Medie: Tysk gigant dropper Andreas Christensen

Andreas Christensen er blevet en bejler mindre, da den tyske storklub ikke har råd til den eftertragtede dansker.



Der bliver hevet og flået i danske Andreas Christensen, der blot har et halvt år tilbage af sin aftale med Chelsea.

Den danske landsholdsspiller har ikke forlænget sin aftale med de engelske Champions League-vindere, hvilket har fået specielt FC Barcelona og Bayern München til at røre på sig i et forsøg på at lave en aftale med ‘AC’, der kan forlade klubben gratis til sommer.

Efter de første spekulationer omkring et skifte til den catalanske storklub begyndte at melde sin ankomst, så kastede også Borussia Dortmund sig ind i kampen om Andreas Christensen. Klubben fra Ruhr-distriket ønsker at genopbygge truppen til sommer for de penge, som de modtager ved et eventuelt Haaland-salg, og her så de Andreas Christensen som en vigtig brik.

Men den tyske storklub har trukket følehornene tilbage, da den danske forsvarsspiller er for dyr, det skriver det tyske medie Bulinews ifølge Bild. Det er hans lønkrav, som Dortmund ikke har råd til at betale.

Derfor ligner Bayern München eller FC Barcelona lige nu danskerens næste destination. Der er ikke noget at sige til, at den danske stopper tiltrækker sig opmærksomhed, han har været en stor profil i Chelsea siden ankomsten af Thomas Tuchel.

I sidste sæson var han med til at vinde Champions League, og har i denne sæson optrådt 21 gange og scoret to mål på tværs af alle turneringer.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Positive forhandlinger med Nartey

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

FC København – OB

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent