Eriksen startede i pointdeling med Arsenal

Declan Rice udlignede Bruno Fernandes' flotte frisparksmål, da Manchester United og Arsenal spillede 1-1.



Liverpool kom søndag et stort skridt nærmere det engelske mesterskab, da Arsenal blot fik 1-1 med fra besøget hos det trængte midterhold Manchester United.

Det fortsatte fravær af Bukayo Saka, Kai Havertz og Gabriel Jesus i offensiven var tydeligt hos Arsenal, der havde masser af spil, men ikke mange åbne chancer.

Dem havde United trods en defensiv tilgang flere af, men ud over Bruno Fernandes’ frisparksperle var skarpheden en mangelvare.

Rasmus Højlund startede ude, men kom ind i slutfasen og symptomatisk for angriberens form tøvede han en kæmpe chance væk, ligesom han heller ikke struttede af selvtillid på en anden fin mulighed.

Christian Eriksen spillede 76 anonyme minutter for værterne, der var uden karantæneramte Patrick Dorgu.

Med pointdelingen har Arsenal nu 15 point op til førerholdet Liverpool. London-holdet har én kamp i baghånden, men bedømt på søndagens indsats også masser af plads til forbedring, hvis man vil presse Liverpool.

Mikel Artetas udvalgte tog søndag den spillemæssige taktstok på Old Trafford fra første fløjt og beholdt den i hele opgøret.

Manchester United virkede tilfreds med at stå dybt og kompakt på egen banehalvdel, lade gæsterne have bolden og satse på omstillinger.

Og taktikken lykkedes i nogen udstrækning. Modsat i 7-1-sejren over PSV i Champions League havde Arsenal således meget svært ved at spille sig frem til chancer.

Omvendt havde United heller ikke meget at byde ind med, og det lignede en målløs første halvleg, inden Bruno Fernandes i første halvlegs overtid krøllede bolden over en bred Arsenal-mur og i nettet til 1-0 på et direkte frispark.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. Arsenal spillede rundt og rundt uden at komme nogen vegne, og United var lige ved at komme på 2-0 et par gange.

Især højreback Noussair Mazraoui havde kort efter genstarten en kæmpe chance, men David Raya klarede paragrafferne ved en glimrende fodparade.

Arsenal fik lov at spille meget rundt om Uniteds felt, og efter 73 minutters ørkenvandring kom alligevel holdets første ligamål efter mere end fem halvlege uden træffere.

Den hollandske back Jurriën Timber driblede ind i feltet og fandt Declan Rice, der smækkede til kuglen og yderligt passerede United-keeper Andre Onana.

Arsenal trykkede på for sejren, men tættest på kom Bruno Fernandes i overtiden, da han tvang Raya ud i endnu en stor redning.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Morten Bruun med dyster spådom

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jubler over ny Brøndby-chef

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

Stjerner rammer eksklusiv klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

I svime over Morten Hjulmand

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Interessant afsløring

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Liverpool vender dobbeltopgøret

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ