Måtte låne penge af holdkammerater i City

Benjamin Mendy måtte låne penge til at betale børnebidrag og advokater, mens han var anklaget for voldtægt.



Den tidligere Manchester City-spiller Benjamin Mendy måtte låne penge af sine holdkammerater, mens klubben ikke ville udbetale ham løn, da den franske venstreback var anklaget for voldtægt.

Det siger den franske back ifølge nyhedsbureauet AFP.

Den engelske klub stoppede med at udbetale Mendys løn i 2021, da han blev sigtet for voldtægt og seksuelle overgreb. Han lånte derfor penge for at kunne betale advokater og børnebidrag.

– Jeg kunne ikke betale børnebidrag. Jeg havde det forfærdeligt. Raheem Sterling, Bernardo Silva og Riyad Mahrez lånte mig penge til at betale mine advokater og hjælpe min familie, siger Mendy i en vidneforklaring.

30-årige Mendy har sagsøgt sin tidligere arbejdsgiver og mener, at han har krav på, at City skal betale ham 11,5 millioner pund. Det svarer til godt 102 millioner kroner.

Mendy hævder, at et medlem at Manchester Citys ledelse har lovet ham, at han kunne få sin manglende løn udbetalt, hvis han ikke blev kendt skyldig.

Den tidligere franske landsholdsspiller og verdensmester blev i januar 2023 fundet "ikke skyldig" i seks anklager om voldtægt og en anklage om seksuelt overgreb.

I juli 2023 blev han fundet "ikke skyldig" i en anklage om voldtægt og en anklage om forsøg på voldtægt – to sager, som juryen ikke kunne fælde dom i, da de øvrige sager blev behandlet tidligere i 2023.

I november 2023 kom det frem, at han havde sagsøgt Manchester City, men beløbet var ukendt. Nu er retssagen begyndt og forventes at vare to dage.

– Jeg synes, at det er rimeligt, at jeg får udbetalt den løn, jeg ville have tjent, mens jeg fejlagtigt var arresteret for forbrydelser, jeg ikke havde begået, siger Mendy.

Den franske back skiftede til Manchester City fra AS Monaco i sommeren 2017. Han spillede 75 officielle kampe for Manchester City og vandt fire engelske mesterskaber med klubben.

Sidste sommer skiftede han til den franske klub FC Lorient, hvor han står noteret for 15 kampe.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Paraguay – Australien

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges