FA offentliggjorde i 2013 en kommision, som foreslog regler vedrørende antal af hjemmedyrket talent, for at gøre det engelske landshold bedre. Dette blev iscenesat, men allerede nu vil FA stramme reglerne.
Mandag offentliggjorde det engelske fodboldforbund nemlig planerne om, at ændre i reglerne omkring hjemmedyrket talent, spillere fra egen avl og ændringer i arbejdstilladelsesreglerne.
Reglerne indebærer, at spillere allerede fra 15-årsalderen skal registreres for at gælde som ‘hjemmedyrket talent’ – normalt skal kun spillere over 18 år registreres. Samtidig skal antallet af hjemmedyrkede talenter i den registrerede trup opgraderes til 12 ud af 25 i stedet for de otte nuværende. Og derudover skal minimum to af de 12 spillere være fra ‘egen avl’. Spillerne fra egen avl er ikke afhængig af nationalitet eller lignende, men det kræves, at de har været registreret i deres nuværende klub i tre år.
Regelændringer som ikke forventes, at blive nemme at føre igennem, bliver hjulpet på vejs af en hvis Harry Kane, og det regner FA med at kunne overbevise klubberne.
– Vi skal gennemføre denne forhandling med klubberne og ligaerne – vi skal overbevise dem om, at det giver mening for engelsk fodbold, siger Greg Dyke, direktør i FA, til BBC, og fortsætter:
– Vi bliver hjulpet af Harry Kane i virkeligheden. Vi bliver hjulpet ved at se en ung knægt komme igennem på Tottenham-holdet og blive topscorer i engelsk fodbold. Hvor mange andre Harry Kanes findes på de øvrige Premier League-hold?
Forslaget til ændringerne i arbejdstilladelserne træder allerede i kraft den 1. maj, hvilket betyder, at “kun de bedste ikke-EU-spillere vil blive bevilliget tilladelse til at spille i England”. Ændringen vil betyde, at hvis alle de nuværende ikke-EU-spillere, som er kommet til Premier League over de seneste fem år, ansøgte om arbejdstilladelse på nuværende tidspunkt med de nye regler, ville en tredjedel af ikke-EU-spillerne ikke kunne komme ind.
Greg Dyke forklarer regelændringen:
– Vi vil ikke stoppe den fremragende talentmasse i at komme her, men der er en forfærdelig masse standard-spillere her, siger han. En holdning som Danny Mills, FA kommissionsmedlem, er enig i.
– Noget i stil med 95 procent af arbejdstilladelsesansøgningerne går igennem her. På hvilken baggrund? Vi vil have creme de la creme. Vi vil have de bedste spillere, men vi begynder at få udenlandske spillere i Championship og League Two. Det reducerer antallet af engelske spillere, som kan komme igennem rækkerne, forklarer Mills.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Afslører Brøndbys transferplaner
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
