Liverpool kom søndag et stort skridt nærmere det engelske mesterskab, da Arsenal blot fik 1-1 med fra besøget hos det trængte midterhold Manchester United.
Det fortsatte fravær af Bukayo Saka, Kai Havertz og Gabriel Jesus i offensiven var tydeligt hos Arsenal, der havde masser af spil, men ikke mange åbne chancer.
Dem havde United trods en defensiv tilgang flere af, men ud over Bruno Fernandes’ frisparksperle var skarpheden en mangelvare.
Rasmus Højlund startede ude, men kom ind i slutfasen og symptomatisk for angriberens form tøvede han en kæmpe chance væk, ligesom han heller ikke struttede af selvtillid på en anden fin mulighed.
Christian Eriksen spillede 76 anonyme minutter for værterne, der var uden karantæneramte Patrick Dorgu.
Med pointdelingen har Arsenal nu 15 point op til førerholdet Liverpool. London-holdet har én kamp i baghånden, men bedømt på søndagens indsats også masser af plads til forbedring, hvis man vil presse Liverpool.
Mikel Artetas udvalgte tog søndag den spillemæssige taktstok på Old Trafford fra første fløjt og beholdt den i hele opgøret.
Manchester United virkede tilfreds med at stå dybt og kompakt på egen banehalvdel, lade gæsterne have bolden og satse på omstillinger.
Og taktikken lykkedes i nogen udstrækning. Modsat i 7-1-sejren over PSV i Champions League havde Arsenal således meget svært ved at spille sig frem til chancer.
Omvendt havde United heller ikke meget at byde ind med, og det lignede en målløs første halvleg, inden Bruno Fernandes i første halvlegs overtid krøllede bolden over en bred Arsenal-mur og i nettet til 1-0 på et direkte frispark.
Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. Arsenal spillede rundt og rundt uden at komme nogen vegne, og United var lige ved at komme på 2-0 et par gange.
Især højreback Noussair Mazraoui havde kort efter genstarten en kæmpe chance, men David Raya klarede paragrafferne ved en glimrende fodparade.
Arsenal fik lov at spille meget rundt om Uniteds felt, og efter 73 minutters ørkenvandring kom alligevel holdets første ligamål efter mere end fem halvlege uden træffere.
Den hollandske back Jurriën Timber driblede ind i feltet og fandt Declan Rice, der smækkede til kuglen og yderligt passerede United-keeper Andre Onana.
Arsenal trykkede på for sejren, men tættest på kom Bruno Fernandes i overtiden, da han tvang Raya ud i endnu en stor redning.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
– Niels Frederiksen er en legende!
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…