Denne rundes helt store opgør i Premier League venter søndag aften, når Tottenham får besøg af ærkerivalerne fra Arsenal.
Det er José Mourinhos første North London-derby som Tottenham-manager, og han insisterer på, at han ved lige præcis, hvad det betyder for fansene.
– Når jeg er i en klub, vil jeg gerne være en træner, der føler det samme som folk i klubben føler. Det er en ny følelse for hver klub, men jeg lærer den meget, meget hurtigt. I det her tilfælde er det så Tottenham, og hvad der er vigtigt for fansene, er også vigtigt for mig, siger Mourinho i et større interview med SkySports og fortsætter:
– Når jeg er gået ind til derby som Inter-manager, har jeg vidst, hvad det betød for Inter. Da jeg var Real Madrid-manager, vidste jeg, hvad det betød for dem. Det samme gør sig gældende i Tottenham. Fansene kan stole på, at jeg deler de præcist samme følelser, den samme vilje og den samme passion, som de har. Når du er spiller eller træner, må det aldrig bare blive et arbejde. Du må forstå ansvaret over for de mennesker, som elsker din klub.
Mourinho og Tottenham er dog pressede forud for opgøret efter en række svingende resultater.
Seneste skuffede Spurs fælt, da de spillede 0-0 mod bundproppen Bournemouth uden at registrere et eneste skud på mål. Mod Arsenal håber Mourinho derfor primært på at se en anden mentalitet hos sine spillere.
– Min mentalitet, siger portugiseren og tilføjer:
– Jeg vil have, at holdet er en refleksion af, hvad træneren er. Når det sker, kan man føle, at “det her er virkelig mit hold”. Det sker ikke med et fingerknips, det er en proces. Men hvis man har den følelse med sit hold, selv når du taber kampe – fordi det kan man ikke undgå – så er man rigtig glad som manager.
Der er kampstart i det nordlige London klokken 17.30 dansk tid.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
