Chido Obi har trænet med førsteholdet i Man Utd

Det danske stortalent Chido Obi-Martin har haft sit første træningspas med førsteholdet i Manchester United.



Det danske stjerneskud Chido Obi-Martin rykker tættere på førsteholdet i Manchester United, selv om han stadig blot er en ung purk på 17 år.

Angriberen huserer til dagligt på U18-holdet i Manchester United, hvor han scorer mål på samlebånd, men Chido Obi-Martin er en spiller, Ruben Amorim allerede har bemærket.

Kilder i Manchester United oplyser til Tipsbladet, at Chido Obi-Martin i sidste uge havde sit første træningspas med førsteholdet under ledelse af Ruben Amorim.

Det er i sig selv naturligvis opsigtsvækkende og et positivt tegn for danskeren, men hvis man tror, at Chido Obi-Martin er tæt på at få debut for den engelske gigant, bliver man formentlig skuffet. Den 17-årige angriber deltog i et træningspas, hvor en lang række førsteholdsspillere var fraværende, og Chido Obi-Martin var én af en række akademispillere, der trænede med den pågældende dag.

At Chido Obi-Martin gerne testes på et højere niveau end mod sine alderssvarende blev dog igen understreget tirsdag, hvor danskeren var med for Manchester Uniteds U21-mandskab i et opgør mod FC Nordsjælland i Premier League International Cup. Her scorede Obi-Martin Manchester Uniteds enlige mål i opgøret, som FC Nordsjælland vandt 3-1.

I november sidste år kunne Tipsbladet afsløre, at Chido Obi-Martin underskrev en professionel kontrakt med Manchester United på sin 17 års fødselsdag.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Køb, køb, køb!

AGF – Brøndby IF

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen