Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Newcastle-legenden Rob Lee spår William Osula en stor fremtid.



Efter at have vist storform i Premier League i de seneste måneder blev William Osula i onsdags belønnet med sin debut for Danmarks A-landshold.

I søndagens testkamp mod Ukraine fik Osula så startdebut i opgøret, der endte med at blive afblæst efter Christian Eriksens kollaps i anden halvleg.

For Newcastle-legenden Rob Lee er der ingen tvivl om, at William Osula kom bedst ud af den netop afsluttede sæson, sammenlignet med angrebskollegaerne Nick Woltemade og Yoane Wissa.

– Det ser ud til, at han har alt, der skal til at for blive en topangriber. Han er hurtig og stærk. Jeg satte spørgsmålstegn ved, om han kunne score mål, og nu har han scoret syv, så det kan han godt.

– Jeg kunne godt tænke mig at vide, om han ville være vores foretrukne angriber, hvis vi går efter Champions League. Jeg har tiltro til ham, han har gjort det godt og han har taget sin chance, lyder det fra Rob Lee, der spillede for Newcastle fra 1992 til 2002, i podcasten Adopted Geordies.

Yoane Wissa, som Newcastle hentede i Brentford for 475 millioner kroner sidste sommer, har omvendt ikke imponeret Rob Lee.

– Så skuffende. Jeg synes, at han var et underligt indkøb til 55 millioner pund. Jeg ved godt, at han har været meget skadet, hvilket ikke har hjulpet ham, men selv når han har spillet på det seneste har han været ringe, lyder det fra Rob Lee, der heller ikke forstår indkøbet af Nick Woltemade:

– Han har masser af kvalitet. Men jeg forstår ikke, hvorfor vi hentede ham som centerforward, hvis jeg skal være brutalt ærlig. Vi spiller ikke med en 10’er, så jeg har ondt af ham. Han startede så godt, men vi spiller med fart og power, og han har ingen af delene. Rent teknisk kan jeg godt lide ham, men det handler om det beløb, vi brugte på ham (560 millioner kroner, red.).

22-årige William Osula scorede seks Premier League-mål for Newcastle i løbet af foråret, hvor cheftræner Eddie Howe gav danskeren chancen.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Det tyder på en FCK-ydmygelse

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

De viser interesse for Lyngby-profil

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Arsenal jagter Spurs-stjerne