Det er ikke mange mål, Manchester Uniteds angribere har bidraget med i denne sæson, og ifølge Premier League-legenden Alan Shearer bør ‘De Røde Djævle’ forsøge at hente en angriber fra et hold, der har kurs direkte mod en nedrykning.
På trods af Ipswichs begrænsede pointhøst i denne sæson har oprykkernes frontmand Liam Delap nemlig formået at vise sig overordentligt godt frem med 12 scoringer i Premier League i denne sæson.
Den 22-årige englænder er derfor blevet sat i forbindelse med flere topklubber, hvilket ifølge Alan Shearer giver glimrende mening.
– Der er store klubber, der kigger på ham, og jeg synes, at der er noget ved ham. Han har en arrogance, som jeg rigtigt godt kan lide, og han har en aura. Han er allerede blevet kædet sammen med en række Premier League-klubber, og når man ser på, hvor han er blevet rygtet til, så mener jeg, at han gå ind og få en startplads, for han er bedre end hvad som helst af det, Manchester United har oppe foran.
– Han er også bedre end hvad som det helst af det, Chelsea har oppe foran, så svaret er simpelt: Ja, han ville starte inde for de klubber. Jeg tror, at det er et godt tegn, at han har gjort det rigtigt godt på et hold, der har haft det svært, hvor han uden tvivl har været profilen, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Alan Shearer.
Bruno Fernandes er Manchester Uniteds topscorer i Premier League i denne sæson med syv scoringer, mens Amad Diallo har scoret seks mål.
Alejandro Garnacho har nettet fire gange, mens både Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee har scoret tre gange hver.
Er Rasmus Højlund fast starter i Manchester United i næste sæson?
0 Votes
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT