Den tidligere Manchester City-spiller Benjamin Mendy måtte låne penge af sine holdkammerater, mens klubben ikke ville udbetale ham løn, da den franske venstreback var anklaget for voldtægt.
Det siger den franske back ifølge nyhedsbureauet AFP.
Den engelske klub stoppede med at udbetale Mendys løn i 2021, da han blev sigtet for voldtægt og seksuelle overgreb. Han lånte derfor penge for at kunne betale advokater og børnebidrag.
– Jeg kunne ikke betale børnebidrag. Jeg havde det forfærdeligt. Raheem Sterling, Bernardo Silva og Riyad Mahrez lånte mig penge til at betale mine advokater og hjælpe min familie, siger Mendy i en vidneforklaring.
30-årige Mendy har sagsøgt sin tidligere arbejdsgiver og mener, at han har krav på, at City skal betale ham 11,5 millioner pund. Det svarer til godt 102 millioner kroner.
Mendy hævder, at et medlem at Manchester Citys ledelse har lovet ham, at han kunne få sin manglende løn udbetalt, hvis han ikke blev kendt skyldig.
Den tidligere franske landsholdsspiller og verdensmester blev i januar 2023 fundet "ikke skyldig" i seks anklager om voldtægt og en anklage om seksuelt overgreb.
I juli 2023 blev han fundet "ikke skyldig" i en anklage om voldtægt og en anklage om forsøg på voldtægt – to sager, som juryen ikke kunne fælde dom i, da de øvrige sager blev behandlet tidligere i 2023.
I november 2023 kom det frem, at han havde sagsøgt Manchester City, men beløbet var ukendt. Nu er retssagen begyndt og forventes at vare to dage.
– Jeg synes, at det er rimeligt, at jeg får udbetalt den løn, jeg ville have tjent, mens jeg fejlagtigt var arresteret for forbrydelser, jeg ikke havde begået, siger Mendy.
Den franske back skiftede til Manchester City fra AS Monaco i sommeren 2017. Han spillede 75 officielle kampe for Manchester City og vandt fire engelske mesterskaber med klubben.
Sidste sommer skiftede han til den franske klub FC Lorient, hvor han står noteret for 15 kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Østrig