Christian Nørgaard har misset meget af Brentfords fremragende sæson på grund af en skade i efteråret, men efter han er kommet tilbage i aktion, har han igen og igen vist sin klasse.
Han betegnes som en af danskerklubbens absolut bedste spillere, og derfor vil det ikke være underligt, hvis større klubber kigger på ham.
Det er BBC-journalisten Phil Parry da også fuldstændig sikker på, at der er,
Det fortæller han i BBC Radio London's The Far Post-podcast, hvor han kommer ind på, at Brentford har tre store salgsobjekter, og at klubbens målmand David Raya er særdeles eftertragtet.
– Han (Raya) er en af tre spillere, som større klubber kigger på. En er Ivan Toney, og så tror jeg, at Christian Nørgaard bliver set på af nogle klubber. Det bliver David Raya også, men han får ikke lov til at smutte nogle steder i øjeblikket, siger journalisten.
Hans hovedfokus er på spanieren, som i seneste tid bliver kædet sammen med storklubber som Manchester United, Chelsea og Tottenham. Et sommerskifte kan komme på tale.
– Thomas Frank sagde, at de ikke kommer til at sælge ham i januar. Han sagde ikke, at de ikke vil sælge ham til sommer, for der er en række af store klubber, som vil være på jagt efter målmænd.
Fælles for de tre nævnte spillere er, at de alle har været afgørende spillere på hver deres måde for Brentford, der har været sæsonens store overraskelse sammen med Arsenal og Newcastle.
David Raya har i længere tid stået på et højt niveau. Christian Nørgaard har vist sig som en af ligaens bedre seksere, og Ivan Toney scorer en masse mål.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Haiti – Skotland
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE