Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Southamptons bestyrelse bakker op om cheftræner Tonda Eckert, der godkendte spionage af rivaler i England.



Southamptons cheftræner, Tonda Eckert, godkendte spionagen af rivaliserende klubber i Championship, men ejerne vil alligevel give ham en chance til.

Southampton-ejer Dragan Solak siger til BBC Sport, at han ikke vil fyre Eckert, og at han bakker op om den tyske træner.

– Jeg mener, han fortjener en ny chance, og jeg ville give ham den, siger den serbiske forretningsmand Solak.

– Min fulde støtte ville faktisk være bag ham, fordi jeg synes, han er en supertalentfuld manager, tilføjer han.

Den 33-årige Eckert blev ansat som permanent cheftræner i Southampton i december. Han havde en succesfuld sæson i den næstbedste engelske række og førte holdet i oprykningsspillet til Premier League.

Klubben blev dog efterfølgende udelukket fra oprykningsspillet efter at have erkendt at have udspioneret flere klubber i løbet af sæsonen.

Skandalen, der i England er blevet kaldt “spygate”, har desuden kostet Southampton fire point i 2026/27-sæsonen.

Ifølge en uafhængig kommission har Eckert accepteret, at han godkendte observationerne.

Sagen handler ikke kun om selve spionagen. Klubben er også blevet kritiseret for, at yngre medarbejdere er blevet presset til at deltage.

Sagen begyndte, da Middlesbrough i starten af maj anklagede Southampton for at have filmet og taget billeder af en træning på privat grund.

Det var en ung medarbejder, der blev opdaget i at spionere forud for det første semifinaleopgør mellem Southampton og Middlesbrough, som endte 0-0.

Southampton sikrede sig oprindeligt en plads i oprykningsfinalen med en sejr på 2-1 efter forlænget spilletid i returkampen.

Klubben har også erkendt at have udspioneret Oxford og Ipswich.

Eckert har ifølge kommissionen godkendt spionagen mod Oxford for at få indsigt i, hvordan klubben ville stille op.

I forbindelse med spionagen af Middlesbrough ville han undersøge, om en bestemt spiller var til rådighed, fremgår det.

Eckert skulle efterfølgende have udtalt, at han var “overrasket” over at erfare, at det var imod reglerne, skriver BBC Sport.

Solak er klubbens formand via investeringsfirmaet Sport Republic, som danskerne Rasmus Ankersen og Henrik Kraft har stiftet.

– Jeg tror på Tonda (Eckert, red.), at han ikke vidste, at det var en regel, han brød, siger Solak.

– Min personlige holdning og bestyrelsens holdning er, at han er en manager, der fortjener vores opbakning og støtte.

– Jeg vil naturligvis søge råd hos holdet. Jeg vil søge råd hos spillerne og fansene. Men ja, hvis det i sidste ende er min beslutning, så bliver han, tilføjer Solak.

Han håber, at Eckert vil lære af oplevelsen og få en “fantastisk” karriere.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Bekræfter kæmpebud

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Overraskende skifte lurer

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Superliga-stjerne udtaget til VM

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind