Dansker har ekstrem force: ‘Kan være uhyggelig’

U21-landstræner Steffen Højer krydser hver weekend fingre for, at William Osula får chancen for Newcastle.



Han nåede aldrig at spille en seniorkamp i dansk fodbold, men William Osula har som blot 21-årig allerede spillet 31 kampe i Premier League.

Debuten kom for Sheffield United i 2023, men i sommer rykkede Osula til Newcastle i et lidt overraskende skifte, og her har den danske angriber fået 15 kampe i denne sæson. Ved den seneste U21-landsholdssamling i november var William Osula ikke udtaget, men U21-landstræner Steffen Højer følger selvsagt den unge dansker ekstremt tæt.

– Jeg sidder jo nærmest og beder en lille bøn hver weekend om, at han får nogle minutter. Jeg var også meget tilfreds med, at han kommer ind og får 25 minutter mod Liverpool, fordi han er en ekstremt spændende spiller, som kan nogle lidt andre ting end de typer, vi ellers har. Han har jo en ekstrem speed, samtidig med, at han har nogle driblefærdigheder, hvor han kan udfordre i høj fart, siger Steffen Højer til Tipsbladet og fortsætter:

– Men han har selvfølgelig været udfordret på, at han konkurrerer med en af verdens bedste angribere (Alexander Isak, red.), og at han er i en klub som Newcastle, hvor han ikke har fået så meget spilletid. Men det er jo en spiller, som jeg tjekker alt op på hver eneste weekend, fordi jeg ser et kæmpestort potentiale i ham. 

William Osula har mest spillet som centerforward, men i en FA Cup-kamp mod Birmingham for et par uger siden lavede han to assister som kantspiller. Hvilken position passer ham bedst, synes du?

– Sidst, vi brugte ham, der startede han faktisk på kanten, og vi ender så med at bruge ham som nier. Så begge dele er muligheder. Det er klart, at hans én-mod-én-muligheder offensivt gør, at han også ude på kanten kan være uhyggelig at spille overfor.

– På vores hold ser jeg ham først og fremmest som en spidsangriber, men det kommer også an på hele vores sammensætning og hvem, vi ellers har med, og hvordan vi gerne vil angribe kampen. Han kan sagtens spille på kanten, siger Steffen Højer.

William Osula

  • Født d. 4. august 2003
  • Spiller for Newcastle United
  • Har tidligere spillet for Sheffield United og Derby
  • 11 kampe og fem mål for Danmarks U21-landshold

Hvad skal han udvikle i sit spil for at nå det næste niveau?

– Så skal han jo blive lidt bedre til at spille med ryggen til mål. Det her med at få nogle bolde op og lægge dem simpelt af, og indgå i den del af spillet. Det skal han selvfølgelig udvikle, og det gør han jo specielt, når man får mere og mere spilletid på højt niveau, for det er klart, at der bliver spillet i et ekstremt tempo derovre.

– Jeg vil sige, at allerede det at træne med det hold i Newcastle i øjeblikket, det gør jo, at han skal være på tæerne hver dag. Men når han så får mere spilletid, så kommer han til at forbedre sig generelt i hele spillet. Og så har han en spidskompetence i sin fart og sine driblinger, som selv i Premier League er på et rigtigt, rigtigt højt niveau.

Vi har set en spiller som Mika Biereth eksplodere på et lejeophold. Kunne det også være godt for Osula at komme ud og få mere spilletid?

– Nu spørger du mig dagen efter, at han har spillet 25 minutter mod Liverpool (kampen blev spillet onsdag, red.), så det synes jeg er rigtigt fint. Det er klart, at hvis han går alt for lang tid og slet ikke får spilletid, så er det noget skidt, det er det for alle spillere. Men i fodbold ved man bare også godt, hvor hurtigt tingene kan ændre sig. Dybest set handler det om én ting for William, og det er, at han holder sig klar til, når chancerne kommer.

– Jeg synes faktisk, at i nogle af de kampe, hvor han har startet inde, ikke i Premier League, at han har leveret rigtigt godt, og han har også fået meget ros. Så det er ikke sådan, at jeg synes, at man kan sige, at det var forkert af ham at tage til Newcastle, for han er stadigvæk inde i en rigtig god udvikling, lyder det afslutningsvist fra Steffen Højer.

Danmarks U21-landshold spiller to testkampe i marts, mod Polen i Antalya den 20. marts og mod Italien i Cittadella fire dage senere.






TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Philip Billing tabte kæben

Helt på røven over Victor Froholdt

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Hvem holder partilederne med i fodbold?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Klar besked til danske debutanter

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar tale: Han bør fyres nu

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Kæmpe nyhed i udlandet

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?