Mikkel Damsgaards første år i Brentford var ikke noget at råbe hurra for, men nu viser den 24-årige dansker igen de kvaliteter, der gjorde ham til en landsholdsdarling i sommeren 2021.
I store dele af efteråret har Mikkel Damsgaard været fast mand for Brentford. Og med gode præstationer til følge. Det vidner to mål og fem assister i Premier League om.
Men faktisk har danskeren været involveret i endnu flere mål, hvis man skal tro tal fra Opta, som statistiksitet fbref.com benytter sig af.
Opta har en statistik, der hedder ‘målskabende aktioner’. Det drejer sig selvsagt om assister, men regner også andre måder, man kan skabe et mål på, med.
Og her er Mikkel Damsgaard en af Premier Leagues bedste med 10 målskabende aktioner i sæsonen hidtil. Det er nok til en delt sjetteplads over flest af sådanne aktioner i ligaen.
Blandt andet overgår den 24-årige dansker stjerner som Luis Diaz fra Liverpool, Son Heung-min fra Tottenham, Jadon Sancho fra Chelsea og Martin Ødegaard fra Arsenal på listen.
Spillerne, der så topper listen, er heller ikke hvem-som-helst. Nærmere bestemt er det spillere som Bukayo Saka fra Arsenal, Mohamed Salah fra Liverpool, James Maddison fra Tottenham og Amad Diallo fra Manchester United.
Mikkels Damsgaards fem assister sikrer ham desuden en delt syvendeplads på listen over flest assister.
Flere statistiksider har også tilsyneladende bemærket danskerens gode sæson. Hos både FotMob, Sofascore og WhoScored rangerer han blandt de tre bedste Brentford-spillere i den indeværende sæson baseret på vurderinger igennem sæsonen.
Brentford er aktuelt nummer 12 i Premier League og skal i aktion igen fredag mod Brighton. Mon ikke, at det bliver med Mikkel Damsgaard i startopstillingen.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?