Manchester United vandt en trængende sejr over Burnley på udebane i går, lørdag, aftes.
Endnu en gang var Rasmus Højlund med fra start, og den danske fantomangriber spillede samtlige 90 minutter, men kom desværre ikke på måltavlen i denne omgang.
Han var desuden uheldig involveret i Manchester-klubbens første scoring, hvor han stod i en offside-positon på Jonny Evans' målgivende hovedstød – målet blev efterfølgende underkendt af VAR.
Efter kampen analyserede de to Viaplay-eksperter Jan Mølby og Francis Dikoh danskerens fjerde kamp i Manchester-United, og her var der hverken løftede arme i vejret eller bekymrede miner.
– Det var lidt en blandet pose for ham (Højlund, red.). Det, som man først og fremmest lægger mærke til, er, at det er tredje kamp i streg, at han får fuld spilletid. Så han er ved at udvikle sig til en vigtig spiller. Hans arbejde uden bolden er ikke til debat. Sætter man det op imod folk som Rashford og Martial, så er det et helt andet niveau. Det, jeg godt kan lide ved ham, er, at han bruger meget af sin tid på banen centralt. Han har dog nogle situationer, hvor han skal gøre det bedre og gøre det hurtigere, fortæller Jan Mølby til Viaplay.
Selvom der er plads til forbedringer, mener kollega Francis Dickoh, at der er gode udsigter for den danske landsholdsangriber.
– Jeg tror absolut, at han kan bygge på, når farten i spillet bliver hverdag for ham. Det håber vi, det bliver. Nogle spillere, de når det aldrig, fordi niveauet bare er for højt for dem. Men de rigtig dygtige spillere, og der vil jeg inkludere Højlund, finder ud af på et tidspunkt, at de sagtens kan være med, siger han og fortsætter:
– Han er i de rigtige områder, og så skal han bare finjustere timingen og lære sine holdkammerater at kende. Alt det her, det kræver tid, og det er lige præcis det, de ikke har i Manchester United i øjeblikket. Det lyder dog på Ten Hag, at han vil give ham den tid, det kræver, fortæller Dickoh til Viaplay efter kampen.
Næste gang, Rasmus Højlund kan komme i aktion, er i mod Crystal Palace på tirsdag i tredje runde af ligacuppen. United møder efterfølgende selvsamme Crystal Palace om lørdagen i Premier League.
Du kan se hele Mølbys og Dickohs analyse i videoafspilleren øverst.
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
NYHEDER
Mohamed Salah præsenteret i Trabzonspor
LIVE: FC København jagter godt udgangspunkt
TRANSFER
Sønderjyske-spiller tæt på skifte
MEDIE
Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn
Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Vild sensation i Sverige: Dansker står i centrum
LIVE
TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135
Her kan du se Debrecen mod FC København
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
EKSKLUSIVT
Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT