Denne rundes helt store opgør i Premier League venter søndag aften, når Tottenham får besøg af ærkerivalerne fra Arsenal.
Det er José Mourinhos første North London-derby som Tottenham-manager, og han insisterer på, at han ved lige præcis, hvad det betyder for fansene.
– Når jeg er i en klub, vil jeg gerne være en træner, der føler det samme som folk i klubben føler. Det er en ny følelse for hver klub, men jeg lærer den meget, meget hurtigt. I det her tilfælde er det så Tottenham, og hvad der er vigtigt for fansene, er også vigtigt for mig, siger Mourinho i et større interview med SkySports og fortsætter:
– Når jeg er gået ind til derby som Inter-manager, har jeg vidst, hvad det betød for Inter. Da jeg var Real Madrid-manager, vidste jeg, hvad det betød for dem. Det samme gør sig gældende i Tottenham. Fansene kan stole på, at jeg deler de præcist samme følelser, den samme vilje og den samme passion, som de har. Når du er spiller eller træner, må det aldrig bare blive et arbejde. Du må forstå ansvaret over for de mennesker, som elsker din klub.
Mourinho og Tottenham er dog pressede forud for opgøret efter en række svingende resultater.
Seneste skuffede Spurs fælt, da de spillede 0-0 mod bundproppen Bournemouth uden at registrere et eneste skud på mål. Mod Arsenal håber Mourinho derfor primært på at se en anden mentalitet hos sine spillere.
– Min mentalitet, siger portugiseren og tilføjer:
– Jeg vil have, at holdet er en refleksion af, hvad træneren er. Når det sker, kan man føle, at “det her er virkelig mit hold”. Det sker ikke med et fingerknips, det er en proces. Men hvis man har den følelse med sit hold, selv når du taber kampe – fordi det kan man ikke undgå – så er man rigtig glad som manager.
Der er kampstart i det nordlige London klokken 17.30 dansk tid.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
OPTAKT
Tunesien – Japan
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
STORT INTERVIEW
