Christian Nørgaard er en af mange, der har været en del af Brentfords rejse til Premier League de seneste år.
Danskeren er sammen med flere andre spillere blevet hentet ind udefra, hvorfra de har gjort en stor karriere i Brentford. Ivan Toney og Ollie Watkins er eksempler på det, og i det hele taget så har den danske midtbanespiller kun roser til overs for klubbens rekruttering.
Det siger Christian Nørgaard i BBC's podcast Football Daily, hvor han også i en kæk bemærkning løfter sløret for sine fremtidsplaner.
– De har helt sikkert gjort et fantastisk stykke arbejde i forhold til at rekruttere og bringe nye spillere ind. Ivan Toney er et fantastisk eksempel. De gør noget rigtigt, og når jeg bliver sportsdirektør i fremtiden, så vil jeg kigge på Brentford, for de gør mange ting rigtigt.
Kort efter bliver Christian Nørgaard så bedt om at forholde sig til, om han rent faktisk kunne se sig selv som sportsdirektør, når karrieren som fodboldspiller er forbi. Her hiver den danske landsholdsspiller lidt i land.
– Det kunne godt være. Man ved aldrig. Men der bliver nok brugt lidt for meget tid på telefonen, og der er for meget stress, siger Nørgaard.
Midtbanespilleren er kun 28 år gammel, så der bør være mange år tilbage, før Christian Nørgaard for alvor skal beslutte sig om sit liv efter spillerkarrieren.
Christian Nørgaard nyder også nogle af sine bedste fodboldår i øjeblikket, da han er en af Brentfords mest centrale figurer. Thomas Frank har også været ude at rose sin midtbanemand, og han kan faktisk ikke forestille sig andet end, at andre klubber følger ham.
Christian Nørgaard er startet sæsonens første to kampe, der har budt på en pointdeling og en 4-0-sejr over Manchester United. Siden 2019 har han været en del af Brentford, og han er fortsat på kontrakt frem til 2025.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
OPTAKT