Ellevild med Joachim Andersen

Joachim Andersen får stor ros for sine præstationer.



Han er fast mand på det danske landshold, men også på klubplan kører det i øjeblikket på skinner for Joachim Andersen i Crystal Palace.

I sidste uge bar danskeren anførerbindet i Crystal Palaces imponerende sejr over Liverpool på Anfield, og han ventes igen at være i startopstillingen – måske med anførerbindet – når Crystal Palace skal i aktion mod West Ham søndag eftermiddag.

Og forud for den kamp får Joachim Andersen stor, stor ros fra cheftræner Oliver Glasner, der har været imponeret over danskeren, lige siden han blev ansat i slutningen af februar.

– Jeg kunne se fra første dag, at han er en fantastisk spiller, fortæller Oliver Glasner til BBC og tilføjer:

– Jeg tror, han har det godt på banen, for ellers kan man ikke præstere, som han gjorde i Liverpool. Det giver ham selvtillid.

Oliver Glasner roser desuden danskeren for sin evne til at spille godt, uanset om han spiller med Nathaniel Clyne, Marc Guehi, Chris Richards, Jefferson Lerma eller helt andre ved siden af sig i forsvaret.

– Men det er også en af hans største styrker, hans lederskab. Han organiserer vores forsvar, og også når vi har bolden, i opbygningen er han meget sikker i pasningsspillet, og han afleverer ikke bare på tværs eller tilbage, han bryder linjerne og hjælper os i spillet. Det er et holdspil, men han er en meget vigtig del af holdet, siger Glasner.

Joachim Andersen, 27 år, har snart spillet tre år i Crystal Palace og har kontrakt i klubben til sommeren 2026. Flere gange er han imidlertid blevet rygtet væk fra klubben. 







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Neymar er tilbage