Medie: Derfor sker kæmpetransfer i sidste øjeblik

Planen var at vente indtil sommer, men Liverpool blev nødt til at ændre strategi i kampen om Luis Diaz’ underskrift.



Luis Diaz har været rygtet til Liverpool i et godt stykke tid, men alligevel var det bestemt ikke ventet, at Merseyside-klubben ville hente den colombianske stjerne her i januar, som det nu ser ud til.

Ifølge The Athletic ombestemte Liverpool sig dog, da betingelserne om transferen pludseligt ændrede sig. Planen var således at vente indtil sommer. 

– Luis Diaz har længe været på deres radar, men den colombianske landsholdsspillers frikøbsklausul på 80 millioner euro [595 millioner kroner, red.] blev set som værende for høj. ‘Ikke en del af planen for januar, ikke til den pris’, lød det tidligt i det nye år fra en fremtrædende kilde i klubben til The Athletic. Men planen ændrede sig, i takt med at mandagens transferdeadline nærmede sig med raske skridt, da det kom frem, at Porto var villige til at reducere prisen markant, mens deres Premier League-rival fra Tottenham arbejdede på at sikre sig hans underskrift, skriver The Athletic således. 

Med andre ord ser det altså ud til, at Tottenhams jagt på Luis Diaz fik Liverpool til fremrykke planen om at hente colombianeren. Ifølge The Athletic betaler Liverpool i første omgang 335 millioner kroner for Diaz, mens yderligere 111 millioner kroner indgår i aftalen som præstationsbaserede variabler. 

Luis Diaz er øjeblikket afsted med det colombianske landshold, og kantspilleren forventes derfor at gennemgå et lægetjek i Argentina i løbet af weekenden, inden han skriver under med Liverpool.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vigtigt nyt for ‘AC’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Skotland – Marokko

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Viaplay med stor AGF-nyhed