Manchester Uniteds angribere har ikke ligefrem bombet mål ind i denne sæson, og i søndagens hjemmekamp mod Crystal Palace valgte Manchester United-cheftræner Ruben Amorim så at tage en opsigtsvækkende beslutning.
Her besluttede portugiseren at bruge den defensive midtbanespiller Kobbie Mainoo som centerforward, mens Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee begge måtte tage plads på bænken.
Ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville var det dog ikke nødvendigvis den bedste beslutning.
– Måske eksperimenterer han på en måde, hvor han bare prøver at finde en løsning, han kan lide, og et system, han ønsker at spille med. Eller også han kan ikke lide de angribere, han har, lyder det fra Gary Neville i den tidligere forsvarsspillers Sky Sports-podcast.
Ifølge Neville var Crystal Palace formentlig glade for, at hjemmeholdet spillede uden en angriber.
– Fra Palaces perspektiv var de nok tilfredse med det, fordi der ikke var en rigtig målscorer på Uniteds hold. Jeg siger ikke, at de ville gå i panik, hvis Højlund var deroppe, men i det mindste ville der være en fysisk spiller. Zirkzee er en stor fyr, siger Gary Neville.
Gary Neville peger endvidere på, at han havde forventet, at tingene ville blive bedre, da Ruben Amorim kom ind, og at spillerne ville blive inspireret af hans entusiasme og spillemåde.
– Vi har set det absolut modsatte. Det er blevet meget værre, og det er overraskende. Jeg tror, at der kommer meget mere lidelse henimod slutningen af sæsonen, lyder det fra Neville, der forventer mere og mere nedtrykte spillere, hvis de dårlige resultater fortsætter.
– Han er nødt til at gøre noget, men han kan ikke ændre sin tilgang nu. Han vil ikke være glad for det, men jeg tror, at han er nødt til at simplificere det. Måske bryder han sig ikke om Højlund, måske synes han ikke Zirkzee er specielt god, og måske er der andre spillere, han ikke kan lide, men han er nødt til at bruge de spillere, han har fået stillet til rådighed.
Forstår ikke Rashford-exit
Ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara er det mærkværdigt, at Ruben Amorim har valgt at afskibe Marcus Rashford, der er røget til Aston Villa på en lejeaftale.
– Vi må se, hvordan Rashford klarer sig, men jeg må bare sige, at Manchester United er en rodebutik. Deres angribere er på Championship-niveau og ikke i nærheden af at være gode nok.
– Zirkzee burde ikke bære Uniteds trøje. Amad (Diallo, red.) har været det eneste lyspunkt. Garnacho har været dårlig, og Højlund ligner en, der ikke kan ramme en ladeport. Så i mine øjne har de sagt farvel til deres bedste angriber. Hvis Aston Villa får ham til at præstere, kommer United til at se dumme ud, lyder det fra Jamie O’Hara på Sky Sports.
Manchester United spiller igen på fredag, hvor der venter en hjemmekamp mod Leicester City i FA Cup’en.
LIVE
TransferLIVE: Medie: AGF siger nej
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM