Manchester United leverede en skuffende indsats hjemme på Old Trafford, da Fulham lørdag var på besøg og besejrede hjemmeholdet fortjent med 2-1.
Det så ellers ud til, at Harry Maguire få minutter før tid sikrede hjemmeholdet point med sin udligning. Men dybt inde i dommerens tillægstid slog Fulham til på en omstilling.
Dermed satte Fulham en kæp i hjulet på Uniteds gode periode, der inden lørdagens kamp lød på fem sejre i de seneste fem kampe.
Fulham ligger efter sejren på en 12.-plads med 12 point ned til Luton under nedrykningsstregen. United indtager sjettepladsen og har tre point op til Tottenham, der ligger på placeringen over.
Christian Eriksen havde inden lørdagens kamp siddet på bænken i de fem seneste United-kampe, der var endt med sejr. Den danske midtbanekreatør blev i begyndelsen af anden halvleg skiftet ind, men leverede en sløj indsats.
Fulham var klart bedst fra begyndelsen af opgøret, hvor United havde det svært.
Gæsterne var mest på bolden og skabte også flere gode muligheder for at tage føringen, men skarpheden i afslutningerne manglede.
Rasmus Højlund blev fredag meldt ude to til tre uger med en muskelskade, og det var tydeligt, at United led under den danske angribers fravær.
Mod slutningen af første halvleg vågnede værterne en smule og satte sig på begivenhederne.
Det momentum, som United havde opbygget frem mod pausen, forsvandt som dug for solen fra anden halvlegs start.
Fulham var igen det bedste hold på banen og med 25 minutter tilbage, kom gæsterne fuldt fortjent foran.
Et hjørnespark dumpede ned for fødderne af midtstopperen Calvin Bassey, der kanonerede bolden op i nettaget bag en chanceløs André Onana.
Derfra indledte United et pres på gæsterne for en udligning.
Tre minutter før tid var der gevinst, da forsvarsspilleren Harry Maguire var blevet fremme efter en dødbold og sparkede en returbold i mål.
Bedst som publikum troede, at United nu ville indlede et stormløb i tillægstiden på de tre point, endte det lige omvendt.
Syv minutter inde i tillægstiden fangede Fulham værterne i en omstilling, som Alex Iwobi afsluttede og dermed sikrede gæsterne alle tre point.
Crystal Palace med Joachim Andersen på holdet holdt buret rent og slog på hjemmebane Burnley med 3-0. Jacob Bruun Larsen sad på bænken i hele kampen for gæsterne.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
AVIS