Hvad der i efteråret føltes helt uvirkeligt, er nu noget, som i større grad er op til debat.
Flere eksperter stiller i større grad spørgsmålstegn ved, om Erling Haaland hæmmer Manchester City, mere end han gavner. Selv om nordmanden har bombet mål ind i denne sæson, så har han ikke været lige så dominerende efter VM, og senest blev han lukket helt ned mod Tottenham, da man tabte 1-0.
Lagt sammen med at Manchester City i denne sæson ikke er lige så dominerende, som de har været i de sidste mange sæsoner, har åbnet debatten om, hvor godt Haaland egentlig passer ind.
Den tidligere Manchester City-spiller Dietmar Hamann har tidligere været kritisk over udviklingen, og nu er han igen ude med riven. Til talkSPORT siger han, at Pep Guardiola aldrig ønskede Erling Haaland.
– Jeg synes ikke, at Haaland er en spiller, som passer ind på holdet, for han er alt det, som Manchester City ikke er. Han er god, når du spiller hurtigt. I Dortmund scorede han sine mål, efter de vandt bolden, spillede tre-fire hurtige afleveringer og så var der mål. City afleverer bolden 30-40 gange, før de nedbryder holdet, og det er ikke hans stil.
– Jeg troede aldrig på, at han ville skifte til City, for han er en spiller, Guardiola aldrig har ønsket. Enhver spidsangriber blev sendt væk fra Barcelona. Nogle gange spillede han Robert Lewandowski til venstre i Bayern München, og Gabriel Jesus spillede på kanten det meste af tiden.
– Måske tænkte de, at her er en spiller, som de kan få for 50-60 millioner pund, som er dobbelt hvis ikke tre gange så meget værd, og som de er nødt til at købe, siger Hamann, der mener, at det føles som, at Manchester City ofte spiller med ti mand på banen, når Erling Haaland er med.
Hvorvidt der rent faktisk er sandhed i udtalelserne er tvivlsomt. Manchester City var længe i spil til Haaland, og det er svært at forestille sig klubben bruge så meget tid, energi og penge på nordmanden, hvis ikke Guardiola havde blåstemplet indkøbet.
Trods hård kritik taler tallene for sig selv. Erling Haaland har scoret 25 mål i 20 Premier League-kampe i denne sæson, og det bør være et spørgsmål om tid, før han tager rekorden for flest scorede mål på en Premier League-sæson. En rekord som Mohamed Salah har lige nu med 32 scoringer.
Trods de mange mål har Manchester City smidt point i syv ud af 21 kampe i denne sæson, og kan, hvis Arsenal vinder sin kamp i hånden, have otte point op til førstepladsen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER