Leicester nærmer sig de farlige pladser i Premier League.
Med Mads Hermansen og Victor Kristiansen på banen i hele kampen tabte holdet lørdag eftermiddag 1-2 på hjemmebane til Chelsea.
De formstærke profiler Nicolas Jackson og Enzo Fernández afgjorde opgøret med et mål i hver sin halvleg og sikrede London-mandskabet sejren.
Chelsea ånder nu Manchester City i nakken. Før Citys kamp senere lørdag mod Tottenham er Chelsea på tredjepladsen med et enkelt point op til Pep Guardiolas hold, der har tabt to ligakampe i træk.
Leicesters nederlag var det tredje i fire kampe, og danskerklubben nærmer sig nedrykningsstregen. Efter 12 kampe er der tre point ned til Crystal Palace på den forkerte side af stregen.
Leicester har ikke vundet i over en måned og havde derfor hårdt brug for point i lørdagens møde.
Men gæsterne fra Chelsea sad på begivenhederne og kom fortjent foran, da forsvarsspilleren Wout Faes ad flere omgange kiksede sine indgreb og mistede bolden.
Jackson var vaks og prikkede den med ydersiden forbi Hermansen i målet.
Den tidligere Brøndby-keeper havde ellers flere gode indgreb, og Kristiansen bidrog med nogle gode offensive aktioner, men så også uheldig ud ved udeholdets sidste mål.
Venstrebacken glemte at følge med Enzo Fernández, der fulgte op på en ripost fra Hermansen og stangede det afgørende mål i nettet et kvarter før tid.
På det tidspunkt var det dog også mere held end forstand, at Leicester stadig var med i kampen. Cole Palmer burde have fordoblet føringen tidligere i halvlegen, men ramte holdkammeraten Noni Madueke på et ellers frit mål.
I slutminutterne fik Leicester pludselig nyt liv, da Jordan Ayew reducerede på et straffespark, men det var for sent til at ændre på udfaldet.
Leicester spillede kampen uden Jannik Vestergaard, som ikke indgik i truppen efter at have deltaget i begge Danmarks landskampe den forgangne uge.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT