Det er ikke mange mål, Manchester Uniteds angribere har bidraget med i denne sæson, og ifølge Premier League-legenden Alan Shearer bør ‘De Røde Djævle’ forsøge at hente en angriber fra et hold, der har kurs direkte mod en nedrykning.
På trods af Ipswichs begrænsede pointhøst i denne sæson har oprykkernes frontmand Liam Delap nemlig formået at vise sig overordentligt godt frem med 12 scoringer i Premier League i denne sæson.
Den 22-årige englænder er derfor blevet sat i forbindelse med flere topklubber, hvilket ifølge Alan Shearer giver glimrende mening.
– Der er store klubber, der kigger på ham, og jeg synes, at der er noget ved ham. Han har en arrogance, som jeg rigtigt godt kan lide, og han har en aura. Han er allerede blevet kædet sammen med en række Premier League-klubber, og når man ser på, hvor han er blevet rygtet til, så mener jeg, at han gå ind og få en startplads, for han er bedre end hvad som helst af det, Manchester United har oppe foran.
– Han er også bedre end hvad som det helst af det, Chelsea har oppe foran, så svaret er simpelt: Ja, han ville starte inde for de klubber. Jeg tror, at det er et godt tegn, at han har gjort det rigtigt godt på et hold, der har haft det svært, hvor han uden tvivl har været profilen, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Alan Shearer.
Bruno Fernandes er Manchester Uniteds topscorer i Premier League i denne sæson med syv scoringer, mens Amad Diallo har scoret seks mål.
Alejandro Garnacho har nettet fire gange, mens både Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee har scoret tre gange hver.
Er Rasmus Højlund fast starter i Manchester United i næste sæson?
0 Votes
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT