Det danske stjerneskud Chido Obi-Martin rykker tættere på førsteholdet i Manchester United, selv om han stadig blot er en ung purk på 17 år.
Angriberen huserer til dagligt på U18-holdet i Manchester United, hvor han scorer mål på samlebånd, men Chido Obi-Martin er en spiller, Ruben Amorim allerede har bemærket.
Kilder i Manchester United oplyser til Tipsbladet, at Chido Obi-Martin i sidste uge havde sit første træningspas med førsteholdet under ledelse af Ruben Amorim.
Det er i sig selv naturligvis opsigtsvækkende og et positivt tegn for danskeren, men hvis man tror, at Chido Obi-Martin er tæt på at få debut for den engelske gigant, bliver man formentlig skuffet. Den 17-årige angriber deltog i et træningspas, hvor en lang række førsteholdsspillere var fraværende, og Chido Obi-Martin var én af en række akademispillere, der trænede med den pågældende dag.
At Chido Obi-Martin gerne testes på et højere niveau end mod sine alderssvarende blev dog igen understreget tirsdag, hvor danskeren var med for Manchester Uniteds U21-mandskab i et opgør mod FC Nordsjælland i Premier League International Cup. Her scorede Obi-Martin Manchester Uniteds enlige mål i opgøret, som FC Nordsjælland vandt 3-1.
I november sidste år kunne Tipsbladet afsløre, at Chido Obi-Martin underskrev en professionel kontrakt med Manchester United på sin 17 års fødselsdag.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Sprudler i MLS
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT