Eriksen startede i pointdeling med Arsenal

Declan Rice udlignede Bruno Fernandes' flotte frisparksmål, da Manchester United og Arsenal spillede 1-1.



Liverpool kom søndag et stort skridt nærmere det engelske mesterskab, da Arsenal blot fik 1-1 med fra besøget hos det trængte midterhold Manchester United.

Det fortsatte fravær af Bukayo Saka, Kai Havertz og Gabriel Jesus i offensiven var tydeligt hos Arsenal, der havde masser af spil, men ikke mange åbne chancer.

Dem havde United trods en defensiv tilgang flere af, men ud over Bruno Fernandes’ frisparksperle var skarpheden en mangelvare.

Rasmus Højlund startede ude, men kom ind i slutfasen og symptomatisk for angriberens form tøvede han en kæmpe chance væk, ligesom han heller ikke struttede af selvtillid på en anden fin mulighed.

Christian Eriksen spillede 76 anonyme minutter for værterne, der var uden karantæneramte Patrick Dorgu.

Med pointdelingen har Arsenal nu 15 point op til førerholdet Liverpool. London-holdet har én kamp i baghånden, men bedømt på søndagens indsats også masser af plads til forbedring, hvis man vil presse Liverpool.

Mikel Artetas udvalgte tog søndag den spillemæssige taktstok på Old Trafford fra første fløjt og beholdt den i hele opgøret.

Manchester United virkede tilfreds med at stå dybt og kompakt på egen banehalvdel, lade gæsterne have bolden og satse på omstillinger.

Og taktikken lykkedes i nogen udstrækning. Modsat i 7-1-sejren over PSV i Champions League havde Arsenal således meget svært ved at spille sig frem til chancer.

Omvendt havde United heller ikke meget at byde ind med, og det lignede en målløs første halvleg, inden Bruno Fernandes i første halvlegs overtid krøllede bolden over en bred Arsenal-mur og i nettet til 1-0 på et direkte frispark.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. Arsenal spillede rundt og rundt uden at komme nogen vegne, og United var lige ved at komme på 2-0 et par gange.

Især højreback Noussair Mazraoui havde kort efter genstarten en kæmpe chance, men David Raya klarede paragrafferne ved en glimrende fodparade.

Arsenal fik lov at spille meget rundt om Uniteds felt, og efter 73 minutters ørkenvandring kom alligevel holdets første ligamål efter mere end fem halvlege uden træffere.

Den hollandske back Jurriën Timber driblede ind i feltet og fandt Declan Rice, der smækkede til kuglen og yderligt passerede United-keeper Andre Onana.

Arsenal trykkede på for sejren, men tættest på kom Bruno Fernandes i overtiden, da han tvang Raya ud i endnu en stor redning.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

DR Congo – Uzbekistan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Uruguay – Spanien

Norge – Frankrig

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

New Zealand – Belgien

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag