Emiliano Marcondes skiftede til Bournemouth sidste sommer, men selvom danskeren ofte sad på bænken i den forgangne sæson, er den tidligere Superliga-profil glad for sit første år i klubben.
Han har især lært meget om sig selv, fortæller han til klubbens hjemmeside.
– Jeg har lært meget og lært meget om mig selv ved at komme til en ny klub med en ny træner og en ny spillestil. Jeg har lært, hvordan jeg skal stræbe efter mere og blive bedre til ting, jeg ikke er så god til.
– Jeg har spillet på en bestemt måde i lang tid og har måske tænkt, at det er sådan, jeg er som spiller. Men sidste år blev mine ambitioner lidt større. Selv som 27-årig kan jeg stadig udvikle mig og blive bedre til mange ting. Det har jeg lært her, og jeg har set det fra andre spillere, der har spillet i Premier League. Det er et nyt niveau at bygge videre på, så jeg er meget glad for, at jeg har været igennem det.
27-årige Marcondes er kommet til fra Brentford. I forrige sæson fik han masser af spilletid for danskerklubben og scorede blandt andet i playoff-finalen mod Swansea, men Thomas Frank valgte ikke at tage offensivspilleren med op i Premier League. Det gjorde ondt på Marcondes.
– Jeg har altid været motiveret for at nå Premier League. Det, at have en stor andel i Brentfords oprykning og så ikke komme på holdet, var et stort slag. Men det holdt mig motiveret, da jeg ikke spillede i sidste sæson. Som hold har vi et mål sammen.
– Når jeg kigger på kampprogrammet, er det spændende. Jeg kan ikke vente, og jeg vil have sæsonen til at starte nu.
Emiliano Marcondes lavede 5 mål og 1 oplæg i 21 kampe for Bournemouth i den forgangne sæson.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Arsenal – Fulham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter