Han ankom til klubben som assistenttræner tilbage i december 2016, men her knap otte år senere har Thomas Frank for længst cementeret sig som et af de største navne i Brentfords historie.
Efter at have tabt playoff-finalen året forinden kom forløsningen i 2021, da Brentford besejrede Swansea med 2-0 på Wembley og sikrede oprykningen til Premier League.
Og det var en oprykning, der næppe var kommet uden Thomas Frank. Sådan lyder det fra David Lane, der har været Brentford-fan siden 1978, og i dag er formand for fanklubben 'Beesotted'.
– Han har været afgørende, i forhold til at tage os fra at være en bejler i Championship til rent faktisk at komme op i Premier League. Han fuldførte missionen, som andre cheftrænere begyndte.
– Mark Warburton gjorde et godt stykke arbejde, men jeg tror, at vi havde brug for Thomas’ taktiske knowhow og evner til at gøre arbejdet færdigt. Han var det perfekte match i forhold til Matthew Benham og Phil Giles’ filosofi, siger David Lane til Tipsbladet.
Personligt mener jeg ikke, at han er klar til en klub som Manchester United, Liverpool eller Arsenal. Jeg tror ikke, at han får sådan et job.
David LaneForfatter og formand for Brentford-fanklubben 'Beesotted'
Ifølge David Lane er der ingen tvivl om Thomas Franks legendestatus i Brentford.
– Jeg har haft fornøjelsen af at skrive bogen ‘The Brentford Revolution’, som faktisk beskriver Brentfords rejse under Matthew Benham. Jeg har også skrevet en bog om Harry Curtis, som var den tidligere store Brentford-manager. Harry Curtis tog os op i den bedste række før krigen, siger David Lane og fortsætter:
– Der er så mange ligheder i forhold til timingen, men du kan ikke rigtigt sammenligne de to. Thomas har overgået det, som Harry Curtis opnåede, synes jeg.

'Jeg tror ikke, at Thomas Frank skal nogen steder'
Thomas Frank har i 2024 været sat i forbindelse med storklubber som Manchester United, Chelsea, Liverpool og Bayern München, men David Lane vil ikke nødvendigvis sige, at Brentford-tilhængerne er bekymrede for at miste den tidligere Brøndby-træner.
– Jeg tror, at vi er realistiske og filosofiske omkring det. Vi ved, at Thomas vil modtage henvendelser, hvis vi fortsætter med at være i Premier League. Det er uundgåeligt, at han vil blive kædet sammen med storklubber.
– Er vi bekymrede over det? Det er forskelligt fra fan til fan. Alle ønsker, at tingene skal fortsætte for evigt, men sådan er fodbold bare ikke, siger David Lane.
Han er tydeligvis et fodboldgeni.
David LaneForfatter og formand for Brentford-fanklubben 'Beesotted'
Kan man sige det sådan, at Thomas Frank nu har etableret Brentford på et niveau, hvor det ikke vil være verdens undergang, hvis han siger farvel?
– En anden træner ville selvfølgelig kunne komme ind og være i stand til at tage arbejdet videre, men jeg tror ikke, at Thomas Frank skal nogen steder lige foreløbigt. Personligt mener jeg ikke, at han er klar til en klub som Manchester United, Liverpool eller Arsenal. Jeg tror ikke, at han får sådan et job. Jeg mener ikke, at han har den personlighed, siger David Lane og fortsætter:
– Dermed ikke sagt, at han ikke har evnerne til det som træner. Det er alle de andre ting, der følger med ved at være for eksempel Manchester United-træner… jeg tror, at det ville ødelægge ham.
Hvorfor tror du, at det vil ødelægge ham?
– Han er for flink. Han er bare sådan en rar fyr. Du har brug for at være lidt et bastard for at være en succesfuld manager på det allerøverste niveau. Jeg tror på, at han ville have evnerne til det. Men det her med at skulle håndtere medierne og kravene… du skal vinde hver evig eneste kamp.
– Lige nu har han bedste fra begge verdener. Han er i stand til at levere ambitiøs udvikling, og ledelsen kommer aldrig nogensinde til at fyre ham. Man skal passe på med, hvad man ønsker sig, lyder det fra David Lane.
Ifølge fanformanden er der ikke det store mysterie i, hvorfor Thomas Franks tid i Brentford har været en kæmpemæssig succeshistorie.
– Han er tydeligvis et fodboldgeni. Han har været i stand til at levere og har fået friheden.
– Overlevelse er det eneste, der reelt tæller. I vores anden sæson i Premier League kvalificerede vi os næsten til Conference League. Hvis vi kan undgå en skadeskrise, så kan vi må måske kæmpe for top syv i går, men vi må se, hvordan det går, lyder det afslutningsvist fra David Lane.
Efter ni spillerunder ligger Brentford på niendepladsen i Premier League med fire sejre og én uafgjort.
Næste kamp er på mandag ude mod Fulham.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
OPTAKT