Det har været småt med opdateringer om Christian Eriksens situation, efter at Sky Sports i sidste uge reporterede, at danskerens valg står mellem Brentford og Manchester United.
Transferjournalisten Fabrizio Romano skrev søndag på Twitter, at det er et spørgsmål om 'dage eller timer', før Eriksen melder sin endelige beslutning ud.
Og her kan der meget vel være gode nyheder på vej til Brentfords fans. Den tidligere Leeds-angriber Noel Whelan tror således på, at Christian Eriksen ender med at blive i Brentford.
– Det er en meget speciel situation. Han havde succes, da han kom tilbage og kom ind på det her Brentford-hold. Det, han leverede der, var fantastisk. Det var glimrende at se ham tilbage i Premier League. Glimrende at se ham tilbage i omdrejninger igen, og godt at se, at bekymringerne om helbreddet nu hører fortiden til. Logistisk set giver det mening for ham at blive i London, med hans familie, børn og skoler og den slags, lyder det således, ifølge Football Insider, fra Whelan.
– Det handler ikke kun om fodbold. Hør her, Manchester United er en meget fristende mulighed… men du er nødt til at være garanteret spilletid hver eneste uge. Det er nødt til at være det værd, at man flytter børnene ud af deres skole [Christian Eriksens ældste barn blev født i 2018 og er derfor næppe startet i skole endnu, red.].
– Der er mange aspekter i det. Det handler ikke kun om at vælge mellem Brentford og Manchester United. På papiret vil man altid vælge Manchester United, men der er større ting, der fylder for en spiller. At skulle flytte familien ret langt væk og starte forfra, mens London er velkendt territorie. Det er ikke en nem beslutning.
– Rent fodboldmæssigt fremstår han glad i Brentford, og de gav ham den livline, som han havde brug for, for at komme tilbage og spille i Premier League. Der er nok en smule respekt mellem klubben og spilleren, og i forhold til hans VM-chancer så er han nødt til at spille regelmæssigt. Og Brentford er nok holdet, hvor han vil kunne komme til at spille mere.
Christian Eriksen har scoret ét mål i sine 11 kampe for Brentford.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
OPTAKT
FC Fredericia – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT