Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3+ og Viaplay
Hashtag: #biffcn #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Vestegnsklubben har ikke meget at spille for. Klubben indtager en skuffende sjetteplads og med to kampe tilbage, kan Jesper Sørensen og co. ikke nå tredjepladsen, som sikrer europæisk fodbold.
Efter to flotte sejre over FC København og Randers FC kom Brøndby ned på jorden igen med et nederlag til ærkerivalerne på hjemmebane og et uafgjort resultat mod Viborg FF.
Og det er ikke kun resultaterne, som er svingende. Brøndby har haft svært ved at få gang i det offensive spil.
Det bliver spændende at se, hvordan Brøndby griber kampen an. De har jo intet at spille for, så kan man forestille sig, at cheftræner Jesper Sørensen prøver nogle ting af rent taktisk? De må tiden vise.
Det vil i hvert fald ærgre københavnerne, hvis Brøndby vælger netop denne kamp at eksperimenterer i. Det er sjældent, at en FCK-fan holder med Brøndby eller ønsker noget godt for de blågule. Men for en sjælden gang håber man på Østerbro, at Brøndby får succes – bare lige i denne kamp.
Daniel Wass afsoner sidste karantænedag efter sin vanvidstackling på Elias Jelert, og han er derfor ikke med. Til gengæld er Mathias Greve skadesfri igen.
FC Nordsjælland
I modsætning til Brøndby har FC Nordsjælland fortsat alt at spille for. I skrivende stund er FC København kun et point foran FCN med to kampe igen. FCK skal en tur til Viborg, hvor hovedstadsklubben før har haft det svært. Derfor kan man sagtens se for sig, at FCK ikke tager alle tre point med hjem fra domkirkebyen. Og det giver FCN muligheden for at erobre førstepladsen igen, hvis de vinder i Brøndby.
Efter at have været inde i en dårlig stime rent resultatmæssigt har FCN ikke tabt i de seneste tre kampe. Farum-klubben har et godt tag på Brøndby. De tre seneste opgør mellem de to klubber er endt med FCN-sejr, og vi skal tilbage til 20. februar sidste år for at finde Brøndbys seneste sejr over FCN.
Det kan næsten ikke andet end at blive en chancerig kamp – i hvert fald i den ene ende. FCN skal nemlig bruge en sejr, ellers begynder det for alvor at se sort ud.
Martin Frese og Jacob Steen Christensen er tilbage efter henholdsvis skade og karantæne, mens Wahid Faghir og Emiliano Marcondes er ude med skader.
Karantæner:
Brøndby: Daniel Wass
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Hermansen – Tshiembe, Lauritsen, Winther – Mensah, Slimane, Radosevic, Riveros – Kvistgaarden, Omoijuanfo, Vallys
FC Nordsjælland (4-3-3): A. Hansen – Villadsen, K. Hansen, Nagalo, Svensson – Dorgeles, Bidstrup, Christensen – Diomandé, Nygren, Nuamah
Dom:
FC Nordsjælland spiller om guldet og har et godt tag på Brøndby. Farum-klubben tager en 2-0-sejr.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED