Tæt på megakøb: Er Højlunds plads truet?

Manchester United meldes tæt på en direkte konkurrent til Rasmus Højlund i angrebet, og skulle klubben lykkes med at hente Joshua Zirkzee, så er det en angriber med helt andre spidskompetencer end danskeren.



Rasmus Højlund havde en godkendt debutsæson for Manchester United, hvor han nåede at score et tocifret antal Premier League-mål, men der er ingen tvivl om, at forventningerne til danskeren er endnu større frem mod den nye sæson. 

Om det bliver med danskeren som Erik ten Hags foretrukne spydspids, må tiden vise, for Manchester United meldes på heftig angriberjagt, hvor hollænderen Joshua Zirkzee er på vej til klubben for 300 millioner kroner. 

Skulle skiftet blive officielt, så vil Manchester United råde over to meget forskellige angribere. Det viser en statistikanalyse fra Opta, som Tipsbladet har indhentet. Her er konklusionen, at Joshua Zirkzee er en angriber, som i større grad deltager i spillet, mens Højlund er en mere klassisk fox in the box

Tallene herunder viser spillernes præstationer i ligasammenhæng i sidste sæson, og Opta konkluderer følgende:

– Det er meget tydeligt, at det er to vidt forskellige angribere. Højlund er mere en klassisk nier, som får sine store chancer i feltet. Han har færre berøringer, men flere af disse er i feltet.

– Zirkzee er mere en playmaker-angriber, som falder ned til midtbanen for at hjælpe med at skabe chancer. Han har flere berøringer, flere afleveringer, skaber flere chancer og dribler mere.

H__jlund_vs_Zirkzee_1

Tallene under den kraftige linje er per 90 minutter.

Følgende billeder viser, hvor skudlokationerne fra Zirkzee og Højlund i sidste sæson. De viser også tydeligt, at danskeren primært tager chancen inde i feltet, mens hollænderen er noget mere optimistisk.

H__jlund_vs_Zirkzee_1

H__jlund_vs_Zirkzee_1

Kigger man på de to angriberes heatmaps, altså hvor de er i boldbesiddelse, fra sidste sæson, så tegner der sig også et billede af to forskellige spillere; Zirkzee længere væk fra målet og primært ude i venstresiden og så Højlund som er længere fremme og primært i højre side. Det giver mening med tanke på, at Højlund kan gå ind i banen med sit venstreben, og Zirkzee modsat med sit højreben. 

H__jlund_vs_Zirkzee_1

H__jlund_vs_Zirkzee_1

Skulle Manchester United ende med at købe Joshua Zirkzee, så får de et andet våben til offensiven, som giver Erik ten Hag større fleksibilitet længere fremme. Om Rasmus Højlunds plads ligefrem i startopstillingen er truet, må tiden vise. Danskeren har vist, at han ved, hvor målet står for Manchester United, og ønsker de en decideret målscorer, så er Højlund en større ekspert end sin måske kommende konkurrent – i hvert fald hvis man kigger på tallene fra sidste sæson. 





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

UEFA med vild ændring

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen