Kan Mohamed Salah skyde Cristiano Ronaldos negative rekord på afstand?

Få her optakts-punkter til søndagens Merseyside-derby mellem Everton og Liverpool



Lige meget om det bliver til sejr eller ej for Liverpool søndag, kan det endnu ikke blive til mesterskabs-fest. Det sørgede Manchester City for med onsdagens sejr over Arsenal.

Men på trods af tomme tribuner på Goodison Park er der næppe tvivl om, at Liverpool hellere end gerne triller hjem med en ny sejr over lokalrivalerne, der er lunt placeret i midten af tabellen og næppe når med i spillet om europæiske pladser eller kommer i risiko-zonen omkring nedrykning. Spilxperten.com har sørget for opta-statistikken til optakten.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-lokalbraget –

– Everton har ikke vundet over Liverpool i de seneste 18 Premier League-møder – det er blevet til 10 uafgjorte og otte nederlag – seneste sejr ligger tilbage til oktober 2010

– Seks af de seneste syv møder på Goodison Park er sluttet uafgjort – seneste Liverpool-sejr er tilbage i december 2016.

– Everton har haft problemer med målscoringen mod lokalrivalerne, da det i de seneste tre hjemmekampe mod Liverpool er blevet til præcis nul scoringer. Den seneste gang, hvor Everton ikke har fået scoret mod Liverpool i fire hjemmekampe i træk, ligger tilbage til 197, hvor der var tale om hele seks kampe i træk uden mål scoret

– Liverpool er ubesejret i de seneste 21 kampe i alle turneringer mod Everton. Den stime er kun overgået af 22 kampe som ubesejret mod Aston Villa tilbage I perioden 1981-1992

– Liverpool eneste tidligere betydningsfulde kamp i juni var Champions League-finale-sejren over Tottenham i 2019. Everton har aldrig tidligere spillet en turneringskamp i en juni måned.

– Everton er uden sejr i de seneste tre Premier League kampe med en uafgjort og to nederlag – dog er holdet ubesejret på hjemmebane i de seneste syv kampe – fire sejre og tre uafgjorte. Seneste nederlag på Goodison Park er tilbage i november, da Norwich vandt med 2-0.

– Liverpool har været bagud i de seneste tre Premier League-kampe efter en stime på 15 kampe i træk uden at være bagud på noget tidspunkt. Den seneste gang, hvor Liverpool har været bagud fire Premier League-kampe i træk ligger tilbage til maj-august 2016 – altså hen over to sæsoner.

– Liverpools Divock Origi har gode minder fra kampene mod Everton. Angriberen har nemlig scoret fem gange fordelt på syv kampe mod Everton i alle turneringer og scorede et flot mål, da de to hold mødtes på Anfield i sæsonens første møde. Den seneste Liverpool-angriber til at score i begge Merseyside-derbys på en sæson var Dick Forshaw, der tilbage i sæsonen 1925/26 scorede hattrick på Anfield og to mål på Goodison.

– Michael Keane og Richarlison scorede målene I sæsonens omvendte opgør, da Liverpool vandt med 5-2 på Anfield. Den seneste Everton-spiller til at score i begge sæsonens Merseyside-opgør var Andrei Kanchelskis i sæsonen 1995/96

– Kun to af Mohamed Salahs 16 sæson-scoringer i Premier League er faldet på udebane. Det svarer til 12,5 procent af hans mål. I de 204 tidligere tilfælde, hvor en spiller i Premier League har scoret 15 eller flere sæsonmål, har kun Cristiano Ronaldo haft en lavere udebane-scorings-procent. Det skete i sæsonen 2008/09, hvor han i Manchester United-trøjen kun scorede to af sine i alt 18 sæsonmål på udebane.

Stillingen i Premier League:





LIVE

Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.

De køber rettighederne til FCK-kamp



LIVE

TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’

Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK

Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

AGF snydt for ny profil

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

‘Det er noget afsindigt rod’

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur

Superligaklub scorer millioner på dansk transfer

Brøndby IF – Sønderjyske

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge