Kæmpe optur: Nu overgår Mikkel Damsgaard stjerner

På et punkt overgår den danske kreatør flere af Englands største stjerner.



Mikkel Damsgaards første år i Brentford var ikke noget at råbe hurra for, men nu viser den 24-årige dansker igen de kvaliteter, der gjorde ham til en landsholdsdarling i sommeren 2021. 

I store dele af efteråret har Mikkel Damsgaard været fast mand for Brentford. Og med gode præstationer til følge. Det vidner to mål og fem assister i Premier League om. 

Men faktisk har danskeren været involveret i endnu flere mål, hvis man skal tro tal fra Opta, som statistiksitet fbref.com benytter sig af. 

Opta har en statistik, der hedder ‘målskabende aktioner’. Det drejer sig selvsagt om assister, men regner også andre måder, man kan skabe et mål på, med. 

Og her er Mikkel Damsgaard en af Premier Leagues bedste med 10 målskabende aktioner i sæsonen hidtil. Det er nok til en delt sjetteplads over flest af sådanne aktioner i ligaen. 

Blandt andet overgår den 24-årige dansker stjerner som Luis Diaz fra Liverpool, Son Heung-min fra Tottenham, Jadon Sancho fra Chelsea og Martin Ødegaard fra Arsenal på listen. 

Spillerne, der så topper listen, er heller ikke hvem-som-helst. Nærmere bestemt er det spillere som Bukayo Saka fra Arsenal, Mohamed Salah fra Liverpool, James Maddison fra Tottenham og Amad Diallo fra Manchester United.

Mikkels Damsgaards fem assister sikrer ham desuden en delt syvendeplads på listen over flest assister. 

Flere statistiksider har også tilsyneladende bemærket danskerens gode sæson. Hos både FotMob, Sofascore og WhoScored rangerer han blandt de tre bedste Brentford-spillere i den indeværende sæson baseret på vurderinger igennem sæsonen.

Brentford er aktuelt nummer 12 i Premier League og skal i aktion igen fredag mod Brighton. Mon ikke, at det bliver med Mikkel Damsgaard i startopstillingen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden