Jacob Lungi Sørensen med assist i Norwich-sejr

Den tidligere Esbjerg-profil lagde op til Teemu Pukkis anden scoring i Norwichs sejr over Bristol City.



Jacob Lungi Sørensen debuterede for Norwich City i midtugen som venstre back, og i lørdagens kamp mod Bristol City fik han genvalg på posten.

I kampen, der sluttede med en flot 3-1-sejr til Norwich, noterede den 22-årige dansker sig også for sin første assist for klubben.

Læs også:Tidligere EfB-profil debuterede i Championship: Jeg lavede nogle dumme fejl

Efter knap et kvarters spilletid sendte Jacob Lungi Sørensen en skarp aflevering i dybden til den tidligere Superliga-angriber Teemu Pukki, som fik sendt bolden i mål ved den nærmeste stolpe.

Målet var Teemu Pukkis andet i kampen, for allerede efter seks minutter havde den finske bomber scoret sit første mål. Også her var det med en kølig afslutning fra tæt hold, efter at han var blevet spillet fri i Bristol Citys felt.

Umiddelbart efter Teemu Pukkis anden scoring fik Bristol City reduceret ved Jack Hunt, men Emiliano Buendia sørgede for, at Norwich City alligevel kunne gå til pause med en tomålsføring, da han scorede i første halvlegs døende minutter.

I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Jacob Lungi Sørensen gav Bristol City en gylden mulighed for at reducere efter knap 75 minutter. Her begik danskeren nemlig et kluntet straffespark, som dog blev misbrugt af Nahki Wells.

Norwich tog dermed en 3-1-sejr. De er nu nummer to i rækken med 17 point efter ni kampe. Bristol City er til gengæld nummer syv med 14 point. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?