Medie: Træner afviser svimlende Tottenham-bud

Tottenham kan bare ikke få lukket en aftale med en ny træner, lader det til.



Tottenhams jagt på en ny træner fortsætter på tredje måned, mens de forsøger at finde en afløser for Jose Mourinho, der blev fyret 19 april efter en periode med tilfredsstillende resultater.

Trods samtaler med flere kandidater, der på rygtebasis tæller folk som Mauricio Pochettino, Antonio Conte, Paulo Fonseca og Gennaro Gattuso, så er Tottenham stadig uden træner.

Nu har klubbens formand ansat en sportsdirektør i form af Fabio Paratici, og italieneren skal have taget kontakt til den tidligere Spanske landstræner og nuværende Sevilla-træner, Julen Lopetegui, der denne sæson sikrede klubben Champions League-deltagelse næste sæson via en fjerdeplads i den spanske liga.

Men heller ikke han bed på, skriver Sky Sports.

– Julen ringede til mig og fortalte mig, at han havde fået flere tilbud, som han ikke rigtigt lyttede til blandt andet et svimlende et fra Tottenham, fortæller Sevillas præsident, Jose Castro, til den spanske radiostation Cadena SER – et interview der er lagt ud på Sevillas egen hjemmeside.

Sevilla-præsidenten uddyber ikke, hvad det “svimlende” tilbud lød på, men ifølge ham går Lopetegui heller ikke så meget op i penge, og at han i stedet vil vise klubben, at han er glad for den tillid, de har vist ham.

– Men han fortalte mig, at han ikke glemmer, og han er meget motiveret her. Vi har troet og troet på ham, givet ham en to-årig kontraktforlængelse, og jeg er sikker på, at han kan give meget mere til klubben.

– Du kan se hans evner og lederskab hver dag. Nogle trænere er mere drevet af lønnen, men Julen er meget klar i mælet om, at han er glad her, og han har endda fortalt mig, at han tror det bliver meget svært at finde et bedre sted at arbejde end her.

De Tottenham-spillere, der ikke er med til EM-slutrunden, starter op igen mandag 5. juli, hvor trænerstaben vil tage sig af at få dem i form, hvis klubben endnu ikke har en cheftræner på plads.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Bud på 1,12 milliard afvist

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

‘AC’-forlængelse på plads, men…



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM