Hermansen og Kristiansen skudt i sænk af Chelsea

Mads Hermansen og Victor Kristiansen spillede hele kampen for Leicester, der hjemme tabte til Chelsea.



Leicester nærmer sig de farlige pladser i Premier League.

Med Mads Hermansen og Victor Kristiansen på banen i hele kampen tabte holdet lørdag eftermiddag 1-2 på hjemmebane til Chelsea.

De formstærke profiler Nicolas Jackson og Enzo Fernández afgjorde opgøret med et mål i hver sin halvleg og sikrede London-mandskabet sejren.

Chelsea ånder nu Manchester City i nakken. Før Citys kamp senere lørdag mod Tottenham er Chelsea på tredjepladsen med et enkelt point op til Pep Guardiolas hold, der har tabt to ligakampe i træk.

Leicesters nederlag var det tredje i fire kampe, og danskerklubben nærmer sig nedrykningsstregen. Efter 12 kampe er der tre point ned til Crystal Palace på den forkerte side af stregen.

Leicester har ikke vundet i over en måned og havde derfor hårdt brug for point i lørdagens møde.

Men gæsterne fra Chelsea sad på begivenhederne og kom fortjent foran, da forsvarsspilleren Wout Faes ad flere omgange kiksede sine indgreb og mistede bolden.

Jackson var vaks og prikkede den med ydersiden forbi Hermansen i målet.

Den tidligere Brøndby-keeper havde ellers flere gode indgreb, og Kristiansen bidrog med nogle gode offensive aktioner, men så også uheldig ud ved udeholdets sidste mål.

Venstrebacken glemte at følge med Enzo Fernández, der fulgte op på en ripost fra Hermansen og stangede det afgørende mål i nettet et kvarter før tid.

På det tidspunkt var det dog også mere held end forstand, at Leicester stadig var med i kampen. Cole Palmer burde have fordoblet føringen tidligere i halvlegen, men ramte holdkammeraten Noni Madueke på et ellers frit mål.

I slutminutterne fik Leicester pludselig nyt liv, da Jordan Ayew reducerede på et straffespark, men det var for sent til at ændre på udfaldet.

Leicester spillede kampen uden Jannik Vestergaard, som ikke indgik i truppen efter at have deltaget i begge Danmarks landskampe den forgangne uge.

/ritzau/





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Brasiliansk VM-mavepuster

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning