Curtis Jones sender Liverpool til tops

Liverpool smed føringen, men Curtis Jones slog lynhurtigt tilbage og sikrede 2-1-sejren mod Chelsea.



Liverpools Curtis Jones var den evige ballademager, da holdet søndag efter flere omstødte kendelser generobrede førstepladsen i Premier League med en 2-1-sejr over Chelsea på Anfield.

Den engelske midtbanemotor blev således matchvinder efter 51 minutter og var samtidig involveret i flere straffesparkskendelser, hvoraf en af dem blev ændret til Chelseas fordel.

Med et sent mål mod Wolverhampton tidligere søndag havde Manchester City henvist Liverpool til andenpladsen, men de tre point er nok til at sende Liverpool tilbage i spidsen med 21 point for otte kampe.

Efter tre sejre i træk i ligaen har Chelsea nu smidt point i de seneste to og ligger på sjettepladsen med syv point færre end Liverpool.

Gæsterne viste selvsikkerhed og havde bolden mest indledningsvist, og det lod til at påvirke stemningen på Anfield.

Chancerne lod imidlertid vente på sig, inden Levi Colwill efter 26 minutter sparkede Curtis Jones på skinnebenet i værternes felt.

Den egyptiske stjerne Mohamed Salah var usvigelig sikker i sin eksekvering af det efterfølgende straffespark og satte gang i stemningen på tribunerne.

Få minutter senere troede Liverpools Cody Gakpo, at han havde fordoblet værternes føring.

Men Liverpools jubelscener blev øjeblikkeligt afbrudt af, at Salah blev dømt offside i opspillet.

Chelsea levede efterfølgende livet farligt, og kort inden pausefløjtet blev Liverpool tilkendt endnu et straffespark.

Men efter videotjek blev det vurderet, at målmanden Robert Sanchez' tackling på Curtis Jones ikke var strafbar.

Anden halvleg startede som lyn og torden, da Nicolas Jackson efter få minutter bragte Chelsea på omgangshøjde.

Angriberen blev først dømt til at have været i offside, men igen ændrede VAR på beslutningen og godkendte scoringen.

Blot tre minutter senere fik Chelsea-spillerne kastet en spand koldt vand i hovedet, da Curtis Jones atter indtog en hovedrolle.

Salah smed elegant bolden ind til englænderen i feltet, inden uromageren løftede bolden over stregen.

Chelseas sikre boldomgang varede ikke ved, og det blev i stedet til en rodet omgang fodbold med flere tekniske fejl.

Liverpools firebackkæde stod godt positioneret, og da midtbanen heller ikke bevægede sig ret meget fremad, blev gæsterne forhindret i at for alvor at true Liverpools mål yderligere.

/ritzau/





Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Takkede nej til Superliga-klubber

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Er det Chido Obis store chance?

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Pernille Harder med perlemål

Tricolorii driller Gli Azzurri

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt