Brandvarm: Tror store klubber kigger på Nørgaard

Christian Nørgaard er blevet en absolut nøglespiller for Brentford.



Christian Nørgaard har misset meget af Brentfords fremragende sæson på grund af en skade i efteråret, men efter han er kommet tilbage i aktion, har han igen og igen vist sin klasse. 

Han betegnes som en af danskerklubbens absolut bedste spillere, og derfor vil det ikke være underligt, hvis større klubber kigger på ham.

Det er BBC-journalisten Phil Parry da også fuldstændig sikker på, at der er,

Det fortæller han i BBC Radio London's The Far Post-podcast, hvor han kommer ind på, at Brentford har tre store salgsobjekter, og at klubbens målmand David Raya er særdeles eftertragtet. 

– Han (Raya) er en af tre spillere, som større klubber kigger på. En er Ivan Toney, og så tror jeg, at Christian Nørgaard bliver set på af nogle klubber. Det bliver David Raya også, men han får ikke lov til at smutte nogle steder i øjeblikket, siger journalisten. 

Hans hovedfokus er på spanieren, som i seneste tid bliver kædet sammen med storklubber som Manchester United, Chelsea og Tottenham. Et sommerskifte kan komme på tale.

– Thomas Frank sagde, at de ikke kommer til at sælge ham i januar. Han sagde ikke, at de ikke vil sælge ham til sommer, for der er en række af store klubber, som vil være på jagt efter målmænd.

Fælles for de tre nævnte spillere er, at de alle har været afgørende spillere på hver deres måde for Brentford, der har været sæsonens store overraskelse sammen med Arsenal og Newcastle. 

David Raya har i længere tid stået på et højt niveau. Christian Nørgaard har vist sig som en af ligaens bedre seksere, og Ivan Toney scorer en masse mål.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

De vil have Victor Nelsson

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Stolt over dansk transfer

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Chok – henter første VM-point nogensinde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han tager hjem fra VM

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Haiti – Skotland

Brøndby henter Alexander Drexel

Peger på ham som ny Superliga-træner

Elfenbenskysten – Ecuador

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Jordan Larsson meldes enig med denne klub