Når Nicklas Bendtner ser tilbage på sin karriere som fodboldspiller, så er der tidspunkter, som kom til at blive meget definerende for, hvordan den kom til at se ud. Blandt andet skiftet til Wolfsburg, hvor han ifølge sig selv ikke kunne med træneren.
Det fortæller han om i et interview i Offside på Viaplay.
Her peger han også på, at han gerne ville have haft ti år på toppen, men at det nok kun blev til seks-syv stykker, og han føler godt, at det kunne være blevet til mere. Og her var perioden i 2014, hvor han kom til Bundesligaen afgørende, mener han.
– Der var et skelsættende moment i den Wolfsburg-situation, der udspillede sig. Hvor, hvis det ikke havde været en del af det, så havde det været anderledes. Det skifte skulle have været til Crystal Palace, der falder igennem. Så havde jeg lavet en tre-årig dér og forblevet i England. Så havde det været en helt anden situation, vi havde kigget ind på, fortæller Bendtner.
Han forklarer endvidere, at aftalen var på plads fem dage inden transferdeadline, men Arsenal kunne ikke finde en afløser for ham.
– Så Wenger siger egentlig bare iskoldt, at så længe de de ikke kan finde en afløser, så bliver du nødt til at blive her, siger Bendtner og fortæller, hvordan han reagerede på den besked.
– Ikke særlig pænt. Jeg snakkede med ham hver dag, og jeg brugte også nogle gloser, jeg normalt aldrig ville gøre over for en mand, jeg virkelig holder af og har kæmpe respekt for. Men skiftet skete desværre ikke. Han var rimelig ærlig og sagde, at han gjorde det bedste for Arsenal og ikke for mig. Det kunne jeg forholde mig til., siger han og tilføjer:
– Jeg var selvfølgelig ærgerlig, da jeg vidste, at min spilletid i Arsenal kontra skiftet ville se anderledes ud, end hvad jeg håbede på, fortæller Nicklas Bendtner.
Bendtner nåede at spille 171 kampe for Arsenal, hvor han scorede 47 mål.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER