FA vil lave drastiske regelændringer for spillerregistrering

I forvejen ligger Premier League inde med forskellige regler i forhold til registrering af spillere og deres alder, nationalitet, niveau og opvækst, men nu foreslår FA at gøre disse regler strengere.



FA offentliggjorde i 2013 en kommision, som foreslog regler vedrørende antal af hjemmedyrket talent, for at gøre det engelske landshold bedre. Dette blev iscenesat, men allerede nu vil FA stramme reglerne. 

Mandag offentliggjorde det engelske fodboldforbund nemlig planerne om, at ændre i reglerne omkring hjemmedyrket talent, spillere fra egen avl og ændringer i arbejdstilladelsesreglerne. 

Reglerne indebærer, at spillere allerede fra 15-årsalderen skal registreres for at gælde som ‘hjemmedyrket talent’ – normalt skal kun spillere over 18 år registreres. Samtidig skal antallet af hjemmedyrkede talenter i den registrerede trup opgraderes til 12 ud af 25 i stedet for de otte nuværende. Og derudover skal minimum to af de 12 spillere være fra ‘egen avl’. Spillerne fra egen avl er ikke afhængig af nationalitet eller lignende, men det kræves, at de har været registreret i deres nuværende klub i tre år. 

Regelændringer som ikke forventes, at blive nemme at føre igennem, bliver hjulpet på vejs af en hvis Harry Kane, og det regner FA med at kunne overbevise klubberne. 

– Vi skal gennemføre denne forhandling med klubberne og ligaerne – vi skal overbevise dem om, at det giver mening for engelsk fodbold, siger Greg Dyke, direktør i FA, til BBC, og fortsætter:

– Vi bliver hjulpet af Harry Kane i virkeligheden. Vi bliver hjulpet ved at se en ung knægt komme igennem på Tottenham-holdet og blive topscorer i engelsk fodbold. Hvor mange andre Harry Kanes findes på de øvrige Premier League-hold? 

Forslaget til ændringerne i arbejdstilladelserne træder allerede i kraft den 1. maj, hvilket betyder, at “kun de bedste ikke-EU-spillere vil blive bevilliget tilladelse til at spille i England”. Ændringen vil betyde, at hvis alle de nuværende ikke-EU-spillere, som er kommet til Premier League over de seneste fem år, ansøgte om arbejdstilladelse på nuværende tidspunkt med de nye regler, ville en tredjedel af ikke-EU-spillerne ikke kunne komme ind. 

Greg Dyke forklarer regelændringen:

– Vi vil ikke stoppe den fremragende talentmasse i at komme her, men der er en forfærdelig masse standard-spillere her, siger han. En holdning som Danny Mills, FA kommissionsmedlem, er enig i.

– Noget i stil med 95 procent af arbejdstilladelsesansøgningerne går igennem her. På hvilken baggrund? Vi vil have creme de la creme. Vi vil have de bedste spillere, men vi begynder at få udenlandske spillere i Championship og League Two. Det reducerer antallet af engelske spillere, som kan komme igennem rækkerne, forklarer Mills. 

 





LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Teaser for ny AGF-aftale

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Så er det officielt

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

OB slutter sæsonen med et nederlag

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København slagter Randers

Froholdt med vild hæder i Portugal