Tæt på megakøb: Er Højlunds plads truet?

Manchester United meldes tæt på en direkte konkurrent til Rasmus Højlund i angrebet, og skulle klubben lykkes med at hente Joshua Zirkzee, så er det en angriber med helt andre spidskompetencer end danskeren.



Rasmus Højlund havde en godkendt debutsæson for Manchester United, hvor han nåede at score et tocifret antal Premier League-mål, men der er ingen tvivl om, at forventningerne til danskeren er endnu større frem mod den nye sæson. 

Om det bliver med danskeren som Erik ten Hags foretrukne spydspids, må tiden vise, for Manchester United meldes på heftig angriberjagt, hvor hollænderen Joshua Zirkzee er på vej til klubben for 300 millioner kroner. 

Skulle skiftet blive officielt, så vil Manchester United råde over to meget forskellige angribere. Det viser en statistikanalyse fra Opta, som Tipsbladet har indhentet. Her er konklusionen, at Joshua Zirkzee er en angriber, som i større grad deltager i spillet, mens Højlund er en mere klassisk fox in the box

Tallene herunder viser spillernes præstationer i ligasammenhæng i sidste sæson, og Opta konkluderer følgende:

– Det er meget tydeligt, at det er to vidt forskellige angribere. Højlund er mere en klassisk nier, som får sine store chancer i feltet. Han har færre berøringer, men flere af disse er i feltet.

– Zirkzee er mere en playmaker-angriber, som falder ned til midtbanen for at hjælpe med at skabe chancer. Han har flere berøringer, flere afleveringer, skaber flere chancer og dribler mere.

H__jlund_vs_Zirkzee_1

Tallene under den kraftige linje er per 90 minutter.

Følgende billeder viser, hvor skudlokationerne fra Zirkzee og Højlund i sidste sæson. De viser også tydeligt, at danskeren primært tager chancen inde i feltet, mens hollænderen er noget mere optimistisk.

H__jlund_vs_Zirkzee_1

H__jlund_vs_Zirkzee_1

Kigger man på de to angriberes heatmaps, altså hvor de er i boldbesiddelse, fra sidste sæson, så tegner der sig også et billede af to forskellige spillere; Zirkzee længere væk fra målet og primært ude i venstresiden og så Højlund som er længere fremme og primært i højre side. Det giver mening med tanke på, at Højlund kan gå ind i banen med sit venstreben, og Zirkzee modsat med sit højreben. 

H__jlund_vs_Zirkzee_1

H__jlund_vs_Zirkzee_1

Skulle Manchester United ende med at købe Joshua Zirkzee, så får de et andet våben til offensiven, som giver Erik ten Hag større fleksibilitet længere fremme. Om Rasmus Højlunds plads ligefrem i startopstillingen er truet, må tiden vise. Danskeren har vist, at han ved, hvor målet står for Manchester United, og ønsker de en decideret målscorer, så er Højlund en større ekspert end sin måske kommende konkurrent – i hvert fald hvis man kigger på tallene fra sidste sæson. 





Arsenal-stjerne svarer igen




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Osula slår alle andre

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bombe – Superliga-klub nævnes

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Mexico kommer med markant melding om VM

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

I svime over Filip Jørgensen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Mourinho tog røven på Zeca



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chido Obi nomineret til pris

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Nu svarer David Nielsen

Skal han på landsholdet, Riemer?

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’