Mikkel Damsgaards første år i Brentford var ikke noget at råbe hurra for, men nu viser den 24-årige dansker igen de kvaliteter, der gjorde ham til en landsholdsdarling i sommeren 2021.
I store dele af efteråret har Mikkel Damsgaard været fast mand for Brentford. Og med gode præstationer til følge. Det vidner to mål og fem assister i Premier League om.
Men faktisk har danskeren været involveret i endnu flere mål, hvis man skal tro tal fra Opta, som statistiksitet fbref.com benytter sig af.
Opta har en statistik, der hedder ‘målskabende aktioner’. Det drejer sig selvsagt om assister, men regner også andre måder, man kan skabe et mål på, med.
Og her er Mikkel Damsgaard en af Premier Leagues bedste med 10 målskabende aktioner i sæsonen hidtil. Det er nok til en delt sjetteplads over flest af sådanne aktioner i ligaen.
Blandt andet overgår den 24-årige dansker stjerner som Luis Diaz fra Liverpool, Son Heung-min fra Tottenham, Jadon Sancho fra Chelsea og Martin Ødegaard fra Arsenal på listen.
Spillerne, der så topper listen, er heller ikke hvem-som-helst. Nærmere bestemt er det spillere som Bukayo Saka fra Arsenal, Mohamed Salah fra Liverpool, James Maddison fra Tottenham og Amad Diallo fra Manchester United.
Mikkels Damsgaards fem assister sikrer ham desuden en delt syvendeplads på listen over flest assister.
Flere statistiksider har også tilsyneladende bemærket danskerens gode sæson. Hos både FotMob, Sofascore og WhoScored rangerer han blandt de tre bedste Brentford-spillere i den indeværende sæson baseret på vurderinger igennem sæsonen.
Brentford er aktuelt nummer 12 i Premier League og skal i aktion igen fredag mod Brighton. Mon ikke, at det bliver med Mikkel Damsgaard i startopstillingen.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub