Curtis Jones sender Liverpool til tops

Liverpool smed føringen, men Curtis Jones slog lynhurtigt tilbage og sikrede 2-1-sejren mod Chelsea.



Liverpools Curtis Jones var den evige ballademager, da holdet søndag efter flere omstødte kendelser generobrede førstepladsen i Premier League med en 2-1-sejr over Chelsea på Anfield.

Den engelske midtbanemotor blev således matchvinder efter 51 minutter og var samtidig involveret i flere straffesparkskendelser, hvoraf en af dem blev ændret til Chelseas fordel.

Med et sent mål mod Wolverhampton tidligere søndag havde Manchester City henvist Liverpool til andenpladsen, men de tre point er nok til at sende Liverpool tilbage i spidsen med 21 point for otte kampe.

Efter tre sejre i træk i ligaen har Chelsea nu smidt point i de seneste to og ligger på sjettepladsen med syv point færre end Liverpool.

Gæsterne viste selvsikkerhed og havde bolden mest indledningsvist, og det lod til at påvirke stemningen på Anfield.

Chancerne lod imidlertid vente på sig, inden Levi Colwill efter 26 minutter sparkede Curtis Jones på skinnebenet i værternes felt.

Den egyptiske stjerne Mohamed Salah var usvigelig sikker i sin eksekvering af det efterfølgende straffespark og satte gang i stemningen på tribunerne.

Få minutter senere troede Liverpools Cody Gakpo, at han havde fordoblet værternes føring.

Men Liverpools jubelscener blev øjeblikkeligt afbrudt af, at Salah blev dømt offside i opspillet.

Chelsea levede efterfølgende livet farligt, og kort inden pausefløjtet blev Liverpool tilkendt endnu et straffespark.

Men efter videotjek blev det vurderet, at målmanden Robert Sanchez' tackling på Curtis Jones ikke var strafbar.

Anden halvleg startede som lyn og torden, da Nicolas Jackson efter få minutter bragte Chelsea på omgangshøjde.

Angriberen blev først dømt til at have været i offside, men igen ændrede VAR på beslutningen og godkendte scoringen.

Blot tre minutter senere fik Chelsea-spillerne kastet en spand koldt vand i hovedet, da Curtis Jones atter indtog en hovedrolle.

Salah smed elegant bolden ind til englænderen i feltet, inden uromageren løftede bolden over stregen.

Chelseas sikre boldomgang varede ikke ved, og det blev i stedet til en rodet omgang fodbold med flere tekniske fejl.

Liverpools firebackkæde stod godt positioneret, og da midtbanen heller ikke bevægede sig ret meget fremad, blev gæsterne forhindret i at for alvor at true Liverpools mål yderligere.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Højlund stjæler overskrifter

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Hvad f….. sker der Tullberg?

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Jakob Poulsen med dyster melding

– Han fik et lortetilbud fra OB

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Spotpris – så billig er Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

FC København – Silkeborg IF

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Transferpres på Albert Grønbæk

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Tottenham præsenterer ny træner

Vejle Boldklub – Randers FC

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand