Kasper Schmeichel har siddet tungt på rollen som førstemålmand for Danmark i mange år, men i fremtiden kan der komme en meget tæt kamp om pladsen mellem stængerne.
I Premier League er der nemlig ikke blot én, men to unge danske keepere, der lige nu er førstevalg i deres respektive klubber. Mads Hermansen i Leicester, og så er der Filip Jörgensen, som for en måneds tid siden overtog rollen som førstemålmand i Chelsea.
For U21-landstræner Steffen Højer har det været yderst imponerende at følge Filip Jörgensens første sæson i England.
– Nu har vi jo haft ham med siden dengang, da han var tredjemålmand dernede, til at han blev andenmålmand og ikke spillede så mange kampe, til at han så blev førstemålmand i Villarreal og vel kun spillede som førstemålmand i en enkelt sæson. Nu er han kommet til Chelsea, og det, man kan sige med Filip, det er, at han jo bare har ædt sig ind i det hver gang. For han startede også sæsonen i Chelsea som reservemålmand, og nu har vi altså en ung dansk spiller, der står som førstemålmand, siger Steffen Højer til Tipsbladet og fortsætter:
– Man må bare tage hatten af for det, han gør. Han har jo allerede vist, at han kan stå rigtigt godt. Han har også vist, at han kan lave en fejl og komme videre fra den, så han er mentalt meget stærk. Han er en flot målmand, vil jeg sige. Han er en, hvor man tænker ‘han fylder jo det hele’, når man kigger ned i målet. Og ligesom nogle af vores andre danske målmænd har han en force ved at være i en klub, hvor de skal spille ud med fødderne, og det er han blevet rigtig dygtig til også.
Filip Jörgensens karriere
- Født den 16. april 2002 (22 år)
- 44 førsteholdskampe for Villareal mellem 2021 og 2024
- 17 førsteholdskampe for Chelsea siden sommeren 2024
- 14 kampe for Danmarks U21-landshold siden 2021
Filip Jörgensen skiftede i sommer til Chelsea, selvom danskeren var klar over, at han til at starte med ville være andetvalg, i hvert fald i ligakampene. Ifølge Steffen Højer siger det også noget om målmandens selvtillid, at han troede på, at han kunne ændre på hierarkiet.
– Filip har jo troet på den plan, de har lagt for ham. Han lavede en lang kontrakt i Chelsea. Filip har før bevist overfor sig selv, at når en klub har været med til at lægge en plan for ham, så har han også kunnet opnå de ting, som planen nu indebar. Det har han også gjort i Chelsea, lyder det fra Steffen Højer, der understreger, at Filip Jörgensen i løbet af sæsonen har spillet de europæiske kampe og pokalkampene, selvom han i starten var andetvalg i Premier League-kampene.

Filip Jörgensen inden Premier League-kampen mod Southampton i sidste uge. Chelsea vandt med 4-0 (Foto: Alamy).
‘Et enormt pres’
I løbet af især januar kom Chelsea-cheftræner Enzo Maresca og daværende førstemålmand Robert Sanchez under voldsomt pres, da sidstnævnte blev ved med at begå dyrebare fejl. Nu er det Filip Jörgensen, der er i fokus, men ifølge Steffen Højer har den unge dansker mentaliteten til at håndtere presset.
– Jeg tror i det hele taget, at presset i Premier League og de klubber er ekstremt. Det er rigtigt, at der har været noget på målmandspositionen. I nogle klubber er der en klar førstemålmand, og i Chelsea har man ret tidligt kunnet se, at det, de startede ud med, måske ikke var så klart endda, fordi Filip måske var endnu bedre og endnu tættere på holdet end forventet. Så er der selvfølgelig et enormt pres, når man endelig kommer derind og står, fordi så ved man også godt, at så skal der leveres, siger Steffen Højer og fortsætter:
– Det eneste, Filip kan gøre, det er det, han gør nu. Han går ind og ligner en, der tør stå inde på banen. Han spiller sit spil og tager godt fat i det forsvar, der er foran ham. Så jeg synes, at han har klaret det rigtigt godt. Så ved jeg godt, at nogle vil sige, at han også lavede en fejl, der kostede (mod Aston Villa, red.), men sådan er fodbold også. Og der er det allervigtigste hvordan du kommer videre fra det, og det synes jeg, at han har håndteret rigtigt godt.
På torsdag kan Filip Jörgensen spille i den danske nationalarena, når Chelsea møder FC København i Conference League.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
Sean Dyche fyret
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Liverpool tager smal sejr
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Manchester City knuser Fulham
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Ekspert: Det mest positive for FCK
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Bayern München videre i pokalturneringen
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds