Christian Eriksen med i kæmpe United-fiasko

Med en scoring dybt inde i dommerens tillægstid sikrede Alex Iwobi Fulham en 2-1-sejr på Old Trafford.



Manchester United leverede en skuffende indsats hjemme på Old Trafford, da Fulham lørdag var på besøg og besejrede hjemmeholdet fortjent med 2-1.

Det så ellers ud til, at Harry Maguire få minutter før tid sikrede hjemmeholdet point med sin udligning. Men dybt inde i dommerens tillægstid slog Fulham til på en omstilling.

Dermed satte Fulham en kæp i hjulet på Uniteds gode periode, der inden lørdagens kamp lød på fem sejre i de seneste fem kampe.

Fulham ligger efter sejren på en 12.-plads med 12 point ned til Luton under nedrykningsstregen. United indtager sjettepladsen og har tre point op til Tottenham, der ligger på placeringen over.

Christian Eriksen havde inden lørdagens kamp siddet på bænken i de fem seneste United-kampe, der var endt med sejr. Den danske midtbanekreatør blev i begyndelsen af anden halvleg skiftet ind, men leverede en sløj indsats.

Fulham var klart bedst fra begyndelsen af opgøret, hvor United havde det svært.

Gæsterne var mest på bolden og skabte også flere gode muligheder for at tage føringen, men skarpheden i afslutningerne manglede.

Rasmus Højlund blev fredag meldt ude to til tre uger med en muskelskade, og det var tydeligt, at United led under den danske angribers fravær.

Mod slutningen af første halvleg vågnede værterne en smule og satte sig på begivenhederne.

Det momentum, som United havde opbygget frem mod pausen, forsvandt som dug for solen fra anden halvlegs start.

Fulham var igen det bedste hold på banen og med 25 minutter tilbage, kom gæsterne fuldt fortjent foran.

Et hjørnespark dumpede ned for fødderne af midtstopperen Calvin Bassey, der kanonerede bolden op i nettaget bag en chanceløs André Onana.

Derfra indledte United et pres på gæsterne for en udligning.

Tre minutter før tid var der gevinst, da forsvarsspilleren Harry Maguire var blevet fremme efter en dødbold og sparkede en returbold i mål.

Bedst som publikum troede, at United nu ville indlede et stormløb i tillægstiden på de tre point, endte det lige omvendt.

Syv minutter inde i tillægstiden fangede Fulham værterne i en omstilling, som Alex Iwobi afsluttede og dermed sikrede gæsterne alle tre point.

Crystal Palace med Joachim Andersen på holdet holdt buret rent og slog på hjemmebane Burnley med 3-0. Jacob Bruun Larsen sad på bænken i hele kampen for gæsterne.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Fredericia er nærmest rykket ned



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Magiske Messi slår til igen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København