Dybt forundret: ‘De er på Championship-niveau’

Manchester Uniteds offensiv har ikke været sprudlende på det seneste.



Manchester Uniteds angribere har ikke ligefrem bombet mål ind i denne sæson, og i søndagens hjemmekamp mod Crystal Palace valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim så at tage en opsigtsvækkende beslutning.

Her besluttede portugiseren at bruge den defensive midtbanespiller Kobbie Mainoo som centerforward, mens Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee begge måtte tage plads på bænken.

Ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville var det dog ikke nødvendigvis den bedste beslutning.

– Måske eksperimenterer han på en måde, hvor han bare prøver at finde en løsning, han kan lide, og et system, han ønsker at spille med. Eller også han kan ikke lide de angribere, han har, lyder det fra Gary Neville i den tidligere forsvarsspillers Sky Sports-podcast.

Ifølge Neville var Crystal Palace formentlig glade for, at hjemmeholdet spillede uden en angriber.

– Fra Palaces perspektiv var de nok tilfredse med det, fordi der ikke var en rigtig målscorer på Uniteds hold. Jeg siger ikke, at de ville gå i panik, hvis Højlund var deroppe, men i det mindste ville der være en fysisk spiller. Zirkzee er en stor fyr, siger Gary Neville.

Gary Neville peger endvidere på, at han havde forventet, at tingene ville blive bedre, da Ruben Amorim kom ind, og at spillerne ville blive inspireret af hans entusiasme og spillemåde.

– Vi har set det absolut modsatte. Det er blevet meget værre, og det er overraskende. Jeg tror, at der kommer meget mere lidelse henimod slutningen af sæsonen, lyder det fra Neville, der forventer mere og mere nedtrykte spillere, hvis de dårlige resultater fortsætter.

– Han er nødt til at gøre noget, men han kan ikke ændre sin tilgang nu. Han vil ikke være glad for det, men jeg tror, at han er nødt til at simplificere det. Måske bryder han sig ikke om Højlund, måske synes han ikke Zirkzee er specielt god, og måske er der andre spillere, han ikke kan lide, men han er nødt til at bruge de spillere, han har fået stillet til rådighed.

Forstår ikke Rashford-exit
Ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara er det mærkværdigt, at Ruben Amorim har valgt at afskibe Marcus Rashford, der er røget til Aston Villa på en lejeaftale.

– Vi må se, hvordan Rashford klarer sig, men jeg må bare sige, at Manchester United er en rodebutik. Deres angribere er på Championship-niveau og ikke i nærheden af at være gode nok.

– Zirkzee burde ikke bære Uniteds trøje. Amad (Diallo, red.) har været det eneste lyspunkt. Garnacho har været dårlig, og Højlund ligner en, der ikke kan ramme en ladeport. Så i mine øjne har de sagt farvel til deres bedste angriber. Hvis Aston Villa får ham til at præstere, kommer United til at se dumme ud, lyder det fra Jamie O’Hara på Sky Sports.

Manchester United spiller igen på fredag, hvor der venter en hjemmekamp mod Leicester City i FA Cup’en.





Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Stor ros til FC Midtjylland

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vanvittig Victor Froholdt-historie

I spil til stort job

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty