Hermansen og Kristiansen skudt i sænk af Chelsea

Mads Hermansen og Victor Kristiansen spillede hele kampen for Leicester, der hjemme tabte til Chelsea.



Leicester nærmer sig de farlige pladser i Premier League.

Med Mads Hermansen og Victor Kristiansen på banen i hele kampen tabte holdet lørdag eftermiddag 1-2 på hjemmebane til Chelsea.

De formstærke profiler Nicolas Jackson og Enzo Fernández afgjorde opgøret med et mål i hver sin halvleg og sikrede London-mandskabet sejren.

Chelsea ånder nu Manchester City i nakken. Før Citys kamp senere lørdag mod Tottenham er Chelsea på tredjepladsen med et enkelt point op til Pep Guardiolas hold, der har tabt to ligakampe i træk.

Leicesters nederlag var det tredje i fire kampe, og danskerklubben nærmer sig nedrykningsstregen. Efter 12 kampe er der tre point ned til Crystal Palace på den forkerte side af stregen.

Leicester har ikke vundet i over en måned og havde derfor hårdt brug for point i lørdagens møde.

Men gæsterne fra Chelsea sad på begivenhederne og kom fortjent foran, da forsvarsspilleren Wout Faes ad flere omgange kiksede sine indgreb og mistede bolden.

Jackson var vaks og prikkede den med ydersiden forbi Hermansen i målet.

Den tidligere Brøndby-keeper havde ellers flere gode indgreb, og Kristiansen bidrog med nogle gode offensive aktioner, men så også uheldig ud ved udeholdets sidste mål.

Venstrebacken glemte at følge med Enzo Fernández, der fulgte op på en ripost fra Hermansen og stangede det afgørende mål i nettet et kvarter før tid.

På det tidspunkt var det dog også mere held end forstand, at Leicester stadig var med i kampen. Cole Palmer burde have fordoblet føringen tidligere i halvlegen, men ramte holdkammeraten Noni Madueke på et ellers frit mål.

I slutminutterne fik Leicester pludselig nyt liv, da Jordan Ayew reducerede på et straffespark, men det var for sent til at ændre på udfaldet.

Leicester spillede kampen uden Jannik Vestergaard, som ikke indgik i truppen efter at have deltaget i begge Danmarks landskampe den forgangne uge.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Salah sender særlig besked

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Ny offensiv transfer i FCN?

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere