Liverpool fik sig torsdag aften en røvfuld af de helt store, da de hjemme på Anfield blev udstillet af Atalanta, som rejser hjem til Italien med en imponerende 3-0-sejr.
Den var der ikke mange, som havde set komme, men måske kan nedturen rent faktisk hjælpe Liverpool i kampen om sæsonens helt store mål – nemlig Premier League-mesterskabet.
For al fokus bør nu flyttes derover, mener ekspert og Liverpool-legenden Jamie Carragher, der på sin private X-profil kommer med en klar opfordring til Jürgen Klopp.
– Forfærdeligt resultat og præstation af Liverpool. Den eneste trøst ved at blive så slået så stort er, at Jürgen bør spille med fuldt reservehold til returkampen og gå all in på ligaen, skriver Jamie Carragher.
Liverpool har ellers før leveret mirakler i europæisk fodbold efter at have tabt stort i den første kamp, men det plejer at være hjemme på Anfield, at magien er kommet fra. Returkampen spilles i Italien på torsdag, og her levnes Liverpool ikke mange chancer for at vende det hele på hovedet.
I Premier League derimod er man helt i spil til den store triumf, men man befinder sig i et tæt kapløb med Arsenal og Manchester City. Begge konkurrenter er stadig med i Champions League, som de ikke kan tillade sig at vende blikket væk fra.
Liverpool skal søndag forsøge at komme op på hesten igen, når man møder Crystal Palace hjemme på Anfield.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag