De er tilbage i Premier League

Hull er i Premier League efter en 1-0-sejr i tillægstiden over Middlesbrough i oprykningskampen på Wembley.



Det lugtede langt væk af forlænget spilletid, men i femte tillægsminut scorede skotske Oliver McBurnie sit formentlig mest værdifulde mål i karrieren, da han skaffede Hull en 1-0-sejr over Middlesbrough i playoff-finalen i Championship.

Med sejren tager Hull den sidste oprykningsplads og følger Coventry og Ipswich op i Premier League.

Hull sneg sig akkurat i sidste øjeblik med på sjettepladsen til playoffkampene om den sidste oprykningsplads, og her gik holdet altså hele vejen.

Dermed kan Hull, der senest var at finde i den bedste engelske række i 2017, se frem til at indkassere et klækkeligt beløb på bankbogen.

Fodboldøkonomieksperter fra Deloitte vurderer ifølge Reuters, at klubben med sejren på Wembley vil indkassere mindst 205 millioner pund over de næste tre sæsoner. Det svarer til 1,75 milliarder kroner.

Skulle Hull overleve i Premier League næste år, kan den økonomiske gevinst stige til 365 millioner pund. Det svarer til mere end 3 milliarder kroner.

Lørdagens oprykningsfinale har i forvejen haft en hel del dramatik i optakten.

Det var egentlig meningen, at Southampton skulle spille den, men en sag, hvor holdet har spioneret på flere modstandere forud for kampe i løbet af sæsonen, gjorde, at holdet blev udelukket fra playoff-finalen.

I stedet fik Middlesbrough, der tabte semifinalen til Southampton, pladsen på Wembley.

Og det var faktisk Middlesbrough, der sad på tingene i lørdagens opgør mod Hull. Middlesbrough havde flest chancer, mens Hull omvendt var mere afventende.

Effektiviteten manglede dog på den sidste tredjedel for Middlesbrough, og det fortsatte hele vejen gennem kampen.

Som afslutningen nærmede sig, virkede begge hold til at være indstillet på forlænget spilletid, men sådan skulle det altså ikke gå.

I tillægstiden håndterede Middlesbrough-keeper Solomon Brynn et indlæg særdeles dårligt. McBurnie var vaks, sparkede den løse bold i netmaskerne og sikrede Hull oprykning og økonomisk gevinst.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

Værste i 16 år



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0