Henry om Ronaldo: Skidt når giften er din medicin

Eksperten mener, at Cristiano Ronaldo er et Manchester Uniteds helt store problemer, mens han samtidig agerer redningsmand for klubben i flere situationer.



Manchester United er inde i en dårlig periode, som søndag kostede den norske træner Ole Gunnar Solskjær jobbet som cheftræner. 

Det er i lang tid blevet diskuteret, hvad årsagen til holdets dårlige periode er, og her er flere forskellige aktører blevet nævnt. 

Først og fremmest blev Ole Gunnar Solskjær kritiseret for sine manglende taktiske evner, og søndag fik det så også den konsekvens, at ledelsen i Manchester United valgte at stoppe samarbejdet med ham. 

Men ifølge fodboldeksperterne Jamie Carragher og Thierry Henry stopper problemerne i Manchester United ikke der. 

For på banen er det tydeligt for dem, at der er én spiller, der både er roden til meget skidt, og samtidig agerer redningsmand i flere situationer. 

– Det er utroligt, hvordan en klub med en størrelse som Manchester United kan lade sin skæbne hvile på skuldrene af en 36-årig mand. Cristiano Ronaldo har en utrolig evne til at score mål, men hvis han ikke gør det, er han blot en passagér i Uniteds kampe, siger Jamie Carragher til CBS Sports og fortsætter.

– Det er tydeligt. Han scorer i næsten hver kamp, og derfor kan de godt acceptere det lige nu, men kommer han ind i en periode på fem kampe uden at score, er det et kæmpe problem for Manchester United, siger han. 

Thierry Henry er helt enig med Carragher, og han fortæller, at Cristiano Ronaldo både er Uniteds gift og medicin på samme tid, hvilket ikke er en nogen god kombination. 

– Problemet er, at det er rigtig skidt, når giften også er din medicin. Han scorer måske til sidst imod Villareal, men i hele kampen som helhed er han jo ikke med i presset for eksempel, siger han. 

Cristiano Ronaldo står noteret for 10 mål i Manchester United-trøjen denne sæson.






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Nu melder Christian Eriksen ud

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brasilien – Marokko

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard