Damsgaard til Arsenal? Han er tæt på verdensklasse

Mikkel Damsgaard har gang i en fremragende sæson for Brentford. Nu svarer han selv på rygtet om ham til Arsenal, mens Per Frimann er i svime over danskeren.



Tre måneder i træk er han blevet kåret som månedens spiller i Brentford.

Mikkel Damsgaard har i den grad genfundet det fodboldspil, der for år tilbage gjorde ham til et af de mest lovende danske talenter. Det har været længe ventet efter en lang periode, hvor han blandt andet ikke scorede et mål i 1168 dage.

Alt det er nu glemt, og den danske kreatør bliver derfor sat i forbindelse med et muligt skifte til storklubberne Napoli og Arsenal.

Og netop den mulige interesse fra Arsenal var noget, der blev taget op på Viaplay i deres optakt til eftermiddagens opgør mellem Brentford og Liverpool, hvor hovedpersonen også selv forholdt sig til rygtet, da han blev spurgt ind til, om det var noget, han havde hørt om.

– Nej, jeg har godt set, at der var et lille rygte, men det er ikke noget, jeg tror er konkret. Det er da fint nok, at man bliver sat i forbindelse med sådan nogle klubber, og der var også meget af det dengang efter EM, men der er sjældent meget af det, der er konkret. Men det er da fint nok at høre; det er da bedre at høre, at man kan blive rygtet til nogle større klubber, end at der måske slet ikke er noget.

Selvom hovedpersonen selv ikke taler det meget op, at han er sat i forbindelse med selveste Arsenal, er det noget, som Per Frimann godt kunne se for sig.

– Det er det tekniske niveau (der gør, at han kan spille for Arsenal, red.), det er evnen til at læse spillet, gøre sig fri og scanne banen, som vi kender det fra de allerstørste og bedste spillere. Det kan han altså på topniveau.

– Han har været en spiller, der har været skadet, med store problemer med knæet. Nu er han igennem det. Og apropos det med fysikken: Hans fysik er nu til at spille hele kampe, og hans fysik er til at spille med overskud. Det var den ikke før og heller ikke i sidste sæson, men det er den nu. Han kan sætte et tempo i spillet, han kan kontrollere og tage temperaturen på spillet, sætte tempo i spillet, sådan lidt som han har lyst til.

– Et godt eksempel er mod Manchester City, fordi der ser vi en spiller, der faktisk kan det hele fra den position, han har. Han er den spiller på banen, der har flest lange afleveringer. Det er tankevækkende, for vi ser altid Damsgaard som en spiller, der spiller kort og et-to, men han har flest lange afleveringer af alle spillere i den kamp – og med præcision i dem, selvfølgelig. Det var en topklassepræstation, jeg vil sige han er tæt på verdensklasse.

Inden lørdagens Premier League-kamp har Mikkel Damsgaard i denne sæson spillet 21 kampe, scoret ét mål og lagt op til syv for Brentford i ligaen.

Du kan se hele interviewet med midtbanespilleren fra Viaplay i videoen øverst i artiklen.





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Er det Narteys kongeløn i Lyon?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Dorgu lyner! Manchester United slår City



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Michael Carrick storhylder

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Vil undgå Bendtner-stunt

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Optur før FC København-brag

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Sportschef griner af penge-spørgsmål

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Bretonere bøllebanker normannere

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey