Tre måneder i træk er han blevet kåret som månedens spiller i Brentford.
Mikkel Damsgaard har i den grad genfundet det fodboldspil, der for år tilbage gjorde ham til et af de mest lovende danske talenter. Det har været længe ventet efter en lang periode, hvor han blandt andet ikke scorede et mål i 1168 dage.
Alt det er nu glemt, og den danske kreatør bliver derfor sat i forbindelse med et muligt skifte til storklubberne Napoli og Arsenal.
Og netop den mulige interesse fra Arsenal var noget, der blev taget op på Viaplay i deres optakt til eftermiddagens opgør mellem Brentford og Liverpool, hvor hovedpersonen også selv forholdt sig til rygtet, da han blev spurgt ind til, om det var noget, han havde hørt om.
– Nej, jeg har godt set, at der var et lille rygte, men det er ikke noget, jeg tror er konkret. Det er da fint nok, at man bliver sat i forbindelse med sådan nogle klubber, og der var også meget af det dengang efter EM, men der er sjældent meget af det, der er konkret. Men det er da fint nok at høre; det er da bedre at høre, at man kan blive rygtet til nogle større klubber, end at der måske slet ikke er noget.
Selvom hovedpersonen selv ikke taler det meget op, at han er sat i forbindelse med selveste Arsenal, er det noget, som Per Frimann godt kunne se for sig.
– Det er det tekniske niveau (der gør, at han kan spille for Arsenal, red.), det er evnen til at læse spillet, gøre sig fri og scanne banen, som vi kender det fra de allerstørste og bedste spillere. Det kan han altså på topniveau.
– Han har været en spiller, der har været skadet, med store problemer med knæet. Nu er han igennem det. Og apropos det med fysikken: Hans fysik er nu til at spille hele kampe, og hans fysik er til at spille med overskud. Det var den ikke før og heller ikke i sidste sæson, men det er den nu. Han kan sætte et tempo i spillet, han kan kontrollere og tage temperaturen på spillet, sætte tempo i spillet, sådan lidt som han har lyst til.
– Et godt eksempel er mod Manchester City, fordi der ser vi en spiller, der faktisk kan det hele fra den position, han har. Han er den spiller på banen, der har flest lange afleveringer. Det er tankevækkende, for vi ser altid Damsgaard som en spiller, der spiller kort og et-to, men han har flest lange afleveringer af alle spillere i den kamp – og med præcision i dem, selvfølgelig. Det var en topklassepræstation, jeg vil sige han er tæt på verdensklasse.
Inden lørdagens Premier League-kamp har Mikkel Damsgaard i denne sæson spillet 21 kampe, scoret ét mål og lagt op til syv for Brentford i ligaen.
Du kan se hele interviewet med midtbanespilleren fra Viaplay i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: FC Midtjylland overrasker
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Benhård Brian Riemer-melding
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Så blev det officielt
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED