Damsgaard til Arsenal? Han er tæt på verdensklasse

Mikkel Damsgaard har gang i en fremragende sæson for Brentford. Nu svarer han selv på rygtet om ham til Arsenal, mens Per Frimann er i svime over danskeren.



Tre måneder i træk er han blevet kåret som månedens spiller i Brentford.

Mikkel Damsgaard har i den grad genfundet det fodboldspil, der for år tilbage gjorde ham til et af de mest lovende danske talenter. Det har været længe ventet efter en lang periode, hvor han blandt andet ikke scorede et mål i 1168 dage.

Alt det er nu glemt, og den danske kreatør bliver derfor sat i forbindelse med et muligt skifte til storklubberne Napoli og Arsenal.

Og netop den mulige interesse fra Arsenal var noget, der blev taget op på Viaplay i deres optakt til eftermiddagens opgør mellem Brentford og Liverpool, hvor hovedpersonen også selv forholdt sig til rygtet, da han blev spurgt ind til, om det var noget, han havde hørt om.

– Nej, jeg har godt set, at der var et lille rygte, men det er ikke noget, jeg tror er konkret. Det er da fint nok, at man bliver sat i forbindelse med sådan nogle klubber, og der var også meget af det dengang efter EM, men der er sjældent meget af det, der er konkret. Men det er da fint nok at høre; det er da bedre at høre, at man kan blive rygtet til nogle større klubber, end at der måske slet ikke er noget.

Selvom hovedpersonen selv ikke taler det meget op, at han er sat i forbindelse med selveste Arsenal, er det noget, som Per Frimann godt kunne se for sig.

– Det er det tekniske niveau (der gør, at han kan spille for Arsenal, red.), det er evnen til at læse spillet, gøre sig fri og scanne banen, som vi kender det fra de allerstørste og bedste spillere. Det kan han altså på topniveau.

– Han har været en spiller, der har været skadet, med store problemer med knæet. Nu er han igennem det. Og apropos det med fysikken: Hans fysik er nu til at spille hele kampe, og hans fysik er til at spille med overskud. Det var den ikke før og heller ikke i sidste sæson, men det er den nu. Han kan sætte et tempo i spillet, han kan kontrollere og tage temperaturen på spillet, sætte tempo i spillet, sådan lidt som han har lyst til.

– Et godt eksempel er mod Manchester City, fordi der ser vi en spiller, der faktisk kan det hele fra den position, han har. Han er den spiller på banen, der har flest lange afleveringer. Det er tankevækkende, for vi ser altid Damsgaard som en spiller, der spiller kort og et-to, men han har flest lange afleveringer af alle spillere i den kamp – og med præcision i dem, selvfølgelig. Det var en topklassepræstation, jeg vil sige han er tæt på verdensklasse.

Inden lørdagens Premier League-kamp har Mikkel Damsgaard i denne sæson spillet 21 kampe, scoret ét mål og lagt op til syv for Brentford i ligaen.

Du kan se hele interviewet med midtbanespilleren fra Viaplay i videoen øverst i artiklen.





Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

På vej til storklub

Philadelphia Union forhandler om dansker

Lurer på dyr dansk stjerne

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Frederik Birk bryder tavsheden

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stopper alle forhandlinger

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Afsløring: FC København binder stortalent

Solgt for 285 millioner

Spøger i kæmpeklub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker