Gareth Bale stemplede for alvor ind i Premier League igen søndag, da den tidligere Real Madrid-stjerne blev matchvinder for Tottenham.
Bale blev skiftet ind 20 minutter før tid i opgøret i Premier League hjemme mod Brighton, og tre minutter senere headede han Tottenham på 2-1.
Det blev kampens resultat, og Bale kunne dermed lade sig hylde for sin første scoring for Tottenham i syv år og 166 dage.
Dengang sagde Gareth Bale farvel til Tottenham med at score i sin sidste kamp mod Sunderland, inden han kort efter skiftede til Real Madrid.
Søndagens mål betød, at Tottenham kravlede på andenpladsen i rækken med to point op til Liverpool.
Tottenham kom foran efter 13 minutter, da hjemmeholdet fik tilkendt et straffespark i en situation, hvor VAR måtte i brug.
Harry Kane blev nedlagt, og spørgsmålet var, om det foregik inde i feltet, og det blev vurderet, og Kane bankede selv bolden i mål til 1-0 efterfølgende.
Udligningen kom så efter en lille time, da Brightons Tariq Lamptey bankede bolden i kassen fra højre side i feltet.
Forinden var danske Pierre-Emile Højbjerg involveret i en situation, hvor danskeren blev tacklet af Solomon March, og hvor det kunne ligne et frispark, der så var begået kort før scoringen.
Igen måtte dommeren ty til videobilleder, og efter nøje granskning vurderede han, at der ikke var frispark, og dermed var stillingen 1-1 før den sidste halve time.
Så skulle Tottenham frem, og Érik Lamela hamrede bolden på træværket.
Kort efter blev han erstattet af Bale, som hurtigt lagde op til Kane, som akkurat ikke kunne få bolden i mål, og i stedet afværgede træværket igen.
Sergio Reguilon skiftede i det seneste transfervindue også fra Real Madrid til Tottenham ligesom Bale, og det var netop Reguilon, der få minutter senere sendte bolden ind i feltet.
Her stod Bale klar, og han pandede den i kassen og Tottenham på andenpladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
