Legende opfordrer United: Hent denne angriber

Ifølge Alan Shearer kan Manchester United med fordel hente Ipswich-angriberen Liam Delap.



Det er ikke mange mål, Manchester Uniteds angribere har bidraget med i denne sæson, og ifølge Premier League-legenden Alan Shearer bør ‘De Røde Djævle’ forsøge at hente en angriber fra et hold, der har kurs direkte mod en nedrykning.

På trods af Ipswichs begrænsede pointhøst i denne sæson har oprykkernes frontmand Liam Delap nemlig formået at vise sig overordentligt godt frem med 12 scoringer i Premier League i denne sæson.

Den 22-årige englænder er derfor blevet sat i forbindelse med flere topklubber, hvilket ifølge Alan Shearer giver glimrende mening.

– Der er store klubber, der kigger på ham, og jeg synes, at der er noget ved ham. Han har en arrogance, som jeg rigtigt godt kan lide, og han har en aura. Han er allerede blevet kædet sammen med en række Premier League-klubber, og når man ser på, hvor han er blevet rygtet til, så mener jeg, at han gå ind og få en startplads, for han er bedre end hvad som helst af det, Manchester United har oppe foran.

– Han er også bedre end hvad som det helst af det, Chelsea har oppe foran, så svaret er simpelt: Ja, han ville starte inde for de klubber. Jeg tror, at det er et godt tegn, at han har gjort det rigtigt godt på et hold, der har haft det svært, hvor han uden tvivl har været profilen, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Alan Shearer.

Bruno Fernandes er Manchester Uniteds topscorer i Premier League i denne sæson med syv scoringer, mens Amad Diallo har scoret seks mål.

Alejandro Garnacho har nettet fire gange, mens både Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee har scoret tre gange hver.

Er Rasmus Højlund fast starter i Manchester United i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Holland – Marokko

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden