Gyserafslutning i PL: Spår guld til denne klub

Der er lagt op til en vanvittigt spændende afslutning på sæsonen i Premier League, hvor det nu blot er et enkelt point, der adskiller Manchester City og Liverpool i topstriden.



Kampen om det engelske mesterskab har udviklet sig til lidt af en gyser, efter at Manchester City for nyligt tabte til Tottenham og i mandags spillede 0-0 mod Crystal Palace. 

Efter onsdagens 2-0-sejr over Arsenal er Liverpool således nu blot ét point efter Manchester City, her hvor der resterer ni spillerunder af Premier League-sæsonen. 

Men hvem ender så med at løfte Premier League-trofæet til maj? Den engelske avis The Telegraph har taget et kig i krystalkuglen for at spå om, hvem der trækker det længste strå af Manchester City og Liverpool. 

The Telegraph har således taget et kig på begge klubbers kampprogram i slutfasen, og avisens spådom er, at Manchester City vinder samtlige af deres resterende kampe, inklusive hjemmekampen mod Liverpool den 10. april. Udover Liverpool skal Pep Guardiolas mandskab møde Burnley, Wolverhampton, Brighton, Watford, Leeds, Newcastle, West Ham og Aston Villa. 

Med ni sejre i de resterende ni kampe vil Manchester City ende på 95 point i Premier League-tabellen. The Telegraph tror, at Liverpool må nøjes med 91 point, idet avisen spår, at Jürgen Klopps hold ‘kun’ vinder syv af deres resterende ni kampe. The Telegraph tror, som nævnt, at Liverpool taber på Etihad Stadium om tre ugers tid, og forventer derudover en pointdeling, når Liverpool møder Steven Gerrard og Aston Villa på udebane den 16. april.

Til gengæld regner The Telegraph med, at Liverpool vinder deres øvrige kampe, hvor holdet møder Watford, Manchester United, Everton, Newcastle, Tottenham, Southampton og Wolverhampton. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

De vil gerne have Jens Jønsson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er interesseret i Christian Eriksen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Han vender hjem til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Hylder Patrick Mortensen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Polsk succestræner rygtes til Danmark