Eksperter efter ny Højlund-kamp: Blandet pose

Viaplay-eksperter Jan Mølby og Francis Dickoh roser Højlund for sin indsats, men pointerer, at det kræver tid at vænne sig til niveauet i Premier League.



Manchester United vandt en trængende sejr over Burnley på udebane i går, lørdag, aftes. 

Endnu en gang var Rasmus Højlund med fra start, og den danske fantomangriber spillede samtlige 90 minutter, men kom desværre ikke på måltavlen i denne omgang. 

Han var desuden uheldig involveret i Manchester-klubbens første scoring, hvor han stod i en offside-positon på Jonny Evans' målgivende hovedstød – målet blev efterfølgende underkendt af VAR.

Efter kampen analyserede de to Viaplay-eksperter Jan Mølby og Francis Dikoh danskerens fjerde kamp i Manchester-United, og her var der hverken løftede arme i vejret eller bekymrede miner. 

– Det var lidt en blandet pose for ham (Højlund, red.). Det, som man først og fremmest lægger mærke til, er, at det er tredje kamp i streg, at han får fuld spilletid. Så han er ved at udvikle sig til en vigtig spiller. Hans arbejde uden bolden er ikke til debat. Sætter man det op imod folk som Rashford og Martial, så er det et helt andet niveau. Det, jeg godt kan lide ved ham, er, at han bruger meget af sin tid på banen centralt. Han har dog nogle situationer, hvor han skal gøre det bedre og gøre det hurtigere, fortæller Jan Mølby til Viaplay.

Selvom der er plads til forbedringer, mener kollega Francis Dickoh, at der er gode udsigter for den danske landsholdsangriber. 

– Jeg tror absolut, at han kan bygge på, når farten i spillet bliver hverdag for ham. Det håber vi, det bliver. Nogle spillere, de når det aldrig, fordi niveauet bare er for højt for dem. Men de rigtig dygtige spillere, og der vil jeg inkludere Højlund, finder ud af på et tidspunkt, at de sagtens kan være med, siger han og fortsætter:

– Han er i de rigtige områder, og så skal han bare finjustere timingen og lære sine holdkammerater at kende. Alt det her, det kræver tid, og det er lige præcis det, de ikke har i Manchester United i øjeblikket. Det lyder dog på Ten Hag, at han vil give ham den tid, det kræver, fortæller Dickoh til Viaplay efter kampen. 

Næste gang, Rasmus Højlund kan komme i aktion, er i mod Crystal Palace på tirsdag i tredje runde af ligacuppen. United møder efterfølgende selvsamme Crystal Palace om lørdagen i Premier League.

Du kan se hele Mølbys og Dickohs analyse i videoafspilleren øverst.





Brøndby straffet – får stor bøde


Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Vender hjem til AaB

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Et sjældent syn i FC Midtjylland

“Har set ham fra OB få karantæne”

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Randers FC – OB

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Thomas Frank siger undskyld

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Superliga-legende stråler som 41-årig

‘Tæt på ren elendighed’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

– Det havde været en større katastrofe

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark