• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Lasse Sylvest Mikkelsen

Ny drejning i Tottenham: Nærmer sig Gattuso

Foto: Getty Images

Tottenham tager sig god tid med at finde klubbens nye cheftræner.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Siden midten af april har Tottenham stået uden en reel manager, efter de fyrede Jose Mourinho.

Flere navne har været i spil, og næsten hver gang en træner forlader en klub, så skal han til samtale i London-klubben.

Seneste mand i række er den iltre italiener Gennaro Gattuso, der forlod sit job i Fiorentina torsdag efter bare få dage i stillingen. Ifølge Sky Sport Italia er han endda nu den førende kandidat til posten.

Det kommer som en lettere overraskelse, da Paulo Fonseca skulle have en verbal aftale med Tottenham om at blive klubbens nye manager. Men nu vil klubben tilsyneladende lige kigge lidt nærmere på de ledige kandidater, der er på markedet.

Paulo Fonseca blev ellers den førende kandidat, da Tottenham ansatte Fabio Paratici og samtalerne med Antonio Conte brød sammen tidligere på måneden.

Gennaro Gattuso forlod overraskende sin stilling i Fiorentina bare 23 dage efter, han overtog tøjlerne, og bare få dage inden han skulle begynde i jobbet 1. juli. Angiveligt fordi han og klubben var uenige om, hvilke spillere, der skulle hentes.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020