Medie: Derfor sker kæmpetransfer i sidste øjeblik

Planen var at vente indtil sommer, men Liverpool blev nødt til at ændre strategi i kampen om Luis Diaz’ underskrift.



Luis Diaz har været rygtet til Liverpool i et godt stykke tid, men alligevel var det bestemt ikke ventet, at Merseyside-klubben ville hente den colombianske stjerne her i januar, som det nu ser ud til.

Ifølge The Athletic ombestemte Liverpool sig dog, da betingelserne om transferen pludseligt ændrede sig. Planen var således at vente indtil sommer. 

– Luis Diaz har længe været på deres radar, men den colombianske landsholdsspillers frikøbsklausul på 80 millioner euro [595 millioner kroner, red.] blev set som værende for høj. ‘Ikke en del af planen for januar, ikke til den pris’, lød det tidligt i det nye år fra en fremtrædende kilde i klubben til The Athletic. Men planen ændrede sig, i takt med at mandagens transferdeadline nærmede sig med raske skridt, da det kom frem, at Porto var villige til at reducere prisen markant, mens deres Premier League-rival fra Tottenham arbejdede på at sikre sig hans underskrift, skriver The Athletic således. 

Med andre ord ser det altså ud til, at Tottenhams jagt på Luis Diaz fik Liverpool til fremrykke planen om at hente colombianeren. Ifølge The Athletic betaler Liverpool i første omgang 335 millioner kroner for Diaz, mens yderligere 111 millioner kroner indgår i aftalen som præstationsbaserede variabler. 

Luis Diaz er øjeblikket afsted med det colombianske landshold, og kantspilleren forventes derfor at gennemgå et lægetjek i Argentina i løbet af weekenden, inden han skriver under med Liverpool.







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal-træner er rasende

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Brian Riemer peger på tre årsager

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’