Luis Diaz har været rygtet til Liverpool i et godt stykke tid, men alligevel var det bestemt ikke ventet, at Merseyside-klubben ville hente den colombianske stjerne her i januar, som det nu ser ud til.
Ifølge The Athletic ombestemte Liverpool sig dog, da betingelserne om transferen pludseligt ændrede sig. Planen var således at vente indtil sommer.
– Luis Diaz har længe været på deres radar, men den colombianske landsholdsspillers frikøbsklausul på 80 millioner euro [595 millioner kroner, red.] blev set som værende for høj. ‘Ikke en del af planen for januar, ikke til den pris’, lød det tidligt i det nye år fra en fremtrædende kilde i klubben til The Athletic. Men planen ændrede sig, i takt med at mandagens transferdeadline nærmede sig med raske skridt, da det kom frem, at Porto var villige til at reducere prisen markant, mens deres Premier League-rival fra Tottenham arbejdede på at sikre sig hans underskrift, skriver The Athletic således.
Med andre ord ser det altså ud til, at Tottenhams jagt på Luis Diaz fik Liverpool til fremrykke planen om at hente colombianeren. Ifølge The Athletic betaler Liverpool i første omgang 335 millioner kroner for Diaz, mens yderligere 111 millioner kroner indgår i aftalen som præstationsbaserede variabler.
Luis Diaz er øjeblikket afsted med det colombianske landshold, og kantspilleren forventes derfor at gennemgå et lægetjek i Argentina i løbet af weekenden, inden han skriver under med Liverpool.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
