Medie: Tysk gigant dropper Andreas Christensen

Andreas Christensen er blevet en bejler mindre, da den tyske storklub ikke har råd til den eftertragtede dansker.



Der bliver hevet og flået i danske Andreas Christensen, der blot har et halvt år tilbage af sin aftale med Chelsea.

Den danske landsholdsspiller har ikke forlænget sin aftale med de engelske Champions League-vindere, hvilket har fået specielt FC Barcelona og Bayern München til at røre på sig i et forsøg på at lave en aftale med ‘AC’, der kan forlade klubben gratis til sommer.

Efter de første spekulationer omkring et skifte til den catalanske storklub begyndte at melde sin ankomst, så kastede også Borussia Dortmund sig ind i kampen om Andreas Christensen. Klubben fra Ruhr-distriket ønsker at genopbygge truppen til sommer for de penge, som de modtager ved et eventuelt Haaland-salg, og her så de Andreas Christensen som en vigtig brik.

Men den tyske storklub har trukket følehornene tilbage, da den danske forsvarsspiller er for dyr, det skriver det tyske medie Bulinews ifølge Bild. Det er hans lønkrav, som Dortmund ikke har råd til at betale.

Derfor ligner Bayern München eller FC Barcelona lige nu danskerens næste destination. Der er ikke noget at sige til, at den danske stopper tiltrækker sig opmærksomhed, han har været en stor profil i Chelsea siden ankomsten af Thomas Tuchel.

I sidste sæson var han med til at vinde Champions League, og har i denne sæson optrådt 21 gange og scoret to mål på tværs af alle turneringer.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – FC Fredericia

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bayern München er i pokalfinalen