Det danske stjerneskud Chido Obi-Martin rykker tættere på førsteholdet i Manchester United, selv om han stadig blot er en ung purk på 17 år.
Angriberen huserer til dagligt på U18-holdet i Manchester United, hvor han scorer mål på samlebånd, men Chido Obi-Martin er en spiller, Ruben Amorim allerede har bemærket.
Kilder i Manchester United oplyser til Tipsbladet, at Chido Obi-Martin i sidste uge havde sit første træningspas med førsteholdet under ledelse af Ruben Amorim.
Det er i sig selv naturligvis opsigtsvækkende og et positivt tegn for danskeren, men hvis man tror, at Chido Obi-Martin er tæt på at få debut for den engelske gigant, bliver man formentlig skuffet. Den 17-årige angriber deltog i et træningspas, hvor en lang række førsteholdsspillere var fraværende, og Chido Obi-Martin var én af en række akademispillere, der trænede med den pågældende dag.
At Chido Obi-Martin gerne testes på et højere niveau end mod sine alderssvarende blev dog igen understreget tirsdag, hvor danskeren var med for Manchester Uniteds U21-mandskab i et opgør mod FC Nordsjælland i Premier League International Cup. Her scorede Obi-Martin Manchester Uniteds enlige mål i opgøret, som FC Nordsjælland vandt 3-1.
I november sidste år kunne Tipsbladet afsløre, at Chido Obi-Martin underskrev en professionel kontrakt med Manchester United på sin 17 års fødselsdag.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT