorede Raphael Varane selvmål. Marcus Rashford og Jadon Sancho stod for Manchester Uniteds scoringer i anden halvleg.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forhandler med storklub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt