Hylder ung dansk stjerne: En flot målmand

U21-landstræner Steffen Højer er særdeles imponeret over Filip Jörgensens debutsæson i engelsk fodbold.



Kasper Schmeichel har siddet tungt på rollen som førstemålmand for Danmark i mange år, men i fremtiden kan der komme en meget tæt kamp om pladsen mellem stængerne.

I Premier League er der nemlig ikke blot én, men to unge danske keepere, der lige nu er førstevalg i deres respektive klubber. Mads Hermansen i Leicester, og så er der Filip Jörgensen, som for en måneds tid siden overtog rollen som førstemålmand i Chelsea.

For U21-landstræner Steffen Højer har det været yderst imponerende at følge Filip Jörgensens første sæson i England.

– Nu har vi jo haft ham med siden dengang, da han var tredjemålmand dernede, til at han blev andenmålmand og ikke spillede så mange kampe, til at han så blev førstemålmand i Villarreal og vel kun spillede som førstemålmand i en enkelt sæson. Nu er han kommet til Chelsea, og det, man kan sige med Filip, det er, at han jo bare har ædt sig ind i det hver gang. For han startede også sæsonen i Chelsea som reservemålmand, og nu har vi altså en ung dansk spiller, der står som førstemålmand, siger Steffen Højer til Tipsbladet og fortsætter:

– Man må bare tage hatten af for det, han gør. Han har jo allerede vist, at han kan stå rigtigt godt. Han har også vist, at han kan lave en fejl og komme videre fra den, så han er mentalt meget stærk. Han er en flot målmand, vil jeg sige. Han er en, hvor man tænker ‘han fylder jo det hele’, når man kigger ned i målet. Og ligesom nogle af vores andre danske målmænd har han en force ved at være i en klub, hvor de skal spille ud med fødderne, og det er han blevet rigtig dygtig til også.

Filip Jörgensens karriere

  • Født den 16. april 2002 (22 år)
  • 44 førsteholdskampe for Villareal mellem 2021 og 2024
  • 17 førsteholdskampe for Chelsea siden sommeren 2024
  • 14 kampe for Danmarks U21-landshold siden 2021

Filip Jörgensen skiftede i sommer til Chelsea, selvom danskeren var klar over, at han til at starte med ville være andetvalg, i hvert fald i ligakampene. Ifølge Steffen Højer siger det også noget om målmandens selvtillid, at han troede på, at han kunne ændre på hierarkiet.

– Filip har jo troet på den plan, de har lagt for ham. Han lavede en lang kontrakt i Chelsea. Filip har før bevist overfor sig selv, at når en klub har været med til at lægge en plan for ham, så har han også kunnet opnå de ting, som planen nu indebar. Det har han også gjort i Chelsea, lyder det fra Steffen Højer, der understreger, at Filip Jörgensen i løbet af sæsonen har spillet de europæiske kampe og pokalkampene, selvom han i starten var andetvalg i Premier League-kampene.

Filip Jörgensen inden Premier League-kampen mod Southampton i sidste uge. Chelsea vandt med 4-0 (Foto: Alamy).

‘Et enormt pres’
I løbet af især januar kom Chelsea-cheftræner Enzo Maresca og daværende førstemålmand Robert Sanchez under voldsomt pres, da sidstnævnte blev ved med at begå dyrebare fejl. Nu er det Filip Jörgensen, der er i fokus, men ifølge Steffen Højer har den unge dansker mentaliteten til at håndtere presset.

– Jeg tror i det hele taget, at presset i Premier League og de klubber er ekstremt. Det er rigtigt, at der har været noget på målmandspositionen. I nogle klubber er der en klar førstemålmand, og i Chelsea har man ret tidligt kunnet se, at det, de startede ud med, måske ikke var så klart endda, fordi Filip måske var endnu bedre og endnu tættere på holdet end forventet. Så er der selvfølgelig et enormt pres, når man endelig kommer derind og står, fordi så ved man også godt, at så skal der leveres, siger Steffen Højer og fortsætter:

– Det eneste, Filip kan gøre, det er det, han gør nu. Han går ind og ligner en, der tør stå inde på banen. Han spiller sit spil og tager godt fat i det forsvar, der er foran ham. Så jeg synes, at han har klaret det rigtigt godt. Så ved jeg godt, at nogle vil sige, at han også lavede en fejl, der kostede (mod Aston Villa, red.), men sådan er fodbold også. Og der er det allervigtigste hvordan du kommer videre fra det, og det synes jeg, at han har håndteret rigtigt godt. 

På torsdag kan Filip Jörgensen spille i den danske nationalarena, når Chelsea møder FC København i Conference League.





LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Dansk træner storroses

Medie afslører møde med Deco



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Hjulmand vinder i Hamborg

David Nielsen tæt på fyring



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Reagerer på Brøndby-bombe

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Langer ud efter trænerlegende

Dansk milliardær smider 75.000

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Han tisser isterninger’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Køber engelsk klub

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

I chok over Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Skræmmende Chido Obi-scener

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!