Manchester Uniteds angribere har ikke ligefrem bombet mål ind i denne sæson, og i søndagens hjemmekamp mod Crystal Palace valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim så at tage en opsigtsvækkende beslutning.
Her besluttede portugiseren at bruge den defensive midtbanespiller Kobbie Mainoo som centerforward, mens Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee begge måtte tage plads på bænken.
Ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville var det dog ikke nødvendigvis den bedste beslutning.
– Måske eksperimenterer han på en måde, hvor han bare prøver at finde en løsning, han kan lide, og et system, han ønsker at spille med. Eller også han kan ikke lide de angribere, han har, lyder det fra Gary Neville i den tidligere forsvarsspillers Sky Sports-podcast.
Ifølge Neville var Crystal Palace formentlig glade for, at hjemmeholdet spillede uden en angriber.
– Fra Palaces perspektiv var de nok tilfredse med det, fordi der ikke var en rigtig målscorer på Uniteds hold. Jeg siger ikke, at de ville gå i panik, hvis Højlund var deroppe, men i det mindste ville der være en fysisk spiller. Zirkzee er en stor fyr, siger Gary Neville.
Gary Neville peger endvidere på, at han havde forventet, at tingene ville blive bedre, da Ruben Amorim kom ind, og at spillerne ville blive inspireret af hans entusiasme og spillemåde.
– Vi har set det absolut modsatte. Det er blevet meget værre, og det er overraskende. Jeg tror, at der kommer meget mere lidelse henimod slutningen af sæsonen, lyder det fra Neville, der forventer mere og mere nedtrykte spillere, hvis de dårlige resultater fortsætter.
– Han er nødt til at gøre noget, men han kan ikke ændre sin tilgang nu. Han vil ikke være glad for det, men jeg tror, at han er nødt til at simplificere det. Måske bryder han sig ikke om Højlund, måske synes han ikke Zirkzee er specielt god, og måske er der andre spillere, han ikke kan lide, men han er nødt til at bruge de spillere, han har fået stillet til rådighed.
Forstår ikke Rashford-exit
Ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara er det mærkværdigt, at Ruben Amorim har valgt at afskibe Marcus Rashford, der er røget til Aston Villa på en lejeaftale.
– Vi må se, hvordan Rashford klarer sig, men jeg må bare sige, at Manchester United er en rodebutik. Deres angribere er på Championship-niveau og ikke i nærheden af at være gode nok.
– Zirkzee burde ikke bære Uniteds trøje. Amad (Diallo, red.) har været det eneste lyspunkt. Garnacho har været dårlig, og Højlund ligner en, der ikke kan ramme en ladeport. Så i mine øjne har de sagt farvel til deres bedste angriber. Hvis Aston Villa får ham til at præstere, kommer United til at se dumme ud, lyder det fra Jamie O’Hara på Sky Sports.
Manchester United spiller igen på fredag, hvor der venter en hjemmekamp mod Leicester City i FA Cup’en.
FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub