Damsgaard til Arsenal? Han er tæt på verdensklasse

Mikkel Damsgaard har gang i en fremragende sæson for Brentford. Nu svarer han selv på rygtet om ham til Arsenal, mens Per Frimann er i svime over danskeren.



Tre måneder i træk er han blevet kåret som månedens spiller i Brentford.

Mikkel Damsgaard har i den grad genfundet det fodboldspil, der for år tilbage gjorde ham til et af de mest lovende danske talenter. Det har været længe ventet efter en lang periode, hvor han blandt andet ikke scorede et mål i 1168 dage.

Alt det er nu glemt, og den danske kreatør bliver derfor sat i forbindelse med et muligt skifte til storklubberne Napoli og Arsenal.

Og netop den mulige interesse fra Arsenal var noget, der blev taget op på Viaplay i deres optakt til eftermiddagens opgør mellem Brentford og Liverpool, hvor hovedpersonen også selv forholdt sig til rygtet, da han blev spurgt ind til, om det var noget, han havde hørt om.

– Nej, jeg har godt set, at der var et lille rygte, men det er ikke noget, jeg tror er konkret. Det er da fint nok, at man bliver sat i forbindelse med sådan nogle klubber, og der var også meget af det dengang efter EM, men der er sjældent meget af det, der er konkret. Men det er da fint nok at høre; det er da bedre at høre, at man kan blive rygtet til nogle større klubber, end at der måske slet ikke er noget.

Selvom hovedpersonen selv ikke taler det meget op, at han er sat i forbindelse med selveste Arsenal, er det noget, som Per Frimann godt kunne se for sig.

– Det er det tekniske niveau (der gør, at han kan spille for Arsenal, red.), det er evnen til at læse spillet, gøre sig fri og scanne banen, som vi kender det fra de allerstørste og bedste spillere. Det kan han altså på topniveau.

– Han har været en spiller, der har været skadet, med store problemer med knæet. Nu er han igennem det. Og apropos det med fysikken: Hans fysik er nu til at spille hele kampe, og hans fysik er til at spille med overskud. Det var den ikke før og heller ikke i sidste sæson, men det er den nu. Han kan sætte et tempo i spillet, han kan kontrollere og tage temperaturen på spillet, sætte tempo i spillet, sådan lidt som han har lyst til.

– Et godt eksempel er mod Manchester City, fordi der ser vi en spiller, der faktisk kan det hele fra den position, han har. Han er den spiller på banen, der har flest lange afleveringer. Det er tankevækkende, for vi ser altid Damsgaard som en spiller, der spiller kort og et-to, men han har flest lange afleveringer af alle spillere i den kamp – og med præcision i dem, selvfølgelig. Det var en topklassepræstation, jeg vil sige han er tæt på verdensklasse.

Inden lørdagens Premier League-kamp har Mikkel Damsgaard i denne sæson spillet 21 kampe, scoret ét mål og lagt op til syv for Brentford i ligaen.

Du kan se hele interviewet med midtbanespilleren fra Viaplay i videoen øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Nu er han pludselig syg

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

PSG – Liverpool

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Barcelona – Atletico

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Mathias Zanka går viralt

Det betyder intet mod Liverpool

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Færdig i Manchester City

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs