Jacob Lungi Sørensen med assist i Norwich-sejr

Den tidligere Esbjerg-profil lagde op til Teemu Pukkis anden scoring i Norwichs sejr over Bristol City.



Jacob Lungi Sørensen debuterede for Norwich City i midtugen som venstre back, og i lørdagens kamp mod Bristol City fik han genvalg på posten.

I kampen, der sluttede med en flot 3-1-sejr til Norwich, noterede den 22-årige dansker sig også for sin første assist for klubben.

Læs også:Tidligere EfB-profil debuterede i Championship: Jeg lavede nogle dumme fejl

Efter knap et kvarters spilletid sendte Jacob Lungi Sørensen en skarp aflevering i dybden til den tidligere Superliga-angriber Teemu Pukki, som fik sendt bolden i mål ved den nærmeste stolpe.

Målet var Teemu Pukkis andet i kampen, for allerede efter seks minutter havde den finske bomber scoret sit første mål. Også her var det med en kølig afslutning fra tæt hold, efter at han var blevet spillet fri i Bristol Citys felt.

Umiddelbart efter Teemu Pukkis anden scoring fik Bristol City reduceret ved Jack Hunt, men Emiliano Buendia sørgede for, at Norwich City alligevel kunne gå til pause med en tomålsføring, da han scorede i første halvlegs døende minutter.

I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Jacob Lungi Sørensen gav Bristol City en gylden mulighed for at reducere efter knap 75 minutter. Her begik danskeren nemlig et kluntet straffespark, som dog blev misbrugt af Nahki Wells.

Norwich tog dermed en 3-1-sejr. De er nu nummer to i rækken med 17 point efter ni kampe. Bristol City er til gengæld nummer syv med 14 point. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Roy Keane slagter dansk stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Salah sender særlig besked

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jess Thorup indlagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

I dialog – stor klub vil have denne dansker