Henry om Ronaldo: Skidt når giften er din medicin

Eksperten mener, at Cristiano Ronaldo er et Manchester Uniteds helt store problemer, mens han samtidig agerer redningsmand for klubben i flere situationer.



Manchester United er inde i en dårlig periode, som søndag kostede den norske træner Ole Gunnar Solskjær jobbet som cheftræner. 

Det er i lang tid blevet diskuteret, hvad årsagen til holdets dårlige periode er, og her er flere forskellige aktører blevet nævnt. 

Først og fremmest blev Ole Gunnar Solskjær kritiseret for sine manglende taktiske evner, og søndag fik det så også den konsekvens, at ledelsen i Manchester United valgte at stoppe samarbejdet med ham. 

Men ifølge fodboldeksperterne Jamie Carragher og Thierry Henry stopper problemerne i Manchester United ikke der. 

For på banen er det tydeligt for dem, at der er én spiller, der både er roden til meget skidt, og samtidig agerer redningsmand i flere situationer. 

– Det er utroligt, hvordan en klub med en størrelse som Manchester United kan lade sin skæbne hvile på skuldrene af en 36-årig mand. Cristiano Ronaldo har en utrolig evne til at score mål, men hvis han ikke gør det, er han blot en passagér i Uniteds kampe, siger Jamie Carragher til CBS Sports og fortsætter.

– Det er tydeligt. Han scorer i næsten hver kamp, og derfor kan de godt acceptere det lige nu, men kommer han ind i en periode på fem kampe uden at score, er det et kæmpe problem for Manchester United, siger han. 

Thierry Henry er helt enig med Carragher, og han fortæller, at Cristiano Ronaldo både er Uniteds gift og medicin på samme tid, hvilket ikke er en nogen god kombination. 

– Problemet er, at det er rigtig skidt, når giften også er din medicin. Han scorer måske til sidst imod Villareal, men i hele kampen som helhed er han jo ikke med i presset for eksempel, siger han. 

Cristiano Ronaldo står noteret for 10 mål i Manchester United-trøjen denne sæson.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

England – Argentina

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland