Måtte låne penge af holdkammerater i City

Benjamin Mendy måtte låne penge til at betale børnebidrag og advokater, mens han var anklaget for voldtægt.



Den tidligere Manchester City-spiller Benjamin Mendy måtte låne penge af sine holdkammerater, mens klubben ikke ville udbetale ham løn, da den franske venstreback var anklaget for voldtægt.

Det siger den franske back ifølge nyhedsbureauet AFP.

Den engelske klub stoppede med at udbetale Mendys løn i 2021, da han blev sigtet for voldtægt og seksuelle overgreb. Han lånte derfor penge for at kunne betale advokater og børnebidrag.

– Jeg kunne ikke betale børnebidrag. Jeg havde det forfærdeligt. Raheem Sterling, Bernardo Silva og Riyad Mahrez lånte mig penge til at betale mine advokater og hjælpe min familie, siger Mendy i en vidneforklaring.

30-årige Mendy har sagsøgt sin tidligere arbejdsgiver og mener, at han har krav på, at City skal betale ham 11,5 millioner pund. Det svarer til godt 102 millioner kroner.

Mendy hævder, at et medlem at Manchester Citys ledelse har lovet ham, at han kunne få sin manglende løn udbetalt, hvis han ikke blev kendt skyldig.

Den tidligere franske landsholdsspiller og verdensmester blev i januar 2023 fundet "ikke skyldig" i seks anklager om voldtægt og en anklage om seksuelt overgreb.

I juli 2023 blev han fundet "ikke skyldig" i en anklage om voldtægt og en anklage om forsøg på voldtægt – to sager, som juryen ikke kunne fælde dom i, da de øvrige sager blev behandlet tidligere i 2023.

I november 2023 kom det frem, at han havde sagsøgt Manchester City, men beløbet var ukendt. Nu er retssagen begyndt og forventes at vare to dage.

– Jeg synes, at det er rimeligt, at jeg får udbetalt den løn, jeg ville have tjent, mens jeg fejlagtigt var arresteret for forbrydelser, jeg ikke havde begået, siger Mendy.

Den franske back skiftede til Manchester City fra AS Monaco i sommeren 2017. Han spillede 75 officielle kampe for Manchester City og vandt fire engelske mesterskaber med klubben.

Sidste sommer skiftede han til den franske klub FC Lorient, hvor han står noteret for 15 kampe.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brasilien – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Infantino i stort forsvar af billetpriser