Hvad der i efteråret føltes helt uvirkeligt, er nu noget, som i større grad er op til debat.
Flere eksperter stiller i større grad spørgsmålstegn ved, om Erling Haaland hæmmer Manchester City, mere end han gavner. Selv om nordmanden har bombet mål ind i denne sæson, så har han ikke været lige så dominerende efter VM, og senest blev han lukket helt ned mod Tottenham, da man tabte 1-0.
Lagt sammen med at Manchester City i denne sæson ikke er lige så dominerende, som de har været i de sidste mange sæsoner, har åbnet debatten om, hvor godt Haaland egentlig passer ind.
Den tidligere Manchester City-spiller Dietmar Hamann har tidligere været kritisk over udviklingen, og nu er han igen ude med riven. Til talkSPORT siger han, at Pep Guardiola aldrig ønskede Erling Haaland.
– Jeg synes ikke, at Haaland er en spiller, som passer ind på holdet, for han er alt det, som Manchester City ikke er. Han er god, når du spiller hurtigt. I Dortmund scorede han sine mål, efter de vandt bolden, spillede tre-fire hurtige afleveringer og så var der mål. City afleverer bolden 30-40 gange, før de nedbryder holdet, og det er ikke hans stil.
– Jeg troede aldrig på, at han ville skifte til City, for han er en spiller, Guardiola aldrig har ønsket. Enhver spidsangriber blev sendt væk fra Barcelona. Nogle gange spillede han Robert Lewandowski til venstre i Bayern München, og Gabriel Jesus spillede på kanten det meste af tiden.
– Måske tænkte de, at her er en spiller, som de kan få for 50-60 millioner pund, som er dobbelt hvis ikke tre gange så meget værd, og som de er nødt til at købe, siger Hamann, der mener, at det føles som, at Manchester City ofte spiller med ti mand på banen, når Erling Haaland er med.
Hvorvidt der rent faktisk er sandhed i udtalelserne er tvivlsomt. Manchester City var længe i spil til Haaland, og det er svært at forestille sig klubben bruge så meget tid, energi og penge på nordmanden, hvis ikke Guardiola havde blåstemplet indkøbet.
Trods hård kritik taler tallene for sig selv. Erling Haaland har scoret 25 mål i 20 Premier League-kampe i denne sæson, og det bør være et spørgsmål om tid, før han tager rekorden for flest scorede mål på en Premier League-sæson. En rekord som Mohamed Salah har lige nu med 32 scoringer.
Trods de mange mål har Manchester City smidt point i syv ud af 21 kampe i denne sæson, og kan, hvis Arsenal vinder sin kamp i hånden, have otte point op til førstepladsen.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
STORT INTERVIEW