Manchester United er inde i en dårlig periode, som søndag kostede den norske træner Ole Gunnar Solskjær jobbet som cheftræner.
Det er i lang tid blevet diskuteret, hvad årsagen til holdets dårlige periode er, og her er flere forskellige aktører blevet nævnt.
Først og fremmest blev Ole Gunnar Solskjær kritiseret for sine manglende taktiske evner, og søndag fik det så også den konsekvens, at ledelsen i Manchester United valgte at stoppe samarbejdet med ham.
Men ifølge fodboldeksperterne Jamie Carragher og Thierry Henry stopper problemerne i Manchester United ikke der.
For på banen er det tydeligt for dem, at der er én spiller, der både er roden til meget skidt, og samtidig agerer redningsmand i flere situationer.
– Det er utroligt, hvordan en klub med en størrelse som Manchester United kan lade sin skæbne hvile på skuldrene af en 36-årig mand. Cristiano Ronaldo har en utrolig evne til at score mål, men hvis han ikke gør det, er han blot en passagér i Uniteds kampe, siger Jamie Carragher til CBS Sports og fortsætter.
– Det er tydeligt. Han scorer i næsten hver kamp, og derfor kan de godt acceptere det lige nu, men kommer han ind i en periode på fem kampe uden at score, er det et kæmpe problem for Manchester United, siger han.
Thierry Henry er helt enig med Carragher, og han fortæller, at Cristiano Ronaldo både er Uniteds gift og medicin på samme tid, hvilket ikke er en nogen god kombination.
– Problemet er, at det er rigtig skidt, når giften også er din medicin. Han scorer måske til sidst imod Villareal, men i hele kampen som helhed er han jo ikke med i presset for eksempel, siger han.
Cristiano Ronaldo står noteret for 10 mål i Manchester United-trøjen denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Her er Tunesiens nye VM-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Uruguay slider sig til uafgjort
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Belgien og Egypten deler
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
MEDIE
