Eriksen startede i pointdeling med Arsenal

Declan Rice udlignede Bruno Fernandes' flotte frisparksmål, da Manchester United og Arsenal spillede 1-1.



Liverpool kom søndag et stort skridt nærmere det engelske mesterskab, da Arsenal blot fik 1-1 med fra besøget hos det trængte midterhold Manchester United.

Det fortsatte fravær af Bukayo Saka, Kai Havertz og Gabriel Jesus i offensiven var tydeligt hos Arsenal, der havde masser af spil, men ikke mange åbne chancer.

Dem havde United trods en defensiv tilgang flere af, men ud over Bruno Fernandes’ frisparksperle var skarpheden en mangelvare.

Rasmus Højlund startede ude, men kom ind i slutfasen og symptomatisk for angriberens form tøvede han en kæmpe chance væk, ligesom han heller ikke struttede af selvtillid på en anden fin mulighed.

Christian Eriksen spillede 76 anonyme minutter for værterne, der var uden karantæneramte Patrick Dorgu.

Med pointdelingen har Arsenal nu 15 point op til førerholdet Liverpool. London-holdet har én kamp i baghånden, men bedømt på søndagens indsats også masser af plads til forbedring, hvis man vil presse Liverpool.

Mikel Artetas udvalgte tog søndag den spillemæssige taktstok på Old Trafford fra første fløjt og beholdt den i hele opgøret.

Manchester United virkede tilfreds med at stå dybt og kompakt på egen banehalvdel, lade gæsterne have bolden og satse på omstillinger.

Og taktikken lykkedes i nogen udstrækning. Modsat i 7-1-sejren over PSV i Champions League havde Arsenal således meget svært ved at spille sig frem til chancer.

Omvendt havde United heller ikke meget at byde ind med, og det lignede en målløs første halvleg, inden Bruno Fernandes i første halvlegs overtid krøllede bolden over en bred Arsenal-mur og i nettet til 1-0 på et direkte frispark.

Kampbilledet fortsatte i anden halvleg. Arsenal spillede rundt og rundt uden at komme nogen vegne, og United var lige ved at komme på 2-0 et par gange.

Især højreback Noussair Mazraoui havde kort efter genstarten en kæmpe chance, men David Raya klarede paragrafferne ved en glimrende fodparade.

Arsenal fik lov at spille meget rundt om Uniteds felt, og efter 73 minutters ørkenvandring kom alligevel holdets første ligamål efter mere end fem halvlege uden træffere.

Den hollandske back Jurriën Timber driblede ind i feltet og fandt Declan Rice, der smækkede til kuglen og yderligt passerede United-keeper Andre Onana.

Arsenal trykkede på for sejren, men tættest på kom Bruno Fernandes i overtiden, da han tvang Raya ud i endnu en stor redning.

/ritzau/



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Erstatter han Andreas Christensen?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Set i København – de leder efter ny sportschef

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Hingste sparker Falke i Casablanca

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Allan Kuhn i svime: Suverænt!