Brentford sagde farvel til dansker: Et stort slag

Det gjorde ondt på ham, at han ikke kunne fortsætte i Brentford.



Emiliano Marcondes skiftede til Bournemouth sidste sommer, men selvom danskeren ofte sad på bænken i den forgangne sæson, er den tidligere Superliga-profil glad for sit første år i klubben.

Han har især lært meget om sig selv, fortæller han til klubbens hjemmeside.

– Jeg har lært meget og lært meget om mig selv ved at komme til en ny klub med en ny træner og en ny spillestil. Jeg har lært, hvordan jeg skal stræbe efter mere og blive bedre til ting, jeg ikke er så god til.

– Jeg har spillet på en bestemt måde i lang tid og har måske tænkt, at det er sådan, jeg er som spiller. Men sidste år blev mine ambitioner lidt større. Selv som 27-årig kan jeg stadig udvikle mig og blive bedre til mange ting. Det har jeg lært her, og jeg har set det fra andre spillere, der har spillet i Premier League. Det er et nyt niveau at bygge videre på, så jeg er meget glad for, at jeg har været igennem det.

27-årige Marcondes er kommet til fra Brentford. I forrige sæson fik han masser af spilletid for danskerklubben og scorede blandt andet i playoff-finalen mod Swansea, men Thomas Frank valgte ikke at tage offensivspilleren med op i Premier League. Det gjorde ondt på Marcondes.

– Jeg har altid været motiveret for at nå Premier League. Det, at have en stor andel i Brentfords oprykning og så ikke komme på holdet, var et stort slag. Men det holdt mig motiveret, da jeg ikke spillede i sidste sæson. Som hold har vi et mål sammen.

– Når jeg kigger på kampprogrammet, er det spændende. Jeg kan ikke vente, og jeg vil have sæsonen til at starte nu.

Emiliano Marcondes lavede 5 mål og 1 oplæg i 21 kampe for Bournemouth i den forgangne sæson.

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A




LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

Viborg FF – OB

På blokken til stort landstrænerjob

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

AC Horsens – FC Nordsjælland

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

AGF får drømmelodtrækning i Champions League