• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Oliver Okstrøm

Godt Eriksen-nyt for Erik ten Hag

Foto: Getty Images

Christian Eriksen er i spil igen for Manchester United.

Af Oliver Okstrøm

Manchester United har haft en skidt start på denne sæson, men der er nu lidt at glæde sig over i truppen, da den danske landsholdsspiller Christian Eriksen igen er klar for dem, når de lørdag møder Crystal Palace i Premier League.

Det fortæller klubbens manager Erik ten Hag ved klubbens pressemøde forud for opgøret.

Eriksen var ude med sygdom i tirsdagens kamp i Carabao Cuppen, hvor de såmænd også mødte Crystal Palace, men danskeren har aldrig rejst sig fra sygesengen og frisk nok til at spille lørdag.

Samtidig er Scott McTominay også tilbage efter, at han ligeledes var ude med sygdom.

- For i morgen er der spillere tilbage, (som manglede fra red.) truppen tirsdag: Scott McTominay og Christian Eriksen. De er tilbage, fortæller den hollandske United-manager.

Dog er der også skidt nyt for United-fansene, som må se Aaron Wan-Bissaka, Lisandro Martinez, Tyrell Malacia, Luke Shaw og Sergio Reguilon være ude, og for Martinez' vedkommende er der en pause på to måneder på vej for ham.

I den forbindelse havde Ten Hag en melding om kampprogrammet.

- Hver gang udvider programmet sig, og belastningen på spillerne er for stor, det er en stor overbelastning. Mange af mine kolleger har peget på det, og det har jeg også påpeget, siger han og fortsætter:

- Men det fortsætter. Vi fortsætter med at udvide programmet. Overalt vil det ikke stoppe. Spillerne kan ikke længere håndtere denne overbelastning, og det tror jeg, du ser i denne trup i øjeblikket, lyder det fra Erik ten Hag.

I Manchester United er voldsanklagede Antony vendt tilbage. Læs mere om det her.