Luis Diaz har været rygtet til Liverpool i et godt stykke tid, men alligevel var det bestemt ikke ventet, at Merseyside-klubben ville hente den colombianske stjerne her i januar, som det nu ser ud til.
Ifølge The Athletic ombestemte Liverpool sig dog, da betingelserne om transferen pludseligt ændrede sig. Planen var således at vente indtil sommer.
– Luis Diaz har længe været på deres radar, men den colombianske landsholdsspillers frikøbsklausul på 80 millioner euro [595 millioner kroner, red.] blev set som værende for høj. ‘Ikke en del af planen for januar, ikke til den pris’, lød det tidligt i det nye år fra en fremtrædende kilde i klubben til The Athletic. Men planen ændrede sig, i takt med at mandagens transferdeadline nærmede sig med raske skridt, da det kom frem, at Porto var villige til at reducere prisen markant, mens deres Premier League-rival fra Tottenham arbejdede på at sikre sig hans underskrift, skriver The Athletic således.
Med andre ord ser det altså ud til, at Tottenhams jagt på Luis Diaz fik Liverpool til fremrykke planen om at hente colombianeren. Ifølge The Athletic betaler Liverpool i første omgang 335 millioner kroner for Diaz, mens yderligere 111 millioner kroner indgår i aftalen som præstationsbaserede variabler.
Luis Diaz er øjeblikket afsted med det colombianske landshold, og kantspilleren forventes derfor at gennemgå et lægetjek i Argentina i løbet af weekenden, inden han skriver under med Liverpool.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Salah sender særlig besked
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Froholdt med vild hæder i Portugal
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
Manchester City vinder FA Cup
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Celtic er mester efter vildt drama
