Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale

Den tidligere Superliga-stjerne Mustapha Bundu er i gang med et forrygende forår.



Den tidligere Superliga-stjerne Mustapha Bundu kunne ikke have valgt et bedre tidspunkt at finde storformen i sin klub Plymouth Argyle.

Hans kontrakt udløber nemlig til sommer, men henover de seneste måneder, og særligt siden Miron Muslic blev ansat som cheftræner i januar, har Mustapha Bundu gjort sig særdeles attraktiv med sine præstationer i The Championship.

Plymouth Herald beskriver den tidligere AGF- og FCK-spiller som “forvandlet,” efter han er blevet brugt som frontangriber med Ryan Hardie bag sig.

– Vi kiggede på hans profil og ville bruge den anderledes. Vi opdagede også hans potentiale med bolden og hans taktiske fleksibilitet. Jeg har brugt ham som 9’er, men han kan også bruges som højre eller venstre 10’er. Jeg mener, han kan begge dele, siger Miron Muslic.

I seneste kamp blev det til to scoringer og en assist, hvilket bringer hans sæsontotal op på 15 målinvolveringer i The Championship. Det er selvsagt sådan nogle tal, som bliver bemærket hos klubber, der også godt er klar over, at hans kontrakt har udløb efter sæsonen.

Står det til Miron Muslic, så er Mustapha Bundu slet ikke færdig i Plymouth Argyle.

– Det vil være rigtig godt, hvis vi gør alt, hvad vi kan for at beholde ham lidt længere, har Plymouth-chefen sagt ifølge Plymouth Herald.

Mustapha Bundu, 28 år, er i Danmark bedst kendt for sine år i AGF, hvor han udviklede sig til en stor profil, der blev solgt videre til Anderlecht. Årene i Belgien gik dog ikke som håbet, hvorfor han røg retur til både FCK og AGF på leje.

Siden fulgte et skifte til FC Andorra i Spanien, inden han altså i sommeren 2023 blev hentet til Plymouth Argyle. I løbet af dette forår har han så fundet melodien i det engelske.

Men på trods af personlig succes, frister Mustapha Bundus Plymouth Argyle-mandskab en knap så sjov tilværelse som bundprop i The Championship.

Redningsmissionen er dog ikke helt umulig med tre point og en dårligere målscorer op til Derby på den rigtige side af stregen. Der resterer fire spillerunder af The Championship.



Her kan du se VM-lodtrækningen

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Det har man nok aldrig set før

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Det var vanvittigt brutalt!

Rigmand vild med FC København-aftale

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Stor derby-bøde til FC København

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Nu er han gratis – på vej til OB?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Manchester United dummede sig mod West Ham

Fyringstruet: – Han har to kampe

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?