Der er rift om Champions League-billetterne i Premier League, og det blev ikke mindre tæt, da Chelsea lørdag sørgede for at holde momentum.
Hjemme på Stamford Bridge tog London-klubben en smal sejr på 1-0 over Everton, som midt i tabellen ikke rigtig har noget at spille for.
Med sejren kravler Chelsea op på 60 point, som før de sidste kampe i weekendens runde rækker til en placering som nummer fire.
Klubben kan dog blive overhalet af både Nottingham Forest og Newcastle, der begge har en kamp i hånden, og dumpe ned på sjettepladsen, som lige nøjagtig ikke er nok til at indløse billet til næste sæsons Champions League.
Lørdag var spændingen intakt helt til det sidste, og keeperne i begge ender kom til at spille hovedroller.
I første halvleg sørgede Nicolas Jackson for at bringe Chelsea i front, da værterne vandt bolden midt på banen. Enzo Fernández sparkede bolden lynhurtigt frem til Jackson, som fangede et Everton-forsvar ude af balance og bankede kuglen ind fra distancen.
Fem minutter før pausefløjt var der en smule dramatik i Chelsea-feltet, da keeper Robert Sánchez og Evertons Vitali Mykolenko stødte voldsomt sammen. Det kostede nogle minutter med behandling, men begge kom på benene igen.
I anden halvleg lod Everton i perioder sig presse langt tilbage, men havde alligevel nogle udmærkede muligheder. Især til sidst i kampen pressede gæsterne hårdt på, og man var aldrig sikker på, at Chelsea var i stand til at holde føringen hele vejen hjem.
Everton-keeper Jordan Pickford gjorde imidlertid også sit for at holde gæsterne inde i kampen. For eksempel måtte han ud i fuld længde, da Noni Madueke efter 74 minutter sparkede mod fjerneste hjørne.
Også Robert Sánchez viste flere gange sine veludviklede reflekser frem i Chelsea-målet. For eksempel diskede han op med lidt af en tv-redning efter 88 minutter, da Dwight McNeil kom til afslutning i feltet.
På den måde holdt han nullet, og det var vigtigt for værterne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
Chok – henter første VM-point nogensinde
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Ny kontrakt før VM-åbner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Tyskland – Curacao
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
EKSKLUSIVT