Curtis Jones sender Liverpool til tops

Liverpool smed føringen, men Curtis Jones slog lynhurtigt tilbage og sikrede 2-1-sejren mod Chelsea.



Liverpools Curtis Jones var den evige ballademager, da holdet søndag efter flere omstødte kendelser generobrede førstepladsen i Premier League med en 2-1-sejr over Chelsea på Anfield.

Den engelske midtbanemotor blev således matchvinder efter 51 minutter og var samtidig involveret i flere straffesparkskendelser, hvoraf en af dem blev ændret til Chelseas fordel.

Med et sent mål mod Wolverhampton tidligere søndag havde Manchester City henvist Liverpool til andenpladsen, men de tre point er nok til at sende Liverpool tilbage i spidsen med 21 point for otte kampe.

Efter tre sejre i træk i ligaen har Chelsea nu smidt point i de seneste to og ligger på sjettepladsen med syv point færre end Liverpool.

Gæsterne viste selvsikkerhed og havde bolden mest indledningsvist, og det lod til at påvirke stemningen på Anfield.

Chancerne lod imidlertid vente på sig, inden Levi Colwill efter 26 minutter sparkede Curtis Jones på skinnebenet i værternes felt.

Den egyptiske stjerne Mohamed Salah var usvigelig sikker i sin eksekvering af det efterfølgende straffespark og satte gang i stemningen på tribunerne.

Få minutter senere troede Liverpools Cody Gakpo, at han havde fordoblet værternes føring.

Men Liverpools jubelscener blev øjeblikkeligt afbrudt af, at Salah blev dømt offside i opspillet.

Chelsea levede efterfølgende livet farligt, og kort inden pausefløjtet blev Liverpool tilkendt endnu et straffespark.

Men efter videotjek blev det vurderet, at målmanden Robert Sanchez' tackling på Curtis Jones ikke var strafbar.

Anden halvleg startede som lyn og torden, da Nicolas Jackson efter få minutter bragte Chelsea på omgangshøjde.

Angriberen blev først dømt til at have været i offside, men igen ændrede VAR på beslutningen og godkendte scoringen.

Blot tre minutter senere fik Chelsea-spillerne kastet en spand koldt vand i hovedet, da Curtis Jones atter indtog en hovedrolle.

Salah smed elegant bolden ind til englænderen i feltet, inden uromageren løftede bolden over stregen.

Chelseas sikre boldomgang varede ikke ved, og det blev i stedet til en rodet omgang fodbold med flere tekniske fejl.

Liverpools firebackkæde stod godt positioneret, og da midtbanen heller ikke bevægede sig ret meget fremad, blev gæsterne forhindret i at for alvor at true Liverpools mål yderligere.

/ritzau/





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland


Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Storklub vil have Filip Jörgensen

Roony Bardghji med drømmekamp

– Så kan det ikke være et svært valg

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Schmedes roser ny transfer

Liverpool-træner er ked af prædikat

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent