Rasmus Højlund havde en godkendt debutsæson for Manchester United, hvor han nåede at score et tocifret antal Premier League-mål, men der er ingen tvivl om, at forventningerne til danskeren er endnu større frem mod den nye sæson.
Om det bliver med danskeren som Erik ten Hags foretrukne spydspids, må tiden vise, for Manchester United meldes på heftig angriberjagt, hvor hollænderen Joshua Zirkzee er på vej til klubben for 300 millioner kroner.
Skulle skiftet blive officielt, så vil Manchester United råde over to meget forskellige angribere. Det viser en statistikanalyse fra Opta, som Tipsbladet har indhentet. Her er konklusionen, at Joshua Zirkzee er en angriber, som i større grad deltager i spillet, mens Højlund er en mere klassisk fox in the box.
Tallene herunder viser spillernes præstationer i ligasammenhæng i sidste sæson, og Opta konkluderer følgende:
– Det er meget tydeligt, at det er to vidt forskellige angribere. Højlund er mere en klassisk nier, som får sine store chancer i feltet. Han har færre berøringer, men flere af disse er i feltet.
– Zirkzee er mere en playmaker-angriber, som falder ned til midtbanen for at hjælpe med at skabe chancer. Han har flere berøringer, flere afleveringer, skaber flere chancer og dribler mere.

Følgende billeder viser, hvor skudlokationerne fra Zirkzee og Højlund i sidste sæson. De viser også tydeligt, at danskeren primært tager chancen inde i feltet, mens hollænderen er noget mere optimistisk.


Kigger man på de to angriberes heatmaps, altså hvor de er i boldbesiddelse, fra sidste sæson, så tegner der sig også et billede af to forskellige spillere; Zirkzee længere væk fra målet og primært ude i venstresiden og så Højlund som er længere fremme og primært i højre side. Det giver mening med tanke på, at Højlund kan gå ind i banen med sit venstreben, og Zirkzee modsat med sit højreben.


Skulle Manchester United ende med at købe Joshua Zirkzee, så får de et andet våben til offensiven, som giver Erik ten Hag større fleksibilitet længere fremme. Om Rasmus Højlunds plads ligefrem i startopstillingen er truet, må tiden vise. Danskeren har vist, at han ved, hvor målet står for Manchester United, og ønsker de en decideret målscorer, så er Højlund en større ekspert end sin måske kommende konkurrent – i hvert fald hvis man kigger på tallene fra sidste sæson.
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Landstræner uenig med Ronaldo
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’