Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 21.00
Spillested: Tottenham Hotspur Stadium, London
Dommer: TBD
På TV: 6’eren
Holdnyt:
Tottenham:
Jagten på Premier Leagues topplaceringer bliver sat på pause for en stund, når Tottenham og Manchester City fredag aften brager sammen i FA Cuppens 4. runde.
Hjemmeholdet har gang i en flot første sæson under ledelse af karismatiske Ange Postecoglou, som med lynets hast har gjort Tottenham til et af Englands mest seværdige mandskaber.
Tottenhams friske og offensive spillestil har dog ikke blot sørget for masser af underholdning, men også en flot pointhøst, der aktuelt har bragt Postecoglou og co. op på Premier Leagues 5.plads med kun 3 point op til den Champions League givende 4.plads.
Det kræver masser af energi at spille ‘’Ange-Ball’’, og det er derfor positivt nyt, at hjemmeholdet inden dette opgør har haft 12 dages hvile siden seneste kamp, som bød på en 2-2’er ude mod Manchester United.
Tottenham må godt nok undvære en del profiler fredag aften i Son, Sarr, Maddison, Bissouma og Lo Celso, men kan til gengæld trøste sig med, at det er blevet til lutter sejre i de fem seneste hjemmekampe mod Manchester City. Kan Spurs fortsætte stimen?
Manchester City:
De forsvarende engelske mestre Manchester City havde for egne standarder et lidt svingende efterår i Premier League, som fra november til december bød på hele fem pointtab. Heriblandt en hæsblæsende 3-3 kamp hjemme mod netop Tottenham.
Det står dog ikke værre til end, at Guardiola og co. aktuelt indtager 2.pladsen i Premier League med 5 point op til Liverpool og en kamp i hånden. Manchester City har vundet de seneste seks kampe på tværs af turneringer, og begynder så småt at ligne et hold, der igen igen sætter turboen til i foråret, og sætter alle konkurrenterne til vægs.
Gæsterne har fået et ordentligt boost med comebacket til De Bruyne, som har siddet ude med en skade i store dele af sæsonen. Belgieren var tungen på vægtskålen i 3-2 sejren over Newcastle senest, da han på kun 20 minutter diskede op med både mål og assist.
De Bruyne er tilbage, men Guardiola må til gengæld se bort fra en skadet Haaland, der ligesom Akanji og Stones ikke forventes at blive klar til opgøret, mens Ederson i målet meldes tvivlsom.
Karantæner: Ingen
Bud på startopstillinger:
Tottenham (4-3-3): Vicario – Porro, Romero, Ven, Udogie – Skipp, Bentancur, Højbjerg – Kulusevski, Richarlison, Werner
Manchester City (4-2-3-1): Ederson – Walker, Dias, Ake, Gvardiol – Rodri, Kovacic – Foden, Silva, Grealish – Alvarez
Dom:
Gæsterne er godt nok gået fra banen uden scoringer i de seneste fem udekampe mod Tottenham, men med Postecoglous offensive og ultimative spillestil, må der tilfalde City masser af muligheder over 90 minutter. Omvendt har Citys defensiv set mere medgørlig ud i denne sæson end tidligere, og det bør det friske hjemmehold kunne udnytte.
FA Cuppen har næppe førsteprioritet for hverken Tottenham eller Manchester City, så vi må forvente en fri og åben kamp mellem to hold, som kan og vil underholde. Sæsonens første indbyrdes opgør endte 3-3, og vi skal nok få masser af mål igen denne gang. Opgøret ender 2-2.
Tidligere indbyrder kampe og form:
LIVE
LIVE: Tidl. målmand Alex Manninger død som 48-årig
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London