Chido Obi har trænet med førsteholdet i Man Utd

Det danske stortalent Chido Obi-Martin har haft sit første træningspas med førsteholdet i Manchester United.



Det danske stjerneskud Chido Obi-Martin rykker tættere på førsteholdet i Manchester United, selv om han stadig blot er en ung purk på 17 år.

Angriberen huserer til dagligt på U18-holdet i Manchester United, hvor han scorer mål på samlebånd, men Chido Obi-Martin er en spiller, Ruben Amorim allerede har bemærket.

Kilder i Manchester United oplyser til Tipsbladet, at Chido Obi-Martin i sidste uge havde sit første træningspas med førsteholdet under ledelse af Ruben Amorim.

Det er i sig selv naturligvis opsigtsvækkende og et positivt tegn for danskeren, men hvis man tror, at Chido Obi-Martin er tæt på at få debut for den engelske gigant, bliver man formentlig skuffet. Den 17-årige angriber deltog i et træningspas, hvor en lang række førsteholdsspillere var fraværende, og Chido Obi-Martin var én af en række akademispillere, der trænede med den pågældende dag.

At Chido Obi-Martin gerne testes på et højere niveau end mod sine alderssvarende blev dog igen understreget tirsdag, hvor danskeren var med for Manchester Uniteds U21-mandskab i et opgør mod FC Nordsjælland i Premier League International Cup. Her scorede Obi-Martin Manchester Uniteds enlige mål i opgøret, som FC Nordsjælland vandt 3-1.

I november sidste år kunne Tipsbladet afsløre, at Chido Obi-Martin underskrev en professionel kontrakt med Manchester United på sin 17 års fødselsdag.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Paolo Maldini lander stort job

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen