Mikkel Damsgaards første år i Brentford var ikke noget at råbe hurra for, men nu viser den 24-årige dansker igen de kvaliteter, der gjorde ham til en landsholdsdarling i sommeren 2021.
I store dele af efteråret har Mikkel Damsgaard været fast mand for Brentford. Og med gode præstationer til følge. Det vidner to mål og fem assister i Premier League om.
Men faktisk har danskeren været involveret i endnu flere mål, hvis man skal tro tal fra Opta, som statistiksitet fbref.com benytter sig af.
Opta har en statistik, der hedder ‘målskabende aktioner’. Det drejer sig selvsagt om assister, men regner også andre måder, man kan skabe et mål på, med.
Og her er Mikkel Damsgaard en af Premier Leagues bedste med 10 målskabende aktioner i sæsonen hidtil. Det er nok til en delt sjetteplads over flest af sådanne aktioner i ligaen.
Blandt andet overgår den 24-årige dansker stjerner som Luis Diaz fra Liverpool, Son Heung-min fra Tottenham, Jadon Sancho fra Chelsea og Martin Ødegaard fra Arsenal på listen.
Spillerne, der så topper listen, er heller ikke hvem-som-helst. Nærmere bestemt er det spillere som Bukayo Saka fra Arsenal, Mohamed Salah fra Liverpool, James Maddison fra Tottenham og Amad Diallo fra Manchester United.
Mikkels Damsgaards fem assister sikrer ham desuden en delt syvendeplads på listen over flest assister.
Flere statistiksider har også tilsyneladende bemærket danskerens gode sæson. Hos både FotMob, Sofascore og WhoScored rangerer han blandt de tre bedste Brentford-spillere i den indeværende sæson baseret på vurderinger igennem sæsonen.
Brentford er aktuelt nummer 12 i Premier League og skal i aktion igen fredag mod Brighton. Mon ikke, at det bliver med Mikkel Damsgaard i startopstillingen.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
INTERVIEW