Gyserafslutning i PL: Spår guld til denne klub

Der er lagt op til en vanvittigt spændende afslutning på sæsonen i Premier League, hvor det nu blot er et enkelt point, der adskiller Manchester City og Liverpool i topstriden.



Kampen om det engelske mesterskab har udviklet sig til lidt af en gyser, efter at Manchester City for nyligt tabte til Tottenham og i mandags spillede 0-0 mod Crystal Palace. 

Efter onsdagens 2-0-sejr over Arsenal er Liverpool således nu blot ét point efter Manchester City, her hvor der resterer ni spillerunder af Premier League-sæsonen. 

Men hvem ender så med at løfte Premier League-trofæet til maj? Den engelske avis The Telegraph har taget et kig i krystalkuglen for at spå om, hvem der trækker det længste strå af Manchester City og Liverpool. 

The Telegraph har således taget et kig på begge klubbers kampprogram i slutfasen, og avisens spådom er, at Manchester City vinder samtlige af deres resterende kampe, inklusive hjemmekampen mod Liverpool den 10. april. Udover Liverpool skal Pep Guardiolas mandskab møde Burnley, Wolverhampton, Brighton, Watford, Leeds, Newcastle, West Ham og Aston Villa. 

Med ni sejre i de resterende ni kampe vil Manchester City ende på 95 point i Premier League-tabellen. The Telegraph tror, at Liverpool må nøjes med 91 point, idet avisen spår, at Jürgen Klopps hold ‘kun’ vinder syv af deres resterende ni kampe. The Telegraph tror, som nævnt, at Liverpool taber på Etihad Stadium om tre ugers tid, og forventer derudover en pointdeling, når Liverpool møder Steven Gerrard og Aston Villa på udebane den 16. april.

Til gengæld regner The Telegraph med, at Liverpool vinder deres øvrige kampe, hvor holdet møder Watford, Manchester United, Everton, Newcastle, Tottenham, Southampton og Wolverhampton. 





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK-direktør får job i West Ham

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas