Eksperter efter ny Højlund-kamp: Blandet pose

Viaplay-eksperter Jan Mølby og Francis Dickoh roser Højlund for sin indsats, men pointerer, at det kræver tid at vænne sig til niveauet i Premier League.



Manchester United vandt en trængende sejr over Burnley på udebane i går, lørdag, aftes. 

Endnu en gang var Rasmus Højlund med fra start, og den danske fantomangriber spillede samtlige 90 minutter, men kom desværre ikke på måltavlen i denne omgang. 

Han var desuden uheldig involveret i Manchester-klubbens første scoring, hvor han stod i en offside-positon på Jonny Evans' målgivende hovedstød – målet blev efterfølgende underkendt af VAR.

Efter kampen analyserede de to Viaplay-eksperter Jan Mølby og Francis Dikoh danskerens fjerde kamp i Manchester-United, og her var der hverken løftede arme i vejret eller bekymrede miner. 

– Det var lidt en blandet pose for ham (Højlund, red.). Det, som man først og fremmest lægger mærke til, er, at det er tredje kamp i streg, at han får fuld spilletid. Så han er ved at udvikle sig til en vigtig spiller. Hans arbejde uden bolden er ikke til debat. Sætter man det op imod folk som Rashford og Martial, så er det et helt andet niveau. Det, jeg godt kan lide ved ham, er, at han bruger meget af sin tid på banen centralt. Han har dog nogle situationer, hvor han skal gøre det bedre og gøre det hurtigere, fortæller Jan Mølby til Viaplay.

Selvom der er plads til forbedringer, mener kollega Francis Dickoh, at der er gode udsigter for den danske landsholdsangriber. 

– Jeg tror absolut, at han kan bygge på, når farten i spillet bliver hverdag for ham. Det håber vi, det bliver. Nogle spillere, de når det aldrig, fordi niveauet bare er for højt for dem. Men de rigtig dygtige spillere, og der vil jeg inkludere Højlund, finder ud af på et tidspunkt, at de sagtens kan være med, siger han og fortsætter:

– Han er i de rigtige områder, og så skal han bare finjustere timingen og lære sine holdkammerater at kende. Alt det her, det kræver tid, og det er lige præcis det, de ikke har i Manchester United i øjeblikket. Det lyder dog på Ten Hag, at han vil give ham den tid, det kræver, fortæller Dickoh til Viaplay efter kampen. 

Næste gang, Rasmus Højlund kan komme i aktion, er i mod Crystal Palace på tirsdag i tredje runde af ligacuppen. United møder efterfølgende selvsamme Crystal Palace om lørdagen i Premier League.

Du kan se hele Mølbys og Dickohs analyse i videoafspilleren øverst.





Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?




LIVE

TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Superligaen er knækket

Spanien – Belgien

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scorer heftig lønstigning

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation