Måtte låne penge af holdkammerater i City

Benjamin Mendy måtte låne penge til at betale børnebidrag og advokater, mens han var anklaget for voldtægt.



Den tidligere Manchester City-spiller Benjamin Mendy måtte låne penge af sine holdkammerater, mens klubben ikke ville udbetale ham løn, da den franske venstreback var anklaget for voldtægt.

Det siger den franske back ifølge nyhedsbureauet AFP.

Den engelske klub stoppede med at udbetale Mendys løn i 2021, da han blev sigtet for voldtægt og seksuelle overgreb. Han lånte derfor penge for at kunne betale advokater og børnebidrag.

– Jeg kunne ikke betale børnebidrag. Jeg havde det forfærdeligt. Raheem Sterling, Bernardo Silva og Riyad Mahrez lånte mig penge til at betale mine advokater og hjælpe min familie, siger Mendy i en vidneforklaring.

30-årige Mendy har sagsøgt sin tidligere arbejdsgiver og mener, at han har krav på, at City skal betale ham 11,5 millioner pund. Det svarer til godt 102 millioner kroner.

Mendy hævder, at et medlem at Manchester Citys ledelse har lovet ham, at han kunne få sin manglende løn udbetalt, hvis han ikke blev kendt skyldig.

Den tidligere franske landsholdsspiller og verdensmester blev i januar 2023 fundet "ikke skyldig" i seks anklager om voldtægt og en anklage om seksuelt overgreb.

I juli 2023 blev han fundet "ikke skyldig" i en anklage om voldtægt og en anklage om forsøg på voldtægt – to sager, som juryen ikke kunne fælde dom i, da de øvrige sager blev behandlet tidligere i 2023.

I november 2023 kom det frem, at han havde sagsøgt Manchester City, men beløbet var ukendt. Nu er retssagen begyndt og forventes at vare to dage.

– Jeg synes, at det er rimeligt, at jeg får udbetalt den løn, jeg ville have tjent, mens jeg fejlagtigt var arresteret for forbrydelser, jeg ikke havde begået, siger Mendy.

Den franske back skiftede til Manchester City fra AS Monaco i sommeren 2017. Han spillede 75 officielle kampe for Manchester City og vandt fire engelske mesterskaber med klubben.

Sidste sommer skiftede han til den franske klub FC Lorient, hvor han står noteret for 15 kampe.

/ritzau/






Her kan du se Mexico mod Sydafrika




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

TransferLIVE: Man Utd giver op – han er for dyr

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben