Ellevild med Joachim Andersen

Joachim Andersen får stor ros for sine præstationer.



Han er fast mand på det danske landshold, men også på klubplan kører det i øjeblikket på skinner for Joachim Andersen i Crystal Palace.

I sidste uge bar danskeren anførerbindet i Crystal Palaces imponerende sejr over Liverpool på Anfield, og han ventes igen at være i startopstillingen – måske med anførerbindet – når Crystal Palace skal i aktion mod West Ham søndag eftermiddag.

Og forud for den kamp får Joachim Andersen stor, stor ros fra cheftræner Oliver Glasner, der har været imponeret over danskeren, lige siden han blev ansat i slutningen af februar.

– Jeg kunne se fra første dag, at han er en fantastisk spiller, fortæller Oliver Glasner til BBC og tilføjer:

– Jeg tror, han har det godt på banen, for ellers kan man ikke præstere, som han gjorde i Liverpool. Det giver ham selvtillid.

Oliver Glasner roser desuden danskeren for sin evne til at spille godt, uanset om han spiller med Nathaniel Clyne, Marc Guehi, Chris Richards, Jefferson Lerma eller helt andre ved siden af sig i forsvaret.

– Men det er også en af hans største styrker, hans lederskab. Han organiserer vores forsvar, og også når vi har bolden, i opbygningen er han meget sikker i pasningsspillet, og han afleverer ikke bare på tværs eller tilbage, han bryder linjerne og hjælper os i spillet. Det er et holdspil, men han er en meget vigtig del af holdet, siger Glasner.

Joachim Andersen, 27 år, har snart spillet tre år i Crystal Palace og har kontrakt i klubben til sommeren 2026. Flere gange er han imidlertid blevet rygtet væk fra klubben. 







LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League