Manchester United vandt en trængende sejr over Burnley på udebane i går, lørdag, aftes.
Endnu en gang var Rasmus Højlund med fra start, og den danske fantomangriber spillede samtlige 90 minutter, men kom desværre ikke på måltavlen i denne omgang.
Han var desuden uheldig involveret i Manchester-klubbens første scoring, hvor han stod i en offside-positon på Jonny Evans' målgivende hovedstød – målet blev efterfølgende underkendt af VAR.
Efter kampen analyserede de to Viaplay-eksperter Jan Mølby og Francis Dikoh danskerens fjerde kamp i Manchester-United, og her var der hverken løftede arme i vejret eller bekymrede miner.
– Det var lidt en blandet pose for ham (Højlund, red.). Det, som man først og fremmest lægger mærke til, er, at det er tredje kamp i streg, at han får fuld spilletid. Så han er ved at udvikle sig til en vigtig spiller. Hans arbejde uden bolden er ikke til debat. Sætter man det op imod folk som Rashford og Martial, så er det et helt andet niveau. Det, jeg godt kan lide ved ham, er, at han bruger meget af sin tid på banen centralt. Han har dog nogle situationer, hvor han skal gøre det bedre og gøre det hurtigere, fortæller Jan Mølby til Viaplay.
Selvom der er plads til forbedringer, mener kollega Francis Dickoh, at der er gode udsigter for den danske landsholdsangriber.
– Jeg tror absolut, at han kan bygge på, når farten i spillet bliver hverdag for ham. Det håber vi, det bliver. Nogle spillere, de når det aldrig, fordi niveauet bare er for højt for dem. Men de rigtig dygtige spillere, og der vil jeg inkludere Højlund, finder ud af på et tidspunkt, at de sagtens kan være med, siger han og fortsætter:
– Han er i de rigtige områder, og så skal han bare finjustere timingen og lære sine holdkammerater at kende. Alt det her, det kræver tid, og det er lige præcis det, de ikke har i Manchester United i øjeblikket. Det lyder dog på Ten Hag, at han vil give ham den tid, det kræver, fortæller Dickoh til Viaplay efter kampen.
Næste gang, Rasmus Højlund kan komme i aktion, er i mod Crystal Palace på tirsdag i tredje runde af ligacuppen. United møder efterfølgende selvsamme Crystal Palace om lørdagen i Premier League.
Du kan se hele Mølbys og Dickohs analyse i videoafspilleren øverst.
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Arsenal-træner er rasende
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan