Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Mads Hermansen er ikke afvisende overfor at spille Championship-fodbold i næste sæson, lyder det fra landsholdsmålmanden.



Efter to sæsoner med Premier League-fodbold står Mads Hermansen nu til at skulle tage et skridt ned i næste sæson.

West Ham kæmpede til sidste spillerunde med Tottenham om at blive i Premier League, men desværre for Mads Hermansen og co. endte det til slut med en 18. plads og dermed nedrykning til Championship.

Det er selvsagt ærgerligt og ikke ideelt i forhold til at skulle konkurrere med Filip Jörgensen om rollen som førstemålmand for Danmark efter Kasper Schmeichels karrierestop, men i et interview med Viaplay understreger den tidligere Brøndby-profil, at han ikke er for fin til at skulle spille i den næstbedste række, hvis West Ham ønsker at beholde ham.

– Jeg har været med til at spille klubben ned, kan man sige, så ja, hvis det er det, klubben ønsker, at jeg skal, så må jeg jo også være med til at arbejde tilbage til der, hvor den hører til.

– Men det er klart, at hvis det ikke er det, klubben vil, så må vi jo se, hvad der sker, siger Mads Hermansen til Viaplay.

For Mads Hermansen var det rent personligt en sæson, der startede udfordrende med en lang periode på bænken i efteråret, inden han i februar fik kæmpet sig tilbage som førstemålmand i West Ham. Nu må tiden vise, om den 25-årige dansker tager turen med ned i Championship eller om der venter et nyt klubskifte.

Landstræner Brian Riemer har allerede meldt ud, at Mads Hermansen kommer til at vogte buret, når Danmark søndag spiller en træningskamp mod Ukraine.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Sønderjyske – FC Midtjylland

Han er VM’s bedste spiller

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død