FA offentliggjorde i 2013 en kommision, som foreslog regler vedrørende antal af hjemmedyrket talent, for at gøre det engelske landshold bedre. Dette blev iscenesat, men allerede nu vil FA stramme reglerne.
Mandag offentliggjorde det engelske fodboldforbund nemlig planerne om, at ændre i reglerne omkring hjemmedyrket talent, spillere fra egen avl og ændringer i arbejdstilladelsesreglerne.
Reglerne indebærer, at spillere allerede fra 15-årsalderen skal registreres for at gælde som ‘hjemmedyrket talent’ – normalt skal kun spillere over 18 år registreres. Samtidig skal antallet af hjemmedyrkede talenter i den registrerede trup opgraderes til 12 ud af 25 i stedet for de otte nuværende. Og derudover skal minimum to af de 12 spillere være fra ‘egen avl’. Spillerne fra egen avl er ikke afhængig af nationalitet eller lignende, men det kræves, at de har været registreret i deres nuværende klub i tre år.
Regelændringer som ikke forventes, at blive nemme at føre igennem, bliver hjulpet på vejs af en hvis Harry Kane, og det regner FA med at kunne overbevise klubberne.
– Vi skal gennemføre denne forhandling med klubberne og ligaerne – vi skal overbevise dem om, at det giver mening for engelsk fodbold, siger Greg Dyke, direktør i FA, til BBC, og fortsætter:
– Vi bliver hjulpet af Harry Kane i virkeligheden. Vi bliver hjulpet ved at se en ung knægt komme igennem på Tottenham-holdet og blive topscorer i engelsk fodbold. Hvor mange andre Harry Kanes findes på de øvrige Premier League-hold?
Forslaget til ændringerne i arbejdstilladelserne træder allerede i kraft den 1. maj, hvilket betyder, at “kun de bedste ikke-EU-spillere vil blive bevilliget tilladelse til at spille i England”. Ændringen vil betyde, at hvis alle de nuværende ikke-EU-spillere, som er kommet til Premier League over de seneste fem år, ansøgte om arbejdstilladelse på nuværende tidspunkt med de nye regler, ville en tredjedel af ikke-EU-spillerne ikke kunne komme ind.
Greg Dyke forklarer regelændringen:
– Vi vil ikke stoppe den fremragende talentmasse i at komme her, men der er en forfærdelig masse standard-spillere her, siger han. En holdning som Danny Mills, FA kommissionsmedlem, er enig i.
– Noget i stil med 95 procent af arbejdstilladelsesansøgningerne går igennem her. På hvilken baggrund? Vi vil have creme de la creme. Vi vil have de bedste spillere, men vi begynder at få udenlandske spillere i Championship og League Two. Det reducerer antallet af engelske spillere, som kan komme igennem rækkerne, forklarer Mills.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Skotland – Marokko
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
TOPNYHED
