Når Nicklas Bendtner ser tilbage på sin karriere som fodboldspiller, så er der tidspunkter, som kom til at blive meget definerende for, hvordan den kom til at se ud. Blandt andet skiftet til Wolfsburg, hvor han ifølge sig selv ikke kunne med træneren.
Det fortæller han om i et interview i Offside på Viaplay.
Her peger han også på, at han gerne ville have haft ti år på toppen, men at det nok kun blev til seks-syv stykker, og han føler godt, at det kunne være blevet til mere. Og her var perioden i 2014, hvor han kom til Bundesligaen afgørende, mener han.
– Der var et skelsættende moment i den Wolfsburg-situation, der udspillede sig. Hvor, hvis det ikke havde været en del af det, så havde det været anderledes. Det skifte skulle have været til Crystal Palace, der falder igennem. Så havde jeg lavet en tre-årig dér og forblevet i England. Så havde det været en helt anden situation, vi havde kigget ind på, fortæller Bendtner.
Han forklarer endvidere, at aftalen var på plads fem dage inden transferdeadline, men Arsenal kunne ikke finde en afløser for ham.
– Så Wenger siger egentlig bare iskoldt, at så længe de de ikke kan finde en afløser, så bliver du nødt til at blive her, siger Bendtner og fortæller, hvordan han reagerede på den besked.
– Ikke særlig pænt. Jeg snakkede med ham hver dag, og jeg brugte også nogle gloser, jeg normalt aldrig ville gøre over for en mand, jeg virkelig holder af og har kæmpe respekt for. Men skiftet skete desværre ikke. Han var rimelig ærlig og sagde, at han gjorde det bedste for Arsenal og ikke for mig. Det kunne jeg forholde mig til., siger han og tilføjer:
– Jeg var selvfølgelig ærgerlig, da jeg vidste, at min spilletid i Arsenal kontra skiftet ville se anderledes ud, end hvad jeg håbede på, fortæller Nicklas Bendtner.
Bendtner nåede at spille 171 kampe for Arsenal, hvor han scorede 47 mål.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Arsenal er i Champions League-finalen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Millionregn over ‘PC’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
El Clásico kan afgøre det hele
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW