Optakt: Brøndby IF – FC Nordsjælland

Tipsbladet varmer op til opgøret, som kan blive mesterskabsafgørende.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+ og Viaplay
Hashtag: #biffcn #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF

Vestegnsklubben har ikke meget at spille for. Klubben indtager en skuffende sjetteplads og med to kampe tilbage, kan Jesper Sørensen og co. ikke nå tredjepladsen, som sikrer europæisk fodbold.

Efter to flotte sejre over FC København og Randers FC kom Brøndby ned på jorden igen med et nederlag til ærkerivalerne på hjemmebane og et uafgjort resultat mod Viborg FF.

Og det er ikke kun resultaterne, som er svingende. Brøndby har haft svært ved at få gang i det offensive spil.
Det bliver spændende at se, hvordan Brøndby griber kampen an. De har jo intet at spille for, så kan man forestille sig, at cheftræner Jesper Sørensen prøver nogle ting af rent taktisk? De må tiden vise.

Det vil i hvert fald ærgre københavnerne, hvis Brøndby vælger netop denne kamp at eksperimenterer i. Det er sjældent, at en FCK-fan holder med Brøndby eller ønsker noget godt for de blågule. Men for en sjælden gang håber man på Østerbro, at Brøndby får succes – bare lige i denne kamp.

Daniel Wass afsoner sidste karantænedag efter sin vanvidstackling på Elias Jelert, og han er derfor ikke med. Til gengæld er Mathias Greve skadesfri igen. 

FC Nordsjælland

I modsætning til Brøndby har FC Nordsjælland fortsat alt at spille for. I skrivende stund er FC København kun et point foran FCN med to kampe igen. FCK skal en tur til Viborg, hvor hovedstadsklubben før har haft det svært. Derfor kan man sagtens se for sig, at FCK ikke tager alle tre point med hjem fra domkirkebyen. Og det giver FCN muligheden for at erobre førstepladsen igen, hvis de vinder i Brøndby.

Efter at have været inde i en dårlig stime rent resultatmæssigt har FCN ikke tabt i de seneste tre kampe. Farum-klubben har et godt tag på Brøndby. De tre seneste opgør mellem de to klubber er endt med FCN-sejr, og vi skal tilbage til 20. februar sidste år for at finde Brøndbys seneste sejr over FCN.

Det kan næsten ikke andet end at blive en chancerig kamp – i hvert fald i den ene ende. FCN skal nemlig bruge en sejr, ellers begynder det for alvor at se sort ud.

Martin Frese og Jacob Steen Christensen er tilbage efter henholdsvis skade og karantæne, mens Wahid Faghir og Emiliano Marcondes er ude med skader.

Karantæner:

Brøndby: Daniel Wass
FC Nordsjælland: Ingen 

Bud på startopstillinger:

Brøndby IF (3-4-3): Hermansen – Tshiembe, Lauritsen, Winther – Mensah, Slimane, Radosevic, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo, Vallys


FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Svensson – Dorgeles, Bidstrup, Christensen – Diomandé, Nygren, Nuamah

Dom:

FC Nordsjælland spiller om guldet og har et godt tag på Brøndby. Farum-klubben tager en 2-0-sejr.



I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Rejser vild transferspekulation

I svime over Oscar Schwartau

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Johannes Hoff Thorup er på listen

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Store navne kan forlade Brøndby IF

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Amorim: Vi var det bedste hold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl