Luis Diaz har været rygtet til Liverpool i et godt stykke tid, men alligevel var det bestemt ikke ventet, at Merseyside-klubben ville hente den colombianske stjerne her i januar, som det nu ser ud til.
Ifølge The Athletic ombestemte Liverpool sig dog, da betingelserne om transferen pludseligt ændrede sig. Planen var således at vente indtil sommer.
– Luis Diaz har længe været på deres radar, men den colombianske landsholdsspillers frikøbsklausul på 80 millioner euro [595 millioner kroner, red.] blev set som værende for høj. ‘Ikke en del af planen for januar, ikke til den pris’, lød det tidligt i det nye år fra en fremtrædende kilde i klubben til The Athletic. Men planen ændrede sig, i takt med at mandagens transferdeadline nærmede sig med raske skridt, da det kom frem, at Porto var villige til at reducere prisen markant, mens deres Premier League-rival fra Tottenham arbejdede på at sikre sig hans underskrift, skriver The Athletic således.
Med andre ord ser det altså ud til, at Tottenhams jagt på Luis Diaz fik Liverpool til fremrykke planen om at hente colombianeren. Ifølge The Athletic betaler Liverpool i første omgang 335 millioner kroner for Diaz, mens yderligere 111 millioner kroner indgår i aftalen som præstationsbaserede variabler.
Luis Diaz er øjeblikket afsted med det colombianske landshold, og kantspilleren forventes derfor at gennemgå et lægetjek i Argentina i løbet af weekenden, inden han skriver under med Liverpool.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Her kan du se Argentina mod Østrig
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
