Jacob Lungi Sørensen med assist i Norwich-sejr

Den tidligere Esbjerg-profil lagde op til Teemu Pukkis anden scoring i Norwichs sejr over Bristol City.



Jacob Lungi Sørensen debuterede for Norwich City i midtugen som venstre back, og i lørdagens kamp mod Bristol City fik han genvalg på posten.

I kampen, der sluttede med en flot 3-1-sejr til Norwich, noterede den 22-årige dansker sig også for sin første assist for klubben.

Læs også:Tidligere EfB-profil debuterede i Championship: Jeg lavede nogle dumme fejl

Efter knap et kvarters spilletid sendte Jacob Lungi Sørensen en skarp aflevering i dybden til den tidligere Superliga-angriber Teemu Pukki, som fik sendt bolden i mål ved den nærmeste stolpe.

Målet var Teemu Pukkis andet i kampen, for allerede efter seks minutter havde den finske bomber scoret sit første mål. Også her var det med en kølig afslutning fra tæt hold, efter at han var blevet spillet fri i Bristol Citys felt.

Umiddelbart efter Teemu Pukkis anden scoring fik Bristol City reduceret ved Jack Hunt, men Emiliano Buendia sørgede for, at Norwich City alligevel kunne gå til pause med en tomålsføring, da han scorede i første halvlegs døende minutter.

I anden halvleg blev der ikke scoret yderligere, men Jacob Lungi Sørensen gav Bristol City en gylden mulighed for at reducere efter knap 75 minutter. Her begik danskeren nemlig et kluntet straffespark, som dog blev misbrugt af Nahki Wells.

Norwich tog dermed en 3-1-sejr. De er nu nummer to i rækken med 17 point efter ni kampe. Bristol City er til gengæld nummer syv med 14 point. 





Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu vender han tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern – Stuttgart

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Snart sker det

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Chelsea – Tottenham

Neestrup jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger