Mourinho inden Arsenal-brag: Spillerne skal have min mentalitet

José Mourinho insisterer på, at han ved præcis, hvad en sejr over Arsenal betyder for Spurs-fansene. Og så håber han at indprinte sin vindermentalitet i sine spillere.



Denne rundes helt store opgør i Premier League venter søndag aften, når Tottenham får besøg af ærkerivalerne fra Arsenal.

Det er José Mourinhos første North London-derby som Tottenham-manager, og han insisterer på, at han ved lige præcis, hvad det betyder for fansene.

– Når jeg er i en klub, vil jeg gerne være en træner, der føler det samme som folk i klubben føler. Det er en ny følelse for hver klub, men jeg lærer den meget, meget hurtigt. I det her tilfælde er det så Tottenham, og hvad der er vigtigt for fansene, er også vigtigt for mig, siger Mourinho i et større interview med SkySports og fortsætter:

– Når jeg er gået ind til derby som Inter-manager, har jeg vidst, hvad det betød for Inter. Da jeg var Real Madrid-manager, vidste jeg, hvad det betød for dem. Det samme gør sig gældende i Tottenham. Fansene kan stole på, at jeg deler de præcist samme følelser, den samme vilje og den samme passion, som de har. Når du er spiller eller træner, må det aldrig bare blive et arbejde. Du må forstå ansvaret over for de mennesker, som elsker din klub.

Mourinho og Tottenham er dog pressede forud for opgøret efter en række svingende resultater. 

Seneste skuffede Spurs fælt, da de spillede 0-0 mod bundproppen Bournemouth uden at registrere et eneste skud på mål. Mod Arsenal håber Mourinho derfor primært på at se en anden mentalitet hos sine spillere.

– Min mentalitet, siger portugiseren og tilføjer:

– Jeg vil have, at holdet er en refleksion af, hvad træneren er. Når det sker, kan man føle, at “det her er virkelig mit hold”. Det sker ikke med et fingerknips, det er en proces. Men hvis man har den følelse med sit hold, selv når du taber kampe – fordi det kan man ikke undgå – så er man rigtig glad som manager.

Der er kampstart i det nordlige London klokken 17.30 dansk tid. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Fremhæver Bodø/Glimt

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman