FA vil lave drastiske regelændringer for spillerregistrering

I forvejen ligger Premier League inde med forskellige regler i forhold til registrering af spillere og deres alder, nationalitet, niveau og opvækst, men nu foreslår FA at gøre disse regler strengere.



FA offentliggjorde i 2013 en kommision, som foreslog regler vedrørende antal af hjemmedyrket talent, for at gøre det engelske landshold bedre. Dette blev iscenesat, men allerede nu vil FA stramme reglerne. 

Mandag offentliggjorde det engelske fodboldforbund nemlig planerne om, at ændre i reglerne omkring hjemmedyrket talent, spillere fra egen avl og ændringer i arbejdstilladelsesreglerne. 

Reglerne indebærer, at spillere allerede fra 15-årsalderen skal registreres for at gælde som ‘hjemmedyrket talent’ – normalt skal kun spillere over 18 år registreres. Samtidig skal antallet af hjemmedyrkede talenter i den registrerede trup opgraderes til 12 ud af 25 i stedet for de otte nuværende. Og derudover skal minimum to af de 12 spillere være fra ‘egen avl’. Spillerne fra egen avl er ikke afhængig af nationalitet eller lignende, men det kræves, at de har været registreret i deres nuværende klub i tre år. 

Regelændringer som ikke forventes, at blive nemme at føre igennem, bliver hjulpet på vejs af en hvis Harry Kane, og det regner FA med at kunne overbevise klubberne. 

– Vi skal gennemføre denne forhandling med klubberne og ligaerne – vi skal overbevise dem om, at det giver mening for engelsk fodbold, siger Greg Dyke, direktør i FA, til BBC, og fortsætter:

– Vi bliver hjulpet af Harry Kane i virkeligheden. Vi bliver hjulpet ved at se en ung knægt komme igennem på Tottenham-holdet og blive topscorer i engelsk fodbold. Hvor mange andre Harry Kanes findes på de øvrige Premier League-hold? 

Forslaget til ændringerne i arbejdstilladelserne træder allerede i kraft den 1. maj, hvilket betyder, at “kun de bedste ikke-EU-spillere vil blive bevilliget tilladelse til at spille i England”. Ændringen vil betyde, at hvis alle de nuværende ikke-EU-spillere, som er kommet til Premier League over de seneste fem år, ansøgte om arbejdstilladelse på nuværende tidspunkt med de nye regler, ville en tredjedel af ikke-EU-spillerne ikke kunne komme ind. 

Greg Dyke forklarer regelændringen:

– Vi vil ikke stoppe den fremragende talentmasse i at komme her, men der er en forfærdelig masse standard-spillere her, siger han. En holdning som Danny Mills, FA kommissionsmedlem, er enig i.

– Noget i stil med 95 procent af arbejdstilladelsesansøgningerne går igennem her. På hvilken baggrund? Vi vil have creme de la creme. Vi vil have de bedste spillere, men vi begynder at få udenlandske spillere i Championship og League Two. Det reducerer antallet af engelske spillere, som kan komme igennem rækkerne, forklarer Mills. 

 





LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Stort medie hylder AGF-profil