Legende opfordrer United: Hent denne angriber

Ifølge Alan Shearer kan Manchester United med fordel hente Ipswich-angriberen Liam Delap.



Det er ikke mange mål, Manchester Uniteds angribere har bidraget med i denne sæson, og ifølge Premier League-legenden Alan Shearer bør ‘De Røde Djævle’ forsøge at hente en angriber fra et hold, der har kurs direkte mod en nedrykning.

På trods af Ipswichs begrænsede pointhøst i denne sæson har oprykkernes frontmand Liam Delap nemlig formået at vise sig overordentligt godt frem med 12 scoringer i Premier League i denne sæson.

Den 22-årige englænder er derfor blevet sat i forbindelse med flere topklubber, hvilket ifølge Alan Shearer giver glimrende mening.

– Der er store klubber, der kigger på ham, og jeg synes, at der er noget ved ham. Han har en arrogance, som jeg rigtigt godt kan lide, og han har en aura. Han er allerede blevet kædet sammen med en række Premier League-klubber, og når man ser på, hvor han er blevet rygtet til, så mener jeg, at han gå ind og få en startplads, for han er bedre end hvad som helst af det, Manchester United har oppe foran.

– Han er også bedre end hvad som det helst af det, Chelsea har oppe foran, så svaret er simpelt: Ja, han ville starte inde for de klubber. Jeg tror, at det er et godt tegn, at han har gjort det rigtigt godt på et hold, der har haft det svært, hvor han uden tvivl har været profilen, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Alan Shearer.

Bruno Fernandes er Manchester Uniteds topscorer i Premier League i denne sæson med syv scoringer, mens Amad Diallo har scoret seks mål.

Alejandro Garnacho har nettet fire gange, mens både Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee har scoret tre gange hver.

Er Rasmus Højlund fast starter i Manchester United i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF