Leicester nærmer sig de farlige pladser i Premier League.
Med Mads Hermansen og Victor Kristiansen på banen i hele kampen tabte holdet lørdag eftermiddag 1-2 på hjemmebane til Chelsea.
De formstærke profiler Nicolas Jackson og Enzo Fernández afgjorde opgøret med et mål i hver sin halvleg og sikrede London-mandskabet sejren.
Chelsea ånder nu Manchester City i nakken. Før Citys kamp senere lørdag mod Tottenham er Chelsea på tredjepladsen med et enkelt point op til Pep Guardiolas hold, der har tabt to ligakampe i træk.
Leicesters nederlag var det tredje i fire kampe, og danskerklubben nærmer sig nedrykningsstregen. Efter 12 kampe er der tre point ned til Crystal Palace på den forkerte side af stregen.
Leicester har ikke vundet i over en måned og havde derfor hårdt brug for point i lørdagens møde.
Men gæsterne fra Chelsea sad på begivenhederne og kom fortjent foran, da forsvarsspilleren Wout Faes ad flere omgange kiksede sine indgreb og mistede bolden.
Jackson var vaks og prikkede den med ydersiden forbi Hermansen i målet.
Den tidligere Brøndby-keeper havde ellers flere gode indgreb, og Kristiansen bidrog med nogle gode offensive aktioner, men så også uheldig ud ved udeholdets sidste mål.
Venstrebacken glemte at følge med Enzo Fernández, der fulgte op på en ripost fra Hermansen og stangede det afgørende mål i nettet et kvarter før tid.
På det tidspunkt var det dog også mere held end forstand, at Leicester stadig var med i kampen. Cole Palmer burde have fordoblet føringen tidligere i halvlegen, men ramte holdkammeraten Noni Madueke på et ellers frit mål.
I slutminutterne fik Leicester pludselig nyt liv, da Jordan Ayew reducerede på et straffespark, men det var for sent til at ændre på udfaldet.
Leicester spillede kampen uden Jannik Vestergaard, som ikke indgik i truppen efter at have deltaget i begge Danmarks landskampe den forgangne uge.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
Afvist – Brøndby undrer sig
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’