Brentford sagde farvel til dansker: Et stort slag

Det gjorde ondt på ham, at han ikke kunne fortsætte i Brentford.



Emiliano Marcondes skiftede til Bournemouth sidste sommer, men selvom danskeren ofte sad på bænken i den forgangne sæson, er den tidligere Superliga-profil glad for sit første år i klubben.

Han har især lært meget om sig selv, fortæller han til klubbens hjemmeside.

– Jeg har lært meget og lært meget om mig selv ved at komme til en ny klub med en ny træner og en ny spillestil. Jeg har lært, hvordan jeg skal stræbe efter mere og blive bedre til ting, jeg ikke er så god til.

– Jeg har spillet på en bestemt måde i lang tid og har måske tænkt, at det er sådan, jeg er som spiller. Men sidste år blev mine ambitioner lidt større. Selv som 27-årig kan jeg stadig udvikle mig og blive bedre til mange ting. Det har jeg lært her, og jeg har set det fra andre spillere, der har spillet i Premier League. Det er et nyt niveau at bygge videre på, så jeg er meget glad for, at jeg har været igennem det.

27-årige Marcondes er kommet til fra Brentford. I forrige sæson fik han masser af spilletid for danskerklubben og scorede blandt andet i playoff-finalen mod Swansea, men Thomas Frank valgte ikke at tage offensivspilleren med op i Premier League. Det gjorde ondt på Marcondes.

– Jeg har altid været motiveret for at nå Premier League. Det, at have en stor andel i Brentfords oprykning og så ikke komme på holdet, var et stort slag. Men det holdt mig motiveret, da jeg ikke spillede i sidste sæson. Som hold har vi et mål sammen.

– Når jeg kigger på kampprogrammet, er det spændende. Jeg kan ikke vente, og jeg vil have sæsonen til at starte nu.

Emiliano Marcondes lavede 5 mål og 1 oplæg i 21 kampe for Bournemouth i den forgangne sæson.

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’