Eriksen startede i pointdeling med Arsenal

Declan Rice udlignede Bruno Fernandes' flotte frisparksmål, da Manchester United og Arsenal spillede 1-1.



Liverpool kom søndag et stort skridt nærmere det engelske mesterskab, da Arsenal blot fik 1-1 med fra besøget hos det trængte midterhold Manchester United.

Det fortsatte fravær af Bukayo Saka, Kai Havertz og Gabriel Jesus i offensiven var tydeligt hos Arsenal, der havde masser af spil, men ikke mange åbne chancer.

Dem havde United trods en defensiv tilgang flere af, men ud over Bruno Fernandes’ frisparksperle var skarpheden en mangelvare.

Rasmus Højlund startede ude, men kom ind i slutfasen og symptomatisk for angriberens form tøvede han en kæmpe chance væk, ligesom han heller ikke struttede af selvtillid på en anden fin mulighed.

Christian Eriksen spillede 76 anonyme minutter for værterne, der var uden karantæneramte Patrick Dorgu.

Med pointdelingen har Arsenal nu 15 point op til førerholdet Liverpool. London-holdet har én kamp i baghånden, men bedømt på søndagens indsats også masser af plads til forbedring, hvis man vil presse Liverpool.

Mikel Artetas udvalgte tog søndag den spillemæssige taktstok på Old Trafford fra første fløjt og beholdt den i hele opgøret.

Manchester United virkede tilfreds med at stå dybt og kompakt på egen banehalvdel, lade gæsterne have bolden og satse på omstillinger.

Og taktikken lykkedes i nogen udstrækning. Modsat i 7-1-sejren over PSV i Champions League havde Arsenal således meget svært ved at spille sig frem til chancer.

Omvendt havde United heller ikke meget at byde ind med, og det lignede en målløs første halvleg, inden Bruno Fernandes i første halvlegs overtid krøllede bolden over en bred Arsenal-mur og i nettet til 1-0 på et direkte frispark.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. Arsenal spillede rundt og rundt uden at komme nogen vegne, og United var lige ved at komme på 2-0 et par gange.

Især højreback Noussair Mazraoui havde kort efter genstarten en kæmpe chance, men David Raya klarede paragrafferne ved en glimrende fodparade.

Arsenal fik lov at spille meget rundt om Uniteds felt, og efter 73 minutters ørkenvandring kom alligevel holdets første ligamål efter mere end fem halvlege uden træffere.

Den hollandske back Jurriën Timber driblede ind i feltet og fandt Declan Rice, der smækkede til kuglen og yderligt passerede United-keeper Andre Onana.

Arsenal trykkede på for sejren, men tættest på kom Bruno Fernandes i overtiden, da han tvang Raya ud i endnu en stor redning.

/ritzau/



Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Vildt skifte i Superligaen?

Brøndby afvist

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Sergio Ramos i chokskifte?

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

OB-boss med spændende transferbesked

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Anbefaler FC Midtjylland til alle

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Zorniger kommer med klar besked

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen