Rasmus Højlund havde en godkendt debutsæson for Manchester United, hvor han nåede at score et tocifret antal Premier League-mål, men der er ingen tvivl om, at forventningerne til danskeren er endnu større frem mod den nye sæson.
Om det bliver med danskeren som Erik ten Hags foretrukne spydspids, må tiden vise, for Manchester United meldes på heftig angriberjagt, hvor hollænderen Joshua Zirkzee er på vej til klubben for 300 millioner kroner.
Skulle skiftet blive officielt, så vil Manchester United råde over to meget forskellige angribere. Det viser en statistikanalyse fra Opta, som Tipsbladet har indhentet. Her er konklusionen, at Joshua Zirkzee er en angriber, som i større grad deltager i spillet, mens Højlund er en mere klassisk fox in the box.
Tallene herunder viser spillernes præstationer i ligasammenhæng i sidste sæson, og Opta konkluderer følgende:
– Det er meget tydeligt, at det er to vidt forskellige angribere. Højlund er mere en klassisk nier, som får sine store chancer i feltet. Han har færre berøringer, men flere af disse er i feltet.
– Zirkzee er mere en playmaker-angriber, som falder ned til midtbanen for at hjælpe med at skabe chancer. Han har flere berøringer, flere afleveringer, skaber flere chancer og dribler mere.

Følgende billeder viser, hvor skudlokationerne fra Zirkzee og Højlund i sidste sæson. De viser også tydeligt, at danskeren primært tager chancen inde i feltet, mens hollænderen er noget mere optimistisk.


Kigger man på de to angriberes heatmaps, altså hvor de er i boldbesiddelse, fra sidste sæson, så tegner der sig også et billede af to forskellige spillere; Zirkzee længere væk fra målet og primært ude i venstresiden og så Højlund som er længere fremme og primært i højre side. Det giver mening med tanke på, at Højlund kan gå ind i banen med sit venstreben, og Zirkzee modsat med sit højreben.


Skulle Manchester United ende med at købe Joshua Zirkzee, så får de et andet våben til offensiven, som giver Erik ten Hag større fleksibilitet længere fremme. Om Rasmus Højlunds plads ligefrem i startopstillingen er truet, må tiden vise. Danskeren har vist, at han ved, hvor målet står for Manchester United, og ønsker de en decideret målscorer, så er Højlund en større ekspert end sin måske kommende konkurrent – i hvert fald hvis man kigger på tallene fra sidste sæson.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER