Christian Nørgaard har misset meget af Brentfords fremragende sæson på grund af en skade i efteråret, men efter han er kommet tilbage i aktion, har han igen og igen vist sin klasse.
Han betegnes som en af danskerklubbens absolut bedste spillere, og derfor vil det ikke være underligt, hvis større klubber kigger på ham.
Det er BBC-journalisten Phil Parry da også fuldstændig sikker på, at der er,
Det fortæller han i BBC Radio London's The Far Post-podcast, hvor han kommer ind på, at Brentford har tre store salgsobjekter, og at klubbens målmand David Raya er særdeles eftertragtet.
– Han (Raya) er en af tre spillere, som større klubber kigger på. En er Ivan Toney, og så tror jeg, at Christian Nørgaard bliver set på af nogle klubber. Det bliver David Raya også, men han får ikke lov til at smutte nogle steder i øjeblikket, siger journalisten.
Hans hovedfokus er på spanieren, som i seneste tid bliver kædet sammen med storklubber som Manchester United, Chelsea og Tottenham. Et sommerskifte kan komme på tale.
– Thomas Frank sagde, at de ikke kommer til at sælge ham i januar. Han sagde ikke, at de ikke vil sælge ham til sommer, for der er en række af store klubber, som vil være på jagt efter målmænd.
Fælles for de tre nævnte spillere er, at de alle har været afgørende spillere på hver deres måde for Brentford, der har været sæsonens store overraskelse sammen med Arsenal og Newcastle.
David Raya har i længere tid stået på et højt niveau. Christian Nørgaard har vist sig som en af ligaens bedre seksere, og Ivan Toney scorer en masse mål.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
USA – Australien
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT