Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 21.00
Spillested: Tottenham Hotspur Stadium, London
Dommer: TBD
På TV: 6’eren
Holdnyt:
Tottenham:
Jagten på Premier Leagues topplaceringer bliver sat på pause for en stund, når Tottenham og Manchester City fredag aften brager sammen i FA Cuppens 4. runde.
Hjemmeholdet har gang i en flot første sæson under ledelse af karismatiske Ange Postecoglou, som med lynets hast har gjort Tottenham til et af Englands mest seværdige mandskaber.
Tottenhams friske og offensive spillestil har dog ikke blot sørget for masser af underholdning, men også en flot pointhøst, der aktuelt har bragt Postecoglou og co. op på Premier Leagues 5.plads med kun 3 point op til den Champions League givende 4.plads.
Det kræver masser af energi at spille ‘’Ange-Ball’’, og det er derfor positivt nyt, at hjemmeholdet inden dette opgør har haft 12 dages hvile siden seneste kamp, som bød på en 2-2’er ude mod Manchester United.
Tottenham må godt nok undvære en del profiler fredag aften i Son, Sarr, Maddison, Bissouma og Lo Celso, men kan til gengæld trøste sig med, at det er blevet til lutter sejre i de fem seneste hjemmekampe mod Manchester City. Kan Spurs fortsætte stimen?
Manchester City:
De forsvarende engelske mestre Manchester City havde for egne standarder et lidt svingende efterår i Premier League, som fra november til december bød på hele fem pointtab. Heriblandt en hæsblæsende 3-3 kamp hjemme mod netop Tottenham.
Det står dog ikke værre til end, at Guardiola og co. aktuelt indtager 2.pladsen i Premier League med 5 point op til Liverpool og en kamp i hånden. Manchester City har vundet de seneste seks kampe på tværs af turneringer, og begynder så småt at ligne et hold, der igen igen sætter turboen til i foråret, og sætter alle konkurrenterne til vægs.
Gæsterne har fået et ordentligt boost med comebacket til De Bruyne, som har siddet ude med en skade i store dele af sæsonen. Belgieren var tungen på vægtskålen i 3-2 sejren over Newcastle senest, da han på kun 20 minutter diskede op med både mål og assist.
De Bruyne er tilbage, men Guardiola må til gengæld se bort fra en skadet Haaland, der ligesom Akanji og Stones ikke forventes at blive klar til opgøret, mens Ederson i målet meldes tvivlsom.
Karantæner: Ingen
Bud på startopstillinger:
Tottenham (4-3-3): Vicario – Porro, Romero, Ven, Udogie – Skipp, Bentancur, Højbjerg – Kulusevski, Richarlison, Werner
Manchester City (4-2-3-1): Ederson – Walker, Dias, Ake, Gvardiol – Rodri, Kovacic – Foden, Silva, Grealish – Alvarez
Dom:
Gæsterne er godt nok gået fra banen uden scoringer i de seneste fem udekampe mod Tottenham, men med Postecoglous offensive og ultimative spillestil, må der tilfalde City masser af muligheder over 90 minutter. Omvendt har Citys defensiv set mere medgørlig ud i denne sæson end tidligere, og det bør det friske hjemmehold kunne udnytte.
FA Cuppen har næppe førsteprioritet for hverken Tottenham eller Manchester City, så vi må forvente en fri og åben kamp mellem to hold, som kan og vil underholde. Sæsonens første indbyrdes opgør endte 3-3, og vi skal nok få masser af mål igen denne gang. Opgøret ender 2-2.
Tidligere indbyrder kampe og form:
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
AGF på rov i Hobro IK
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
HELT VILDT