Curtis Jones sender Liverpool til tops

Liverpool smed føringen, men Curtis Jones slog lynhurtigt tilbage og sikrede 2-1-sejren mod Chelsea.



Liverpools Curtis Jones var den evige ballademager, da holdet søndag efter flere omstødte kendelser generobrede førstepladsen i Premier League med en 2-1-sejr over Chelsea på Anfield.

Den engelske midtbanemotor blev således matchvinder efter 51 minutter og var samtidig involveret i flere straffesparkskendelser, hvoraf en af dem blev ændret til Chelseas fordel.

Med et sent mål mod Wolverhampton tidligere søndag havde Manchester City henvist Liverpool til andenpladsen, men de tre point er nok til at sende Liverpool tilbage i spidsen med 21 point for otte kampe.

Efter tre sejre i træk i ligaen har Chelsea nu smidt point i de seneste to og ligger på sjettepladsen med syv point færre end Liverpool.

Gæsterne viste selvsikkerhed og havde bolden mest indledningsvist, og det lod til at påvirke stemningen på Anfield.

Chancerne lod imidlertid vente på sig, inden Levi Colwill efter 26 minutter sparkede Curtis Jones på skinnebenet i værternes felt.

Den egyptiske stjerne Mohamed Salah var usvigelig sikker i sin eksekvering af det efterfølgende straffespark og satte gang i stemningen på tribunerne.

Få minutter senere troede Liverpools Cody Gakpo, at han havde fordoblet værternes føring.

Men Liverpools jubelscener blev øjeblikkeligt afbrudt af, at Salah blev dømt offside i opspillet.

Chelsea levede efterfølgende livet farligt, og kort inden pausefløjtet blev Liverpool tilkendt endnu et straffespark.

Men efter videotjek blev det vurderet, at målmanden Robert Sanchez' tackling på Curtis Jones ikke var strafbar.

Anden halvleg startede som lyn og torden, da Nicolas Jackson efter få minutter bragte Chelsea på omgangshøjde.

Angriberen blev først dømt til at have været i offside, men igen ændrede VAR på beslutningen og godkendte scoringen.

Blot tre minutter senere fik Chelsea-spillerne kastet en spand koldt vand i hovedet, da Curtis Jones atter indtog en hovedrolle.

Salah smed elegant bolden ind til englænderen i feltet, inden uromageren løftede bolden over stregen.

Chelseas sikre boldomgang varede ikke ved, og det blev i stedet til en rodet omgang fodbold med flere tekniske fejl.

Liverpools firebackkæde stod godt positioneret, og da midtbanen heller ikke bevægede sig ret meget fremad, blev gæsterne forhindret i at for alvor at true Liverpools mål yderligere.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Kæmpe røgslør af Brøndby

Harry Maguire i chok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern München lurer på choktransfer

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Arsenal vinder Premier League

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!