Hermansen og Kristiansen skudt i sænk af Chelsea

Mads Hermansen og Victor Kristiansen spillede hele kampen for Leicester, der hjemme tabte til Chelsea.



Leicester nærmer sig de farlige pladser i Premier League.

Med Mads Hermansen og Victor Kristiansen på banen i hele kampen tabte holdet lørdag eftermiddag 1-2 på hjemmebane til Chelsea.

De formstærke profiler Nicolas Jackson og Enzo Fernández afgjorde opgøret med et mål i hver sin halvleg og sikrede London-mandskabet sejren.

Chelsea ånder nu Manchester City i nakken. Før Citys kamp senere lørdag mod Tottenham er Chelsea på tredjepladsen med et enkelt point op til Pep Guardiolas hold, der har tabt to ligakampe i træk.

Leicesters nederlag var det tredje i fire kampe, og danskerklubben nærmer sig nedrykningsstregen. Efter 12 kampe er der tre point ned til Crystal Palace på den forkerte side af stregen.

Leicester har ikke vundet i over en måned og havde derfor hårdt brug for point i lørdagens møde.

Men gæsterne fra Chelsea sad på begivenhederne og kom fortjent foran, da forsvarsspilleren Wout Faes ad flere omgange kiksede sine indgreb og mistede bolden.

Jackson var vaks og prikkede den med ydersiden forbi Hermansen i målet.

Den tidligere Brøndby-keeper havde ellers flere gode indgreb, og Kristiansen bidrog med nogle gode offensive aktioner, men så også uheldig ud ved udeholdets sidste mål.

Venstrebacken glemte at følge med Enzo Fernández, der fulgte op på en ripost fra Hermansen og stangede det afgørende mål i nettet et kvarter før tid.

På det tidspunkt var det dog også mere held end forstand, at Leicester stadig var med i kampen. Cole Palmer burde have fordoblet føringen tidligere i halvlegen, men ramte holdkammeraten Noni Madueke på et ellers frit mål.

I slutminutterne fik Leicester pludselig nyt liv, da Jordan Ayew reducerede på et straffespark, men det var for sent til at ændre på udfaldet.

Leicester spillede kampen uden Jannik Vestergaard, som ikke indgik i truppen efter at have deltaget i begge Danmarks landskampe den forgangne uge.

/ritzau/





TransferLIVE: Her er prisen på Jordan Larsson




LIVE

VM-LIVE: Japansk VM-mareridt

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Optakt: Mexico – Sydafrika

Jens Jønsson flirter med dansk retur

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub