Manchester Citys flamboyante offensiv gik aldrig op i højeste gear, da Newcastle lagde vejen forbi, men det var stadig rigeligt til at tage en sikker 2-0-sejr for favoritterne.
Newcastle var sjældne gæster i Citys felt, mens Pep Guardiolas boldfaste spillere sendte gæsterne på masser af løbeture for at holde kæderne tætte.
Sejren betyder, at Manchester City nu er fem point efter mestrene fra Liverpool, som topper Premier League-tabellen.
Newcastle var mødt op på Etihad Stadium i Manchester uden nogen intention om at skabe en voldsomt seværdig kamp.
Kunne man slippe hjem med et point, ville det være en drøm. Kunne man nøjes med et lille nederlag, var det også ganske fint. Og sådan blev det.
Allerede efter en kvarters tid blev Raheem Sterling spillet fri i feltet, og efter et par fikse træk kunne han lægge bolden på tværs til en fri Ilkay Gündogan tæt under mål.
Herfra satte tyskeren let foden på bolden og gjorde det til 1-0.
City fortsatte med at dominere opgøret. Det var billedet gennem samtlige 90 minutter uden undtagelse.
Derfor var der heller ingen tvivl om, at det var kampens afgørelse, der faldt, da spanske Ferran Torres fordoblede føringen ti minutter efter pausen.
Igen var det på en afslutning med indersiden tæt under mål, som var sværere at brænde end at score på.
Newcastle kom aldrig i nærheden af at true City, som ved et par lejligheder var tæt på at udbygge føringen.
Det skete dog ikke. I silende regn trillede Manchester City sejren hjem, og Newcastle kunne rejse hjem med æren i behold.
Sheffield Uniteds elendighed i bunden af rækken fortsatte hjemme mod Everton, som vandt 1-0 på et mål af islændingen Gylfi Sigurdsson ti minutter før tid.
Mens Everton rykkede op på andenpladsen i Premier League, er Sheffield United isoleret i bunden med blot to point og ikke en eneste sejr i 15 forsøg.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Brian Riemer peger på tre årsager
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
