Denne rundes helt store opgør i Premier League venter søndag aften, når Tottenham får besøg af ærkerivalerne fra Arsenal.
Det er José Mourinhos første North London-derby som Tottenham-manager, og han insisterer på, at han ved lige præcis, hvad det betyder for fansene.
– Når jeg er i en klub, vil jeg gerne være en træner, der føler det samme som folk i klubben føler. Det er en ny følelse for hver klub, men jeg lærer den meget, meget hurtigt. I det her tilfælde er det så Tottenham, og hvad der er vigtigt for fansene, er også vigtigt for mig, siger Mourinho i et større interview med SkySports og fortsætter:
– Når jeg er gået ind til derby som Inter-manager, har jeg vidst, hvad det betød for Inter. Da jeg var Real Madrid-manager, vidste jeg, hvad det betød for dem. Det samme gør sig gældende i Tottenham. Fansene kan stole på, at jeg deler de præcist samme følelser, den samme vilje og den samme passion, som de har. Når du er spiller eller træner, må det aldrig bare blive et arbejde. Du må forstå ansvaret over for de mennesker, som elsker din klub.
Mourinho og Tottenham er dog pressede forud for opgøret efter en række svingende resultater.
Seneste skuffede Spurs fælt, da de spillede 0-0 mod bundproppen Bournemouth uden at registrere et eneste skud på mål. Mod Arsenal håber Mourinho derfor primært på at se en anden mentalitet hos sine spillere.
– Min mentalitet, siger portugiseren og tilføjer:
– Jeg vil have, at holdet er en refleksion af, hvad træneren er. Når det sker, kan man føle, at “det her er virkelig mit hold”. Det sker ikke med et fingerknips, det er en proces. Men hvis man har den følelse med sit hold, selv når du taber kampe – fordi det kan man ikke undgå – så er man rigtig glad som manager.
Der er kampstart i det nordlige London klokken 17.30 dansk tid.
LIVE
TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
