Chido Obi har trænet med førsteholdet i Man Utd

Det danske stortalent Chido Obi-Martin har haft sit første træningspas med førsteholdet i Manchester United.



Det danske stjerneskud Chido Obi-Martin rykker tættere på førsteholdet i Manchester United, selv om han stadig blot er en ung purk på 17 år.

Angriberen huserer til dagligt på U18-holdet i Manchester United, hvor han scorer mål på samlebånd, men Chido Obi-Martin er en spiller, Ruben Amorim allerede har bemærket.

Kilder i Manchester United oplyser til Tipsbladet, at Chido Obi-Martin i sidste uge havde sit første træningspas med førsteholdet under ledelse af Ruben Amorim.

Det er i sig selv naturligvis opsigtsvækkende og et positivt tegn for danskeren, men hvis man tror, at Chido Obi-Martin er tæt på at få debut for den engelske gigant, bliver man formentlig skuffet. Den 17-årige angriber deltog i et træningspas, hvor en lang række førsteholdsspillere var fraværende, og Chido Obi-Martin var én af en række akademispillere, der trænede med den pågældende dag.

At Chido Obi-Martin gerne testes på et højere niveau end mod sine alderssvarende blev dog igen understreget tirsdag, hvor danskeren var med for Manchester Uniteds U21-mandskab i et opgør mod FC Nordsjælland i Premier League International Cup. Her scorede Obi-Martin Manchester Uniteds enlige mål i opgøret, som FC Nordsjælland vandt 3-1.

I november sidste år kunne Tipsbladet afsløre, at Chido Obi-Martin underskrev en professionel kontrakt med Manchester United på sin 17 års fødselsdag.





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Født i Danmark og på vej til VM

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton