FA vil lave drastiske regelændringer for spillerregistrering

I forvejen ligger Premier League inde med forskellige regler i forhold til registrering af spillere og deres alder, nationalitet, niveau og opvækst, men nu foreslår FA at gøre disse regler strengere.



FA offentliggjorde i 2013 en kommision, som foreslog regler vedrørende antal af hjemmedyrket talent, for at gøre det engelske landshold bedre. Dette blev iscenesat, men allerede nu vil FA stramme reglerne. 

Mandag offentliggjorde det engelske fodboldforbund nemlig planerne om, at ændre i reglerne omkring hjemmedyrket talent, spillere fra egen avl og ændringer i arbejdstilladelsesreglerne. 

Reglerne indebærer, at spillere allerede fra 15-årsalderen skal registreres for at gælde som ‘hjemmedyrket talent’ – normalt skal kun spillere over 18 år registreres. Samtidig skal antallet af hjemmedyrkede talenter i den registrerede trup opgraderes til 12 ud af 25 i stedet for de otte nuværende. Og derudover skal minimum to af de 12 spillere være fra ‘egen avl’. Spillerne fra egen avl er ikke afhængig af nationalitet eller lignende, men det kræves, at de har været registreret i deres nuværende klub i tre år. 

Regelændringer som ikke forventes, at blive nemme at føre igennem, bliver hjulpet på vejs af en hvis Harry Kane, og det regner FA med at kunne overbevise klubberne. 

– Vi skal gennemføre denne forhandling med klubberne og ligaerne – vi skal overbevise dem om, at det giver mening for engelsk fodbold, siger Greg Dyke, direktør i FA, til BBC, og fortsætter:

– Vi bliver hjulpet af Harry Kane i virkeligheden. Vi bliver hjulpet ved at se en ung knægt komme igennem på Tottenham-holdet og blive topscorer i engelsk fodbold. Hvor mange andre Harry Kanes findes på de øvrige Premier League-hold? 

Forslaget til ændringerne i arbejdstilladelserne træder allerede i kraft den 1. maj, hvilket betyder, at “kun de bedste ikke-EU-spillere vil blive bevilliget tilladelse til at spille i England”. Ændringen vil betyde, at hvis alle de nuværende ikke-EU-spillere, som er kommet til Premier League over de seneste fem år, ansøgte om arbejdstilladelse på nuværende tidspunkt med de nye regler, ville en tredjedel af ikke-EU-spillerne ikke kunne komme ind. 

Greg Dyke forklarer regelændringen:

– Vi vil ikke stoppe den fremragende talentmasse i at komme her, men der er en forfærdelig masse standard-spillere her, siger han. En holdning som Danny Mills, FA kommissionsmedlem, er enig i.

– Noget i stil med 95 procent af arbejdstilladelsesansøgningerne går igennem her. På hvilken baggrund? Vi vil have creme de la creme. Vi vil have de bedste spillere, men vi begynder at få udenlandske spillere i Championship og League Two. Det reducerer antallet af engelske spillere, som kan komme igennem rækkerne, forklarer Mills. 

 





Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tullberg skifter fire mand

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FC København – Sønderjyske

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Viborg FF – FC Midtjylland

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Trækker overskrifter i Sydkorea

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Stjerner sender besked til Froholdt

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Kæmpe triumf for Frank

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag