Jacob Lungi Sørensen med assist i Norwich-sejr

Den tidligere Esbjerg-profil lagde op til Teemu Pukkis anden scoring i Norwichs sejr over Bristol City.



Jacob Lungi Sørensen debuterede for Norwich City i midtugen som venstre back, og i lørdagens kamp mod Bristol City fik han genvalg på posten.

I kampen, der sluttede med en flot 3-1-sejr til Norwich, noterede den 22-årige dansker sig også for sin første assist for klubben.

Læs også:Tidligere EfB-profil debuterede i Championship: Jeg lavede nogle dumme fejl

Efter knap et kvarters spilletid sendte Jacob Lungi Sørensen en skarp aflevering i dybden til den tidligere Superliga-angriber Teemu Pukki, som fik sendt bolden i mål ved den nærmeste stolpe.

Målet var Teemu Pukkis andet i kampen, for allerede efter seks minutter havde den finske bomber scoret sit første mål. Også her var det med en kølig afslutning fra tæt hold, efter at han var blevet spillet fri i Bristol Citys felt.

Umiddelbart efter Teemu Pukkis anden scoring fik Bristol City reduceret ved Jack Hunt, men Emiliano Buendia sørgede for, at Norwich City alligevel kunne gå til pause med en tomålsføring, da han scorede i første halvlegs døende minutter.

I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Jacob Lungi Sørensen gav Bristol City en gylden mulighed for at reducere efter knap 75 minutter. Her begik danskeren nemlig et kluntet straffespark, som dog blev misbrugt af Nahki Wells.

Norwich tog dermed en 3-1-sejr. De er nu nummer to i rækken med 17 point efter ni kampe. Bristol City er til gengæld nummer syv med 14 point. 







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Teaser for ny AGF-aftale

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Salah sender særlig besked

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Så er det officielt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

– Niels Frederiksen er en legende!

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Transferbombe i Real Madrid?