Den tidligere Manchester City-spiller Benjamin Mendy måtte låne penge af sine holdkammerater, mens klubben ikke ville udbetale ham løn, da den franske venstreback var anklaget for voldtægt.
Det siger den franske back ifølge nyhedsbureauet AFP.
Den engelske klub stoppede med at udbetale Mendys løn i 2021, da han blev sigtet for voldtægt og seksuelle overgreb. Han lånte derfor penge for at kunne betale advokater og børnebidrag.
– Jeg kunne ikke betale børnebidrag. Jeg havde det forfærdeligt. Raheem Sterling, Bernardo Silva og Riyad Mahrez lånte mig penge til at betale mine advokater og hjælpe min familie, siger Mendy i en vidneforklaring.
30-årige Mendy har sagsøgt sin tidligere arbejdsgiver og mener, at han har krav på, at City skal betale ham 11,5 millioner pund. Det svarer til godt 102 millioner kroner.
Mendy hævder, at et medlem at Manchester Citys ledelse har lovet ham, at han kunne få sin manglende løn udbetalt, hvis han ikke blev kendt skyldig.
Den tidligere franske landsholdsspiller og verdensmester blev i januar 2023 fundet "ikke skyldig" i seks anklager om voldtægt og en anklage om seksuelt overgreb.
I juli 2023 blev han fundet "ikke skyldig" i en anklage om voldtægt og en anklage om forsøg på voldtægt – to sager, som juryen ikke kunne fælde dom i, da de øvrige sager blev behandlet tidligere i 2023.
I november 2023 kom det frem, at han havde sagsøgt Manchester City, men beløbet var ukendt. Nu er retssagen begyndt og forventes at vare to dage.
– Jeg synes, at det er rimeligt, at jeg får udbetalt den løn, jeg ville have tjent, mens jeg fejlagtigt var arresteret for forbrydelser, jeg ikke havde begået, siger Mendy.
Den franske back skiftede til Manchester City fra AS Monaco i sommeren 2017. Han spillede 75 officielle kampe for Manchester City og vandt fire engelske mesterskaber med klubben.
Sidste sommer skiftede han til den franske klub FC Lorient, hvor han står noteret for 15 kampe.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TransferLIVE: Man Utd giver op – han er for dyr
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
INTERVIEW