David Moyes og West Ham kravler op på fjerdepladsen

West Ham er i øjeblikket et af de mest formstærke hold i Premier League, og tirsdag aften kravlede de op på fjerdepladsen i den engelske liga med en ny sejr. David Moyes’ tropper hentede nemlig deres sjette sejr i træk – fire af dem i Premier League – og besejrede Crystal Palace med 3-2 på…



West Ham er i øjeblikket et af de mest formstærke hold i Premier League, og tirsdag aften kravlede de op på fjerdepladsen i den engelske liga med en ny sejr.

David Moyes’ tropper hentede nemlig deres sjette sejr i træk – fire af dem i Premier League – og besejrede Crystal Palace med 3-2 på udebane.

Det var ellers Crystal Palace, som kom bedst fra start i opgøret, og efter blot tre minutter bragte Wilfried Zaha værterne foran. Stjernen modtog bolden på kanten af West Hams felt, hvorfra han med en flad afslutning sendte kuglen i mål.

Men så tog West Ham over. Nærmere bestemt tog Tomas Soucek over. Først udlignede den tjekkiske midtbanemand med et hovedstød fra tæt hold efter 10 minutters spil, og knap et kvarter senere sendte han West Ham i front med en flugter.

I anden halvleg blev føringen udbygget af et hovedstød ved Craig Dawson, inden Crystal Palaces angriber Michy Batshuayi reducerede til slutresultatet 3-2 i overtiden.

Med sejren kravler West Ham hele vejen op på fjerdepladsen i Premier League, hvor de har 35 point efter 20 spillerunder og er tre point fra Leicester City på tredjepladsen. Til gengæld har West Ham spillet minimum en kamp mere end resten af holdene i top seks. 

Leeds United besejrede samtidig Newcastle United med 2-1. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hård dom over Kvistgaarden

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Her er Tysklands vej til VM-finalen