Tre måneder i træk er han blevet kåret som månedens spiller i Brentford.
Mikkel Damsgaard har i den grad genfundet det fodboldspil, der for år tilbage gjorde ham til et af de mest lovende danske talenter. Det har været længe ventet efter en lang periode, hvor han blandt andet ikke scorede et mål i 1168 dage.
Alt det er nu glemt, og den danske kreatør bliver derfor sat i forbindelse med et muligt skifte til storklubberne Napoli og Arsenal.
Og netop den mulige interesse fra Arsenal var noget, der blev taget op på Viaplay i deres optakt til eftermiddagens opgør mellem Brentford og Liverpool, hvor hovedpersonen også selv forholdt sig til rygtet, da han blev spurgt ind til, om det var noget, han havde hørt om.
– Nej, jeg har godt set, at der var et lille rygte, men det er ikke noget, jeg tror er konkret. Det er da fint nok, at man bliver sat i forbindelse med sådan nogle klubber, og der var også meget af det dengang efter EM, men der er sjældent meget af det, der er konkret. Men det er da fint nok at høre; det er da bedre at høre, at man kan blive rygtet til nogle større klubber, end at der måske slet ikke er noget.
Selvom hovedpersonen selv ikke taler det meget op, at han er sat i forbindelse med selveste Arsenal, er det noget, som Per Frimann godt kunne se for sig.
– Det er det tekniske niveau (der gør, at han kan spille for Arsenal, red.), det er evnen til at læse spillet, gøre sig fri og scanne banen, som vi kender det fra de allerstørste og bedste spillere. Det kan han altså på topniveau.
– Han har været en spiller, der har været skadet, med store problemer med knæet. Nu er han igennem det. Og apropos det med fysikken: Hans fysik er nu til at spille hele kampe, og hans fysik er til at spille med overskud. Det var den ikke før og heller ikke i sidste sæson, men det er den nu. Han kan sætte et tempo i spillet, han kan kontrollere og tage temperaturen på spillet, sætte tempo i spillet, sådan lidt som han har lyst til.
– Et godt eksempel er mod Manchester City, fordi der ser vi en spiller, der faktisk kan det hele fra den position, han har. Han er den spiller på banen, der har flest lange afleveringer. Det er tankevækkende, for vi ser altid Damsgaard som en spiller, der spiller kort og et-to, men han har flest lange afleveringer af alle spillere i den kamp – og med præcision i dem, selvfølgelig. Det var en topklassepræstation, jeg vil sige han er tæt på verdensklasse.
Inden lørdagens Premier League-kamp har Mikkel Damsgaard i denne sæson spillet 21 kampe, scoret ét mål og lagt op til syv for Brentford i ligaen.
Du kan se hele interviewet med midtbanespilleren fra Viaplay i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
OPTATK
PSG – Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE