Damsgaard til Arsenal? Han er tæt på verdensklasse

Mikkel Damsgaard har gang i en fremragende sæson for Brentford. Nu svarer han selv på rygtet om ham til Arsenal, mens Per Frimann er i svime over danskeren.



Tre måneder i træk er han blevet kåret som månedens spiller i Brentford.

Mikkel Damsgaard har i den grad genfundet det fodboldspil, der for år tilbage gjorde ham til et af de mest lovende danske talenter. Det har været længe ventet efter en lang periode, hvor han blandt andet ikke scorede et mål i 1168 dage.

Alt det er nu glemt, og den danske kreatør bliver derfor sat i forbindelse med et muligt skifte til storklubberne Napoli og Arsenal.

Og netop den mulige interesse fra Arsenal var noget, der blev taget op på Viaplay i deres optakt til eftermiddagens opgør mellem Brentford og Liverpool, hvor hovedpersonen også selv forholdt sig til rygtet, da han blev spurgt ind til, om det var noget, han havde hørt om.

– Nej, jeg har godt set, at der var et lille rygte, men det er ikke noget, jeg tror er konkret. Det er da fint nok, at man bliver sat i forbindelse med sådan nogle klubber, og der var også meget af det dengang efter EM, men der er sjældent meget af det, der er konkret. Men det er da fint nok at høre; det er da bedre at høre, at man kan blive rygtet til nogle større klubber, end at der måske slet ikke er noget.

Selvom hovedpersonen selv ikke taler det meget op, at han er sat i forbindelse med selveste Arsenal, er det noget, som Per Frimann godt kunne se for sig.

– Det er det tekniske niveau (der gør, at han kan spille for Arsenal, red.), det er evnen til at læse spillet, gøre sig fri og scanne banen, som vi kender det fra de allerstørste og bedste spillere. Det kan han altså på topniveau.

– Han har været en spiller, der har været skadet, med store problemer med knæet. Nu er han igennem det. Og apropos det med fysikken: Hans fysik er nu til at spille hele kampe, og hans fysik er til at spille med overskud. Det var den ikke før og heller ikke i sidste sæson, men det er den nu. Han kan sætte et tempo i spillet, han kan kontrollere og tage temperaturen på spillet, sætte tempo i spillet, sådan lidt som han har lyst til.

– Et godt eksempel er mod Manchester City, fordi der ser vi en spiller, der faktisk kan det hele fra den position, han har. Han er den spiller på banen, der har flest lange afleveringer. Det er tankevækkende, for vi ser altid Damsgaard som en spiller, der spiller kort og et-to, men han har flest lange afleveringer af alle spillere i den kamp – og med præcision i dem, selvfølgelig. Det var en topklassepræstation, jeg vil sige han er tæt på verdensklasse.

Inden lørdagens Premier League-kamp har Mikkel Damsgaard i denne sæson spillet 21 kampe, scoret ét mål og lagt op til syv for Brentford i ligaen.

Du kan se hele interviewet med midtbanespilleren fra Viaplay i videoen øverst i artiklen.





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Nartey scorede igen for Lyon

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Sønderjyske – Silkeborg IF

– Det er en gigantisk fiasko

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

AGF dummer sig mod Fredericia



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FC Midtjylland kørte OB over

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

OB – FC Midtjylland

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK