Bendtner deler ærligt: Var rasende på Wenger

Nicklas Bendtner udpeger et tidspunkt i karrieren, som fik stor betydning.



Når Nicklas Bendtner ser tilbage på sin karriere som fodboldspiller, så er der tidspunkter, som kom til at blive meget definerende for, hvordan den kom til at se ud. Blandt andet skiftet til Wolfsburg, hvor han ifølge sig selv ikke kunne med træneren.

Det fortæller han om i et interview i Offside på Viaplay.

Her peger han også på, at han gerne ville have haft ti år på toppen, men at det nok kun blev til seks-syv stykker, og han føler godt, at det kunne være blevet til mere. Og her var perioden i 2014, hvor han kom til Bundesligaen afgørende, mener han.

– Der var et skelsættende moment i den Wolfsburg-situation, der udspillede sig. Hvor, hvis det ikke havde været en del af det, så havde det været anderledes. Det skifte skulle have været til Crystal Palace, der falder igennem. Så havde jeg lavet en tre-årig dér og forblevet i England. Så havde det været en helt anden situation, vi havde kigget ind på, fortæller Bendtner.

Han forklarer endvidere, at aftalen var på plads fem dage inden transferdeadline, men Arsenal kunne ikke finde en afløser for ham.

– Så Wenger siger egentlig bare iskoldt, at så længe de de ikke kan finde en afløser, så bliver du nødt til at blive her, siger Bendtner og fortæller, hvordan han reagerede på den besked.

– Ikke særlig pænt. Jeg snakkede med ham hver dag, og jeg brugte også nogle gloser, jeg normalt aldrig ville gøre over for en mand, jeg virkelig holder af og har kæmpe respekt for. Men skiftet skete desværre ikke. Han var rimelig ærlig og sagde, at han gjorde det bedste for Arsenal og ikke for mig. Det kunne jeg forholde mig til., siger han og tilføjer:

– Jeg var selvfølgelig ærgerlig, da jeg vidste, at min spilletid i Arsenal kontra skiftet ville se anderledes ud, end hvad jeg håbede på, fortæller Nicklas Bendtner.

Bendtner nåede at spille 171 kampe for Arsenal, hvor han scorede 47 mål.






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forhandler om Albert Grønbæk

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby