Emiliano Marcondes skiftede til Bournemouth sidste sommer, men selvom danskeren ofte sad på bænken i den forgangne sæson, er den tidligere Superliga-profil glad for sit første år i klubben.
Han har især lært meget om sig selv, fortæller han til klubbens hjemmeside.
– Jeg har lært meget og lært meget om mig selv ved at komme til en ny klub med en ny træner og en ny spillestil. Jeg har lært, hvordan jeg skal stræbe efter mere og blive bedre til ting, jeg ikke er så god til.
– Jeg har spillet på en bestemt måde i lang tid og har måske tænkt, at det er sådan, jeg er som spiller. Men sidste år blev mine ambitioner lidt større. Selv som 27-årig kan jeg stadig udvikle mig og blive bedre til mange ting. Det har jeg lært her, og jeg har set det fra andre spillere, der har spillet i Premier League. Det er et nyt niveau at bygge videre på, så jeg er meget glad for, at jeg har været igennem det.
27-årige Marcondes er kommet til fra Brentford. I forrige sæson fik han masser af spilletid for danskerklubben og scorede blandt andet i playoff-finalen mod Swansea, men Thomas Frank valgte ikke at tage offensivspilleren med op i Premier League. Det gjorde ondt på Marcondes.
– Jeg har altid været motiveret for at nå Premier League. Det, at have en stor andel i Brentfords oprykning og så ikke komme på holdet, var et stort slag. Men det holdt mig motiveret, da jeg ikke spillede i sidste sæson. Som hold har vi et mål sammen.
– Når jeg kigger på kampprogrammet, er det spændende. Jeg kan ikke vente, og jeg vil have sæsonen til at starte nu.
Emiliano Marcondes lavede 5 mål og 1 oplæg i 21 kampe for Bournemouth i den forgangne sæson.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
INTERVIEW