Luis Diaz har været rygtet til Liverpool i et godt stykke tid, men alligevel var det bestemt ikke ventet, at Merseyside-klubben ville hente den colombianske stjerne her i januar, som det nu ser ud til.
Ifølge The Athletic ombestemte Liverpool sig dog, da betingelserne om transferen pludseligt ændrede sig. Planen var således at vente indtil sommer.
– Luis Diaz har længe været på deres radar, men den colombianske landsholdsspillers frikøbsklausul på 80 millioner euro [595 millioner kroner, red.] blev set som værende for høj. ‘Ikke en del af planen for januar, ikke til den pris’, lød det tidligt i det nye år fra en fremtrædende kilde i klubben til The Athletic. Men planen ændrede sig, i takt med at mandagens transferdeadline nærmede sig med raske skridt, da det kom frem, at Porto var villige til at reducere prisen markant, mens deres Premier League-rival fra Tottenham arbejdede på at sikre sig hans underskrift, skriver The Athletic således.
Med andre ord ser det altså ud til, at Tottenhams jagt på Luis Diaz fik Liverpool til fremrykke planen om at hente colombianeren. Ifølge The Athletic betaler Liverpool i første omgang 335 millioner kroner for Diaz, mens yderligere 111 millioner kroner indgår i aftalen som præstationsbaserede variabler.
Luis Diaz er øjeblikket afsted med det colombianske landshold, og kantspilleren forventes derfor at gennemgå et lægetjek i Argentina i løbet af weekenden, inden han skriver under med Liverpool.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
