Eriksen startede i pointdeling med Arsenal

Declan Rice udlignede Bruno Fernandes' flotte frisparksmål, da Manchester United og Arsenal spillede 1-1.



Liverpool kom søndag et stort skridt nærmere det engelske mesterskab, da Arsenal blot fik 1-1 med fra besøget hos det trængte midterhold Manchester United.

Det fortsatte fravær af Bukayo Saka, Kai Havertz og Gabriel Jesus i offensiven var tydeligt hos Arsenal, der havde masser af spil, men ikke mange åbne chancer.

Dem havde United trods en defensiv tilgang flere af, men ud over Bruno Fernandes’ frisparksperle var skarpheden en mangelvare.

Rasmus Højlund startede ude, men kom ind i slutfasen og symptomatisk for angriberens form tøvede han en kæmpe chance væk, ligesom han heller ikke struttede af selvtillid på en anden fin mulighed.

Christian Eriksen spillede 76 anonyme minutter for værterne, der var uden karantæneramte Patrick Dorgu.

Med pointdelingen har Arsenal nu 15 point op til førerholdet Liverpool. London-holdet har én kamp i baghånden, men bedømt på søndagens indsats også masser af plads til forbedring, hvis man vil presse Liverpool.

Mikel Artetas udvalgte tog søndag den spillemæssige taktstok på Old Trafford fra første fløjt og beholdt den i hele opgøret.

Manchester United virkede tilfreds med at stå dybt og kompakt på egen banehalvdel, lade gæsterne have bolden og satse på omstillinger.

Og taktikken lykkedes i nogen udstrækning. Modsat i 7-1-sejren over PSV i Champions League havde Arsenal således meget svært ved at spille sig frem til chancer.

Omvendt havde United heller ikke meget at byde ind med, og det lignede en målløs første halvleg, inden Bruno Fernandes i første halvlegs overtid krøllede bolden over en bred Arsenal-mur og i nettet til 1-0 på et direkte frispark.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. Arsenal spillede rundt og rundt uden at komme nogen vegne, og United var lige ved at komme på 2-0 et par gange.

Især højreback Noussair Mazraoui havde kort efter genstarten en kæmpe chance, men David Raya klarede paragrafferne ved en glimrende fodparade.

Arsenal fik lov at spille meget rundt om Uniteds felt, og efter 73 minutters ørkenvandring kom alligevel holdets første ligamål efter mere end fem halvlege uden træffere.

Den hollandske back Jurriën Timber driblede ind i feltet og fandt Declan Rice, der smækkede til kuglen og yderligt passerede United-keeper Andre Onana.

Arsenal trykkede på for sejren, men tættest på kom Bruno Fernandes i overtiden, da han tvang Raya ud i endnu en stor redning.

/ritzau/





Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub




LIVE

TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Er det Narteys kongeløn i Lyon?



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

‘Det kommer aldrig til at ske’

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Nærmer sig aftale

Vil undgå Bendtner-stunt

– Kunne godt ende i noget værre ballade

På blokken i danskerklub

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Sur over Brøndby-transfer’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner