Hylder ung dansk stjerne: En flot målmand

U21-landstræner Steffen Højer er særdeles imponeret over Filip Jörgensens debutsæson i engelsk fodbold.



Kasper Schmeichel har siddet tungt på rollen som førstemålmand for Danmark i mange år, men i fremtiden kan der komme en meget tæt kamp om pladsen mellem stængerne.

I Premier League er der nemlig ikke blot én, men to unge danske keepere, der lige nu er førstevalg i deres respektive klubber. Mads Hermansen i Leicester, og så er der Filip Jörgensen, som for en måneds tid siden overtog rollen som førstemålmand i Chelsea.

For U21-landstræner Steffen Højer har det været yderst imponerende at følge Filip Jörgensens første sæson i England.

– Nu har vi jo haft ham med siden dengang, da han var tredjemålmand dernede, til at han blev andenmålmand og ikke spillede så mange kampe, til at han så blev førstemålmand i Villarreal og vel kun spillede som førstemålmand i en enkelt sæson. Nu er han kommet til Chelsea, og det, man kan sige med Filip, det er, at han jo bare har ædt sig ind i det hver gang. For han startede også sæsonen i Chelsea som reservemålmand, og nu har vi altså en ung dansk spiller, der står som førstemålmand, siger Steffen Højer til Tipsbladet og fortsætter:

– Man må bare tage hatten af for det, han gør. Han har jo allerede vist, at han kan stå rigtigt godt. Han har også vist, at han kan lave en fejl og komme videre fra den, så han er mentalt meget stærk. Han er en flot målmand, vil jeg sige. Han er en, hvor man tænker ‘han fylder jo det hele’, når man kigger ned i målet. Og ligesom nogle af vores andre danske målmænd har han en force ved at være i en klub, hvor de skal spille ud med fødderne, og det er han blevet rigtig dygtig til også.

Filip Jörgensens karriere

  • Født den 16. april 2002 (22 år)
  • 44 førsteholdskampe for Villareal mellem 2021 og 2024
  • 17 førsteholdskampe for Chelsea siden sommeren 2024
  • 14 kampe for Danmarks U21-landshold siden 2021

Filip Jörgensen skiftede i sommer til Chelsea, selvom danskeren var klar over, at han til at starte med ville være andetvalg, i hvert fald i ligakampene. Ifølge Steffen Højer siger det også noget om målmandens selvtillid, at han troede på, at han kunne ændre på hierarkiet.

– Filip har jo troet på den plan, de har lagt for ham. Han lavede en lang kontrakt i Chelsea. Filip har før bevist overfor sig selv, at når en klub har været med til at lægge en plan for ham, så har han også kunnet opnå de ting, som planen nu indebar. Det har han også gjort i Chelsea, lyder det fra Steffen Højer, der understreger, at Filip Jörgensen i løbet af sæsonen har spillet de europæiske kampe og pokalkampene, selvom han i starten var andetvalg i Premier League-kampene.

Filip Jörgensen inden Premier League-kampen mod Southampton i sidste uge. Chelsea vandt med 4-0 (Foto: Alamy).

‘Et enormt pres’
I løbet af især januar kom Chelsea-cheftræner Enzo Maresca og daværende førstemålmand Robert Sanchez under voldsomt pres, da sidstnævnte blev ved med at begå dyrebare fejl. Nu er det Filip Jörgensen, der er i fokus, men ifølge Steffen Højer har den unge dansker mentaliteten til at håndtere presset.

– Jeg tror i det hele taget, at presset i Premier League og de klubber er ekstremt. Det er rigtigt, at der har været noget på målmandspositionen. I nogle klubber er der en klar førstemålmand, og i Chelsea har man ret tidligt kunnet se, at det, de startede ud med, måske ikke var så klart endda, fordi Filip måske var endnu bedre og endnu tættere på holdet end forventet. Så er der selvfølgelig et enormt pres, når man endelig kommer derind og står, fordi så ved man også godt, at så skal der leveres, siger Steffen Højer og fortsætter:

– Det eneste, Filip kan gøre, det er det, han gør nu. Han går ind og ligner en, der tør stå inde på banen. Han spiller sit spil og tager godt fat i det forsvar, der er foran ham. Så jeg synes, at han har klaret det rigtigt godt. Så ved jeg godt, at nogle vil sige, at han også lavede en fejl, der kostede (mod Aston Villa, red.), men sådan er fodbold også. Og der er det allervigtigste hvordan du kommer videre fra det, og det synes jeg, at han har håndteret rigtigt godt. 

På torsdag kan Filip Jörgensen spille i den danske nationalarena, når Chelsea møder FC København i Conference League.





EKSKLUSIVT

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

AGF-fans raser over Superliga-klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sønderjyske – AGF

OB – FC København

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Liverpool – Tottenham

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Han har været en åbenbaring!

Supercomputer spår FCM-nedtur

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation