Det er ikke mange mål, Manchester Uniteds angribere har bidraget med i denne sæson, og ifølge Premier League-legenden Alan Shearer bør ‘De Røde Djævle’ forsøge at hente en angriber fra et hold, der har kurs direkte mod en nedrykning.
På trods af Ipswichs begrænsede pointhøst i denne sæson har oprykkernes frontmand Liam Delap nemlig formået at vise sig overordentligt godt frem med 12 scoringer i Premier League i denne sæson.
Den 22-årige englænder er derfor blevet sat i forbindelse med flere topklubber, hvilket ifølge Alan Shearer giver glimrende mening.
– Der er store klubber, der kigger på ham, og jeg synes, at der er noget ved ham. Han har en arrogance, som jeg rigtigt godt kan lide, og han har en aura. Han er allerede blevet kædet sammen med en række Premier League-klubber, og når man ser på, hvor han er blevet rygtet til, så mener jeg, at han gå ind og få en startplads, for han er bedre end hvad som helst af det, Manchester United har oppe foran.
– Han er også bedre end hvad som det helst af det, Chelsea har oppe foran, så svaret er simpelt: Ja, han ville starte inde for de klubber. Jeg tror, at det er et godt tegn, at han har gjort det rigtigt godt på et hold, der har haft det svært, hvor han uden tvivl har været profilen, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Alan Shearer.
Bruno Fernandes er Manchester Uniteds topscorer i Premier League i denne sæson med syv scoringer, mens Amad Diallo har scoret seks mål.
Alejandro Garnacho har nettet fire gange, mens både Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee har scoret tre gange hver.
Er Rasmus Højlund fast starter i Manchester United i næste sæson?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER